پربازدیدترین ها

کد خبر: 225073 ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷

‍ چگونه از کودکان خود در دنیای دیجیتال محافظت کنیم

بازی دراز 1404 : امروزه با وجود توسعه کمی و کیفی استفاده کودکان از موبایل، تبلت و اینترنت، یکی از دلمشغولی های جدی والدین نگرانی از مواجهه کودکان با آسیب های اخلاقی و فکری در این فضای ولنگار می باشد.

‍ چگونه از کودکان خود در دنیای دیجیتال محافظت کنیم

 

برخی اقدامات ضروری برای تحقق امنیت کودکان و خانواده:

1. بعنوان والدین فرزندان نسل دیجیتال اطلاعات خود را به روز نگه دارید.

2. بر مبنای اصل همراهی، با وجود شلوغی های کاری حتما همراه با آنها وارد دنیای مجازی شوید.

3. بر مبنای اصل وضع قانون، قوانین در خانه و بیرون از خانه را برای شیوه استفاده از گجت ها وضع نمایید(زمان،مکان،مقدار،نوع محتوا

4. آموزش شیوه حفظ حریم خصوصی به عهده شما پدر و مادر گرامی می باشد، پس بهتر است ابتدا خودتان و بعد به اعضای خانواده آموزش نمایید.

هرگز بدون اجازه شما، نام، شماره تلفن، آدرس پستی، نام مدرسه یا عکسشان را برای شخصی یا در شبکه‌های اجتماعی منتشر نکنند.

ایمیل اشخاصی را که نمی‌شناسند اصلا باز نکنند.

به پیغام‌های عجیب و اذیت کننده جواب ندهند.

هرگز با شخصی که در دنیای مجازی می‌شناسند، قرار ملاقات نگذارند.

5. بر ای استفاده از اینترنت مکان عمومی در خانه را معین نمایید.

6. استفاده از گجت ها را در اتاق خواب و مکان های خصوصی ممنوع نمایید.

7. بر مبنای اصل رفاقت، اجازه بدهید با شما راحت صحبت کنند.

8. پیش از استفاده و خرید هر محصول فناوری متصل به اینترنت از آسیب های جسمی و روحی و رفتاری آن مطلع شده و آن ها با اعضای خانواده در میان بگذارید.

9. برای کودکان از ابزارهای نظارتی در گوشی و تبلیت و رایانه استفاده نمایید.(با جستجوی عنوان Parental Control میتوانید به موارد متعددی از نرم افزارهای مفید در این حوزه دسترسی پیدا کنید)

10.اصول رژیم مصرف رسانه ای را فراگرفته و منطبق بر شرایط خانوادگی در وضع قوانین خانگی استفاده نمایید.

11. با مطالعه محتوای آموزشی در وب سایت ها و کانال های آموزشی با عنوان سواد رسانه خود و خانواده خود را به سپر تفکر انتقادی و مهارت مدیریت مصرف رسانه ای مجهز نمایید.

12. در استفاده از هر نرم افزار، وب سایت، اپلیکیشن و... ابتدا با جستجوی دقیق و مطالعه از مزایا و مضرات آن مطلع شده و منطبق بر رده بندی سنی از آن استفاده نمایید.

13. کارکردهای مثبت و مفید از فضای مجازی را فراگرفته و بر مبنای استفاده اصولی با مدیریت زمان دقیق آن را در خانواده نشر دهیم .

14. پیش از بروز بحران و گرفتار شدن اعضای خانواده توسط شبکه دوستان در مدرسه و یا... با طراحی هوشمندانه زمان هایی را برای گفتگو در این مورد در بین اعضای خانواده معین نمایید و شما اولین فرد معرفی کننده استفاده صحیح از این ابزارهای جذاب باشید.

15. به عنوان یک اصل از اپلیکیشن ها و برنامه های رایگان با توجه به تجارت نابرابر و نا عادلانه با توجه به نقض حریم خصوصی، کمترین استفاده را نمایید و در صورت ضرورت پیش از استفاده و نصب اطلاعات حریم خصوصی آن را مطالعه نمایید.

16. رمز وای فای خانه تنها در اختیار پدر خانواده قرار گیرد تا استفاده های غیر اصولی پرهیز شود.

17. به هیچ عنوان از اینترنت های شبانه با وجود (وسوسه گری شرایط هزینه پایین آن)با توجه به خسارت های متعدد روحی، رفتاری و همچنین جسمی و اختلالات فیزیولوژی استفاده ننمایید.

محمدامین کاکامرادی، کارشناس ارشد روانشناسی