پربازدیدترین ها

کد خبر: 225686 ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴

باهدف تسریع دربازگشایی مرز تیله کوه صورت گرفت:

دیدار نماینده اقلیم کردستان عراق با فرماندار سرپلذهاب

بازی دراز 1404:باهدف تسریع دربازگشایی مرز تیله کوه، نماینده اقلیم کردستان عراق با فرماندار سرپلذهاب و نماینده مردم سرپلذهاب،گیلانغرب و قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی در محل فرمانداری این شهرستان دیدار کرد.

دیدار نماینده اقلیم کردستان عراق با فرماندار سرپلذهاب

فرماندار سرپلذهاب محبت جمالی نیا در دیدار با نماینده اقلیم کردستان عراق در محل فرمانداری سرپل ذهاب اظهار داشت: هم اکنون زیرساخت های بازارچه مرزی تیله کوه ایجاد شده و در صورت پای کار آمدن طرف عراقی آمادگی بازگشایی این بازارچه مرزی را برای انجام فعالیت های تجاری داریم.

وی اظهار داشت: بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه باعث رونق بیش از پیش این شهرستان و همچنین امنیت پایدار در ۴۸ کیلومتر نوار مرز این منطقه و ایجاد اشتغال خواهد شد و هم اکنون ۴۰ تاجر سرپل ذهابی برای فعالیت در این بازارچه آماده هستند که امید است با کلید راهبردی استاندار کرمانشاه و پیگیری های صورت گرفته شاهد تحقق این مهم در آینده نزدیک باشیم.

در ادامه نمایند مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی نیز با تبریک هفته دولت و تجلیل از تلاش های دولتمردان گفت: پیگیری ها و مکاتبات لازم برای بازگشایی مرز تیله کوه انجام شده و به زودی شاهد استقرار  گمرک در این مرز خواهیم بود.

شهریار حیدری افزود: بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه بار ترافیک مرز رسمی پرویزخان را کاهش می دهد و فرصت های خوبی دارد که زمینه اشتغال جوانان را فراهم می کند و معضل بیکاری منطقه را کاهش داده و باعث منتفع شدن مرزنشینان خواهد شد.

در ادامه نماینده اقلیم کردستان عراق نیز گفت: مرز تیله کوه اهمیت بسیار زیادی دارد که ۴۵ کیلومتر مسافت کمتری با سلیمانیه دارد و باعث کاهش بار ترافیکی مرز رسمی پرویزخان می شود.

طاهرمحمد صالح افزود: نامه رسمی استاندار کرمانشاه و گمرک به حکومت اقلیم کردستان عراق ارسال شده و اقلیم نیز پاسخ آن را داده که به زودی شاهد بازگشایی بازارچه مرزی خواهیم بود.

وی اظهار داشت: بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه باعث رونق منطقه و فعالیت تجاری خواهد شد و هماهنگی های بسیار خوبی بین بازرگانان ۲طرف وجود دارد.

لازم به ذکر است، سال ۷۵ از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران با راه اندازی چند بازارچه مرزی در استان کرمانشاه موافقت شد که تیله کوه یکی از این مرزها بود که در سرپل ذهاب واقع است.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق دارد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز دارای ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی است.