آخرین مطالب

پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 225438 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷

یک عضو کمیسیون عمران:

زمین‌خواران باید با قوانین سخت‌گیرانه‌تری روبرو شوند

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که عمده زمین‌خوارها به صورت حرفه‌ای و سازمان یافته وارد عرصه شده و باید با قوانین بازدارنده‌ای روبرو شوند و در برخورد با آن‌ها هیچ مسامحه‌ای صورت نگیرد.

زمین‌خواران باید با قوانین سخت‌گیرانه‌تری روبرو شوند

مجتبی یوسفی با بیان اینکه این روزها بحث زمین‌خواری یک عرصه برای سودجویی عده‌ای خاص در جامعه شده است، درباره مهمترین راهکارهای مقابله با زمین‌خواری بیان کرد: بحث زمین‌خواری در کلانشهرها و حاشیه برخی شهرها که جذابیت توریستی دارند پررنگ شده و حتی با جنگل‌خواری و کوه‌خواری نیز این روزها مواجه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بحث مقابله با زمین‌خواری باید از چند حوزه مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: اولین بحث مبارزه با زمین‌خواری ظرفیت‌های قانونی است که بر زمین مانده و اجرایی نشده است. یکی از این ظرفیت‌ها طرح کاداستر است که پس از گذشت ۴۰ سال معطلی در مجلس یعنی از زمان قبل از انقلاب تا حدود پنج سال پیش به تصویب رسید، اما با گذشت حدود چهار سال از تصویب این طرح نیز همچنان این طرح آن طور که باید و شاید اجرایی نشده است. زمین‌ها و املاک عمومی و منابع ملی به صورت دقیقی شناسایی نشده اما قرار بود برای تمام زمین‌ها سند تک برگ صادر شود. اکنون این شائبه به وجود می‌آید که شاید به درازا کشیدن بررسی این طرح و اجرا شدن آن در طول سال‌های گذشته حساب‌شده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم تصریح کرد: این روزها شاهد هستیم در برخی از مناطق حاشیه شهرها و حتی در شهرهای توریستی عده‌ای به جان منابع ملی افتاده‌اند و به صورت حرفه‌ای کار را جلو برده و زمین‌هایی را تصرف می‌کنند. قطعا این افراد مردم عادی نیستند. ما بعضا می‌بینیم در حاشیه شهرها شهرک‌هایی ایجاد کرده و در آن خانه سازی می‌کنند و سپس با قیمت بالا به فروش می‌رسانند. به نظر می‌رسد قوانین موجود نظیر ماده ۱۰۰ و مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست به اندازه کافی توان و اختیارات برای برخورد با این امر را ندارند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه تأکید کرد: دستگاه قضا که با مدیریت آقای رئیسی در برخورد با مفاسدِ سازماندهی شده تاکنون به خوبی پیش رفته است، باید به بحث زمین‌خواری نیز به طور جدی ورود کرده و در هر استان و شهرستانی ستاد خاصی تشکیل دهد و با تشکیل دادگاهی ویژه برخوردی بازدارنده با زمین‌خوارها انجام دهد.

یوسفی در پایان افزود: مجلس نیز در حوزه قانون‌گذاری باید با همفکری قوه قضاییه و وزارت کشور قوانین بازدارنده‌تری را تصویب کند تا افرادی که به صورت تخصصی و حرفه‌ای زمین‌خواری انجام می‌دهند با قوانین سخت‌گیرانه‌ای روبرو شده و در نهایت برخورد قاطعی با آن‌ها شود. مجلس باید اجرای قوانین موجود نظیر طرح کاداستر را نیز با جدیت دنبال کند.