آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 225109 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

گزارش‌های متعدد رسانه‌های آمریکا در رد تکذیبیه ترامپ علیه مطلب نیویورک‌تایمز

بر اساس چند گزارش، جزئیات درباره اقدام روسیه در پیشنهاد جایزه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان با هدف واداشتن آنها به کشتن سربازان ائتلاف تحت رهبری آمریکا در افغانستان در یک سند کتبی ارائه شده به دونالد ترامپ گنجانده شده بود.

گزارش‌های متعدد رسانه‌های آمریکا در رد تکذیبیه ترامپ علیه مطلب نیویورک‌تایمز

سی‌ان‌ان ابتدا به نقل از یک منبع ناشناس گزارش کرد، این اطلاعات در یکی از گزارش‌های روزانه برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در فصل بهار گنجانده شده بود. نیویورک تایمز بعدا به نقل از دو منبع ناشناس گزارش کرد که مقامهای آمریکا اواخر فوریه یک گزارش کتبی را درباره این ارزیابی اطلاعاتی در اختیار ترامپ قرار دادند.

آسوشیتدپرس به نقل از منابع ناشناس روز دوشنبه گزارش کرد، مقامهای ارشد کاخ سفید از یک سری اطلاعات طبقه بندی شده که حاکی از مساله جایزه‌های پیشنهادی روسیه برای کشتن آمریکایی‌ها در اوایل ۲۰۱۹ بودند، اطلاع داشتند.

به گفته این مقامها، این ارزیابی دست کم در یکی از گزارشهای اطلاعاتی کتبی روزانه برای ترامپ در آن زمان گنجانده شده بود.

همچنین آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ هم به همکارانش گفته که در مارس ۲۰۱۹ به ترامپ در خصوص این ارزیابی اطلاعاتی گزارش داده است.

یک مقام ناشناس به سی‌ان‌ان گفت، "چند بخش از اطلاعات" از این دیدگاه که واحد اطلاعاتی ارتش روسیه موسوم به  GRU تلاش می‌کند برای کشتن سربازان آمریکایی جایزه پرداخت کند، حمایت کرده اما در عین حال اطلاعاتی نیز بوده که این دیدگاه را تایید نکرده است.

این مقام خاطرنشان کرد: این یک مساله بزرگ است که شما صد درصد با هر آنچه که دارید به تعقیب سربازان آمریکایی بپردازید.

ترامپ این مساله که قبلا در جریان این ارزیابی اطلاعاتی قرار گرفته را رد کرده و سی‌ان‌ان گزارش کرد، ترامپ همیشه گزارش‌های اطلاعاتی روزانه برای ریاست جمهوری را نمی‌خواند.

مقام آمریکایی به این شبکه خبری تصریح کرد، این اطلاعات آنقدر جدی بوده که مقامهای شورای امنیت ملی آمریکا در فصل بهار نشستی را با هدف بحث درخصوص "گزینه‌های احتمالی برای پاسخ دادن" تشکیل دهند.

دو مقام به نیویورک تایمز اظهار کردند، این اطلاعات در سند گزارش روزانه اطلاعاتی برای ترامپ در ماه فوریه گنجانده شده بود. یکی از این مقامها عنوان کرد این ارزیابی در یک سند مربوط به اواخر فوریه وجود داشته در حالی که دیگری مشخصا تاریخ ۲۷ فوریه را برای سند مذکور ذکر کرد.

این مقامها به نیویورک تایمز تصریح کردند، صحبت از این ارزیابی اطلاعاتی به حد کافی جدی بوده که در سراسر جامعه اطلاعاتی آمریکا بازتاب داشته و به عنوان مثال مقاله‌ای به تاریخ چهارم مه در ژورنال سازمان سیا موسوم به World Intelligence Review درباره این مساله منتشر شد.

مقام‌ها به آسوشیتدپرس تصریح کردند، ارزیابی‌های اطلاعاتی در ۲۰۱۹ را با توجه به اینکه مداخله روسیه در افغانستان امر جدیدی نبوده به طور مشخص با فوریت ندانستند. مقامهای مطلع به گزارش بولتون به رئیس جمهور آمریکا گفتند این گزارش "اطلاعات کاربردی" نداشته اما به نوشته آسوشیتدپرس، ارزیابی طبقه بندی شده درخصوص جوایز پیشنهادی روسیه تنها هدف این دیدار بوده است.

کایلی مک‌انانی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در پاسخ به سوالی در خصوص این گزارش‌ها عنوان کرد، در جامعه اطلاعاتی آمریکا اتفاق نظری در خصوص صحت این اطلاعات وجود نداشته و اینکه ترامپ در جریان این اطلاعات قرار گرفته بوده را رد کرد.

قانونگذاران هر دو حزب اصلی آمریکا نیز خواستار پاسخگویی در قبال این گزارشها در مورد جوایز پیشنهادی روسیه از جمله از جانب جمهوریخواهانی که اغلب نسبت به تقابل با ترامپ مردد هستند، شدند.

همچنین مقامهای ارشد اطلاعاتی آمریکا هم درز اطلاعات را برای تحقیقات زیانبار دانستند.

جینا هاسپل، مدیر سازمان سیا در بیانیه‌ای عنوان کرد: به هنگام تهیه ارزیابی‌های اطلاعاتی گزارش‌های تاکتیکی ابتدایی اغلب نیازمند گردآوری‌ها و اعتبارسنجی‌های مضاعف هستند. در کل اطلاعات اولیه در خصوص محافظت از نیرو در سراسر جامعه امنیت ملی و با همپیمانان آمریکا به عنوان بخشی از تلاشهای مداوم ما برای تضمین امنیت نیروهای ائتلاف در کشورهای خارجی به اشتراک گذاشته می‌شوند. درز اطلاعات باعث خطرآفرینی و اختلال در کار حساس بین سازمانی برای جمع آوری و ارزیابی اطلاعات و همینطور نسبت دادن خطا می‌شود.

جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز در بیانیه جداگانه‌ای عنوان کرد، درز گزینشی هر گونه اطلاعات محرمانه در روند کار حساس بین سازمانی برای جمع آوری، ارزیابی و کاهش تهدیدات اخلال ایجاد کرده و نیروهای ما را با خطر مواجه می‌سازد.