پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 224985 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱

چاووش‌اوغلو:‌ آمریکا تلاش می‌کند با قانون "سزار" اسد را محاصره کند

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد، اگر هدف آمریکا از تحریم سوریه تقسیم و تضعیف آن جهت ایجاد منطقه‌ای برای یگان‌های مدافع خلق کرد است، این تحریم‌ها اشتباه هستند.

چاووش‌اوغلو:‌ آمریکا تلاش می‌کند با قانون "سزار" اسد را محاصره کند

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای با شبکه سی.ان.ان ترک زبان تاکید کرد: آمریکا تلاش می‌کند با قانون سزار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را محاصره کند.

چاووش اوغلو اظهار کرد: اگر هدف از تحریم‌های آمریکا علیه سوریه تقسیم این کشور و تضعیف آن جهت ایجاد منطقه‌ای برای یگان‌های مدافع خلق کرد است، این تحریم‌ها اشتباه هستند.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفت که کشورش نمی‌تواند در این گام از واشنگتن حمایت کند هرچند که رویکردهای دوکشور درباره بشار اسد یکسان هستند.

او افزود: اکنون ترکیه تلاش می‌کند ادلب را به منطقه‌ای "امن" تبدیل کند و در حال بحث و بررسی این موضوع هستیم. زمانی که ادلب را به یک منطقه "امن" تبدیل کنیم، ارتش هم بر حسب نیاز به شکل متفاوتی در منطقه مستقر خواهد شد.

چاووش‌اوغلو ادامه داد: این ارتش و وزارت دفاع ترکیه و نیز دستگاه‌های امنیتی مربوطه هستند که تصمیم می‌گیرند ایست‌های نظارت کجا قرار بگیرند و یا پس از "گسترش امنیت" در منطقه سربازان و نیروهای اطلاعات ترکیه کجا و چگونه در منطقه فعالیت کنند اما در حال حاضر فعالیت‌شان در نقاط استقرار متمرکز است.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: احتمال دارد بر اساس وضعیت جدید منطقه یعنی پس از ایجاد "منطقه امن" در آن، اقدامات جدیدی انجام شوند.

این مسؤول وزارت خارجه ترکیه روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با لوییجی دی مایو، همتای ایتالیایی خود نیز با انتقاد از ماموریت نظامی "ایرینی" اتحادیه اروپا که هدف از آن نظارت بر اجرای ممنوعیت تسلیحاتی لیبی است، گفت: این ماموریت دریایی اتحادیه اروپا جانبدارانه است و در آن خواسته‌ها و نگرانی‌های دولت وفاق ملی لیبی در نظر گرفته نشده‌اند.

چاووش اوغلو در ادامه گفت: در این ماموریت تلاش می‌شود از رسیدن محموله‌های سلاح به دولت وفاق ملی لیبی از راه دریا ممانعت شود، این در حالیست که هنوز سکوت در برابر سلاح‌هایی که از راه‌های هوایی و زمینی برای خلیفه حفتر در شرق لیبی ارسال می‌شوند، ادامه دارد.

عملیات دریایی موسوم به ایرینی اواخر آوریل گذشته آغاز شد.

پیتر استانو، سخنگوی شورای عالی امنیت و سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه توافقی میان کشورهای عضو برای تامین کشتی‌ها، هواپیماها و ماهواره‌های لازم برای آغاز عملیات ایرینی به دست آمده است، اظهار کرد: این عملیات از واسطه‌های لازم برای آغاز ماموریت خود برخوردار است.

عملیات جدید به جای عملیات "سوفیا" در سال ۲۰۱۵، برای مبارزه با قاچاق انسان و اسلحه در لیبی آغاز شده و به نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی محدود خواهد بود.

فائز سراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی پیشتر یادداشت اعتراض‌آمیزی را در مخالفت با عملیات ایرینی برای پارلمان اروپا ارسال کرد.

شورای امنیت به اتفاق آرا ممنوعیت تسلیحاتی لیبی را یک سال دیگر تمدید کرده بود.

در این قطعنامه از کشورهای عضو خواسته شد به صورت انفرادی و یا با دیگر کشورهای منطقه مانع از عبور کشتی‌هایی شوند که مظنون به حمل سلاح به مقصد لیبی هستند حال برای دولت لیبی و یا گروه‌های شبه‌نظامی و سلاح‌های بارگیری شده را مصادره و امحا کنند.

روسیه در نشست شورای امنیت مخالفت خود را با عملیات دریایی ایرینی اعلام کرده بود، نماینده این کشور در شورا این سوال را مطرح کرد که آیا در این عملیات هنوز بندهای این قطعنامه بین‌المللی رعایت می‌شوند؟

در حالی که مسکو تمدید شش ماهه این ممنوعیت را خواستار شده بود، کشورهای غربی بر تمدید یک ساله آن پافشاری کردند.