پربازدیدترین ها

کد خبر: 224951 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶

گزارش:

ظهور زباله گردهای جدید در فصل کرونا/ توپ پیگیری حل این مشکل در زمین دستگاه های اجرایی پاسکاری میشود

بازی دراز 1404: در پی شیوع کرونا و خطرات ناشی از آن ، فعالیت زباله گردان موضوعی نگران کننده است که دغدغه مهم عموم مردم شهرستان سرپل ذهاب به شمار می رود که دستگاه های اجرایی با بی تفاوتی توپ پیگیری این مشکل را پاسکاری می کنند.

ظهور زباله گردهای جدید در فصل کرونا/ توپ پیگیری حل این مشکل در زمین دستگاه های اجرایی پاسکاری میشود

این روزها در شهرستان سرپل ذهاب با زباله گردان جدیدی مواجه هستیم که نوع رفتار و فعالیتشان نشان می دهد که به تازگی وارد چرخه زباله گردی شدند و به نظر می رسد افزایش زباله های شهر و عدم حضور پیمانکاران برای تفکیک از مخازن سبب شده که زباله گردان جدید پا به عرصه فعالیت بگذارند.

 

زباله گردها به طور معمول بدون دستکش و تجهیزات بهداشتی هستند و با این حال مدام با زباله و شیرابه آن سرکار دارند.

 

اما نکته خطرناک ماجرا در این است که در این روزها در میان زباله های خانگی شاهد زباله های بیمارستانی نیز هستیم که شاید ناقل بر ویروس کرونا نیز باشند.

 

دوره گردی آنها در کوچه ها و محله ها نیز موجب نگرانی خانواده ها و ساکنان شهری به ویژه حاشیه نشین نیز شده است.

 

در ادامه یکی از شهروندان شهرستان است که دراین رابطه گفت: نباید به اینگونه افراد اجازه داد که آزادانه در خیابانها راه رفته و به سراغ زباله ها بروند لذا باید اینگونه افراد را خصوصا در این ایام جمع آوری کرده ودریک مکان مخصوص نگهداری کنند تا بعنوان میزبان ویروس کرونا قرارنگیرند.

 

عده ای دیگر می گویند: جمع آو‌ری معتادین و زباله گردها یکی از برنامه هایی است که می تواند  شهر را ازوجود چنین افرادی پاک کرده و خطر شیوع بیماری کرونا را کاهش دهد .

به جهت اهمیت این موضوع خبرنگار ما به سراغ مسئولین مربوطه رفته تا از اقدامات و تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان مطلع گردد.

 

شهردار شهرستان سرپل ذهاب صابر حیدری در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از آن جهت که شهرداری اهرم اجبار و اجرای قانونی و قضایی ندارد، جمع آوری معتادین متجاهر که دوره گرد در سطل های زباله هستند بر عهده نیروی انتظامی است.

 

وی افزود:اجرائیات شهرداری در جمع آوری این دسته از معتادین با نهادهای امنیتی نهایت همکاری خواهد داشت و در چهارچوب قانون تعریف شده وظایف خود عمل می کند.

 

حیدری بیان کرد: این دسته از افراد نیاز به اشتغال پایدار دارند و در نبود شغل به ناچار به این فعالیت کاذب درآمدی می پردازند.

 

فرمانده نیروی انتظامی سرپل ذهاب در ادامه گفتگو با خبرنگار ما گفت: جمع آوری معتادین متجاهری که زباله گرد هستند بر عهده شهرداری است و این موضوع بارها در جلسات فرمانداری و شورای تامین مطرح شده است.

 

وی تاکید کرد: نیروی انتظامی برای رفاه حال عموم مردم و جلوگیری از آسیب های اجتماعی و ناهنجاری های پیش امده ناشی از این اقدام معتادین ،بارها اقدام به بازداشت ، برخورد قانونی کرده است و برای جلوگیری از اخلال در نظم عمومی شهر پای کار امده است اما در اصل این وظایف شهرداری است که اهرم اجرائی خود را عملی کند.

 

شهرستان سرپل ذهاب در غرب استان کرمانشاه دارای 90هزار تن جمعیت و 48کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.