پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 225505 ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳

پامپئو: تیک تاک با حزب کمونیست چین مرتبط است

پامپئو: تیک تاک با حزب کمونیست چین مرتبط است

پامپئو: تیک تاک با حزب کمونیست چین مرتبط است

به نقل از پایگاه خبری هیل، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته که "دیگر بس است و ما هم قرار است اوضاع را درست کنیم. در همین راستا، رئیس جمهور طی روزهای آتی با توجه به خطرات امنیت ملی متعددی که از سوی شرکت‌های نرم افزار مرتبط با حزب کمونیست چین وجود دارد، اقدامی انجام خواهد داد."

این  اظهارات پامپئو به دنبال اطلاعیه روز جمعه ترامپ مطرح شد؛ اطلاعیه‌ای که ترامپ در آن اعلام کرد، آماده است تا دستور اجرایی را برای ممنوع کردن فعال بودن یک اپلیکیشن ویدئوهای کوتاه تحت عنوان "تیک تاک" در آمریکا را امضا کند.

پامپئو در این مصاحبه تاکید کرد که شرکت‌های نرم افزار چینی که در آمریکا مشغول فعالیت هستند داده‌ها را مستقیما به دولت پکن منتقل می‌کنند و این اقدامات برابر با "مسائل مهم امنیت ملی" هستند. وی به طور ویژه به اپلیکیشن‌های "تیک تاک" و "وی‌چت" که اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و رسانه‌های اجتماعی چینی هستند، اشاره کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اینها مسائل خصوصی واقعی برای مردم آمریکا هستند و برای یک مدت طولانی آمریکا تنها گفت که اگر این اپلیکیشن‌ها موجب شادی و تفریح مردم آمریکا می‌شود و یا یک شرکت می‌تواند از طریق آنها درآمد کسب کند، اجازه فعالیت آنها را در این کشور می‌دهیم. مقامات ماه‌هاست که در حال ارزیابی تصمیمی در این خصوص هستند.

اپلیکیشن چینی "تیک تاک" که در سال‌های اخیر به ویژه در بین نوجوانان بسیار محبوب شده، از سوی دولت ترامپ و اعضای کنگره به خاطر ارتباطش با شرکت فناوری اینترنتی چینی "بایت دانس" (ByteDance) به شدت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. قانون‌گذاران با اشاره به قوانین کشور چین که افشای اطلاعات حساس به درخواست دولت پکن را الزامی‌ می‌کنند، ابراز نگرانی کرده‌اند که اطلاعات آمریکایی‌ها در دستان "تیک تاک" در امنیت نیست.

"تیک تاک" در روزهای اخیر به شدت اتهامات درباره نحوه و مدیریت اطلاعات کاربرانش را رد کرده و مدیرعامل این شرکت در بیانیه‌ای "شایعات و اطلاعات نادرست" را رد کرد. این شرکت همچنین چهارشنبه گذشته نامه‌ای به رهبران کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا ارسال کرده و در آن ادعاها درباره اقدامات داده‌ای‌اش را رد کرد.

در این نامه آمده است: ما داده‌های کاربران آمریکایی را با کنترل‌های سفت و سخت ذخیره می‌کنیم و یک کپی از آنها را در سنگاپور داریم. ما هرگز اطلاعات هیچ‌یک از کاربران آمریکایی را در اختیار دولت پکن قرار نداده‌ایم و حتی اگر از ما بخواهند نیز این کار را انجام نمی‌دهیم. هر ادعایی دیگری در این خصوص بی‌پایه و اساس است.

پامپئو در پاسخ به سوالی درباره اینکه اقدامات مدنظر دولت به تمامی فرصت‌ها برای نظارت و جاسوسی چین از آمریکایی‌ها پایان می‌دهد، گفت: دولت مطمئن خواهد شد هر کاری که انجام دهیم، ما را به خطر صفر برای مردم آمریکا نزدیک‌تر کند.