پربازدیدترین ها

کد خبر: 225766 ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۷

گزارش:

فقدان فرهنگ ساخت در پروژه فرهنگی سرپلذهاب / وقتی پروژه مصوب سفر رهبر انقلاب روی زمین می ماند

بازی دراز 1404:مجتمع فرهنگی و هنری آیت الله خامنه ای (مدظله العالی)پروژه فرهنگی مصوبه سفر رهبر انقلاب به استان کرمانشاه است که فرهنگ ساخت و ساز در آن مغفول مانده و در بی توجهی مسئولین مربدطه روی زمین مانده است.

فقدان فرهنگ ساخت در پروژه فرهنگی سرپلذهاب / وقتی پروژه مصوب سفر رهبر انقلاب روی زمین می ماند

 مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) سرپلذهاب درسال ۱۳۹۰ در سفر پربرکت رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان کرمانشاه مصوب شد تا بخشی از فعالیتهای فرهنگی و هنری سرپلذهاب را پوشش دهداما این پروژه فرهنگی فقدان فرهنگ ساخت و ساز را تجربه کرده و درواقع می توان گفت که این مصوبه سفر رهبر انقلاب روی زمین مانده است .

ساخت این مجتمع فرهنگی هنری در شهرستان سرپلذهاب ۹ ساله شد و این تعویق در کار عمرانی ، فعالیت حوزه فرهنگ و هنررا در شهرستان کمرنگ است.

تصویب ساخت مجتمع فرهنگی هنری در سال 91 موجب شادی و خوشحالی مردم شهرستان به ویژه هنرمندان و هنردوستان شهرستان شد .

اما روند ساخت و ساز پروژه که بعداز گذشت ۹ سال هنوز به سرانجام لازم نرسیده سایه یاس و ناامیدی را بر فرهنگ و هنر شهرستان انداخته است .

 این مجتمع فرهنگی هنری در سال ۱۳۹۱ با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال وارد فاز اجرایی شد ولی بعد از گذشت قریب به ۹ سال از زمان آغاز پروژه هنوز ساخت آن به اتمام نرسیده و موجب واکنش اهالی فرهنگ و هنر شهرستان شده است.

این پروژه با زیربنای ۴هزار ۵۰۰ متر مربع شامل سالن های اجتماعات ، تئاتر و چندین سالن جانبی است که می تواند نقش مهمی در حوزه هنر و فرهنگ شهرستان ایفا کند .

تنها مکان مناسب اجرای برنامه های فرهنگی هنری شهرستان همان سالن ارشاد اسلامی بود که در زلزله سال ۱۳۹۶ آسیب جدی دید و به این وسیله تنها مکان اجرای برنامه های فرهنگی و هنری شهر از دور خارج شده و هنرمندان و هنردوستان شهرستان مکانی برای فعالیت فرهنگی و هنری خود ندارند و این عدم وجود مکان مناسب  در شهرستان سه ساله شده است .

این عدم وجود مکان مناسب فرهنگی هنری در شهرستان اهمیت ساخت واتمام این پروژه را دوچندان کرد اما باوجود اهمیت بسیار زیاد این مجتمع بعداز گذشت قریب به ۹ سال هنوز عملیات ساخت آن به اتمام نرسیده و بهره برداری از آن صورت نگرفته است .

برخی از هنرمندان شهرستان در گفتگو باخبرنگار ما با ابراز گله مندی از عدم توجه مسئولین و مطالبات هنردوستان این شهر،اظهار داشتند: گذشت بیش از9 سال از ساخت یک پروژه عمرانی آیا فرصت کافی برای مسئولین نبوده است تا به اهل فرهنگ و هنر خاک خورده این شهر توجه کنند؟ مظلومیت اهالی فرهنگ و هنر باید تا کی ادامه داشته باشد؟

آنها در ادامه افزودند: در شرایط بعد از زلزله فعالیت های فرهنگی و هنری شهرستان به نحوی به دست فراموشی و یا کم رنگ شدن سپرده شده است . آیا اعتبارات زلزله و حضور مسئولین کشوری در رده ها و پست های مختلف و بازدید های صورت گرفته در زمان زلزله، برای پیگیری مستقیم و جذب بودجه کافی مثمرثمر واقع نشد ؟

هنرمندان شهرستان تصریح کردند : بارها مطالبات و درخواست های خود را به صورت کتی و شفاهی و یا در فضاهای مجازی به گوش مسئولین رسانده ایم اما تصمیم مسئولین برای تمام کردن پروژه های نیمه کاره در خواب غفلت سنگینی به سرمیبرد و انتظار داریم تلنگری برای توجه ووغ توسعه و رونق گرفتن فعالیت های هنری سرپل ذهاب پیش آید و باری  دیگر سرپل ذهاب همچون ده های گذشته درحوزه هنر زبانزد عام و خاص قرار گیرد.

ساخت مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) که عنایت رهبر انقلاب به شهرستان بود درسایه کم توجهی مسئولین انجام نشده و امروز به یک مطالبه عمومی فراتر از جمع هنرمندان تبدیل شده است که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شده و  مطالبه مهم هنرمندان تحقق یابد.

معاونت عمرانی فرمانداری شهرستان سرپل ذهاب درادامه در گفتگو با خبرنگار ما اذعان داشت: این پروژه هم اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و نیازمند توجه ویژه مسئولین برای اتمام و بهره برداری است که امیدواریم با نگاه ویژه مسئولین و تخصیص اعتبارات لازم هرچه سریعتر شاهد افتتاح و بهره برداری آن باشیم.

ایشان ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در انتخاب پیمانکار و تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی هنری آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) که از طرحهای تصویبی سفر رهبر معظم انقلاب به استان است تسریع نماید .

امیدوارم این مجتمع فرهنگی هنری که می تواند بخش فرهنگ و هنر شهرستان را سامان دهد با رفع مشکلات موجود هرچه سریعتر به اتمام رسیده و به بهره برداری برسد .