پربازدیدترین ها

کد خبر: 225133 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲

یادداشت:

زندگینامه امام‌رضا علیه السلام

بازی دراز 1404 :به مناسبت ولادت باسعادت حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام زندگی نامه این امام همام به شرح ذیل آمده است.

زندگینامه امام‌رضا علیه السلام

 

امام علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام، در یازدهم ذی‌قعدۀ الحرام سال ۱۴۸ هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند که پدر بزرگوار ایشان امام موسی کاظم(ع)پیشوای هفتم شیعیان و مادر گرامیشان نجمه و خواهر گرامی‌اش حضرت معصومه(س) نام دارد.

نام امام هشتم، (علی) و لقب مشهورش (رضا) و کنیه معروفش (ابوالحسن) است.

خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به‌گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خودکرده بود.

امام رضا(ع) با مردم درنهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کردند و هیچ‌گاه خود را از مردم جدا نمی‌دانستند.

این امام بزرگوار بسیار به مستمندان رسیدگی می‌کردند و به دادن صدقه به‌ویژه در شب‌های تار و به‌صورت پنهانی بسیار مبادرت می‌کردند و هیچ فرقی میان غلامان و اشراف و اقوام و بیگانگان نمی‌گذاشتند.

همواره متبسم و خوش‌رو بودند؛ بهترین بخش غذای خود را قبل از تناول، برای گرسنگان جدا می‌ساختند.

ایشان ازنظر علمی در دوران خویش زبانزد عام و خاص بودند، از این‌رو به دستور مامون مناظره‌هایی با دیگر ادیان و شخصیت‌ها برگزار می‌شد که درنهایت مغلوب امام رضا(ع) می‌شدند، همچنین امام در این راستا شاگردان بسیاری را تعلیم دادند و تربیت کردند.

امام رضا (ع) در سن ۳۵ سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان شدند و حیات ایشان مقارن با خلافت خلفای عباسی بود که به دستور مأمون وارد خراسان شدند و سرانجام مأمون عباسی این امام همام را در سن ۵۵ سالگی در سحرگاه روز آخر صفر سال ۲۰۳ هجری قمری به شهادت رساند و پیکر پاک ایشان با مشایعت بسیاری از شیعیان و دوستداران آن حضرت در مشهد دفن شد و امروز پناهگاه عاشقان اهل‌بیت(ع) است.