پربازدیدترین ها

کد خبر: 225873 ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲

روزشمار دفاع مقدس در جبهه غرب| درگیری در پاسگاه‌های مرزی؛ از قصرشیرین تا سومار

بازی دراز 1404:در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ ارتش بعثی به دستور صدام حمله سراسری خود به خاک ایران را آغاز کرد و در نوشتار حاضر گزارش روز اول جنگ تحمیلی روایت می‌شود.

روزشمار دفاع مقدس در جبهه غرب| درگیری در پاسگاه‌های مرزی؛ از قصرشیرین تا سومار

در گزارش روز اول حمله همه‌جانبه ارتش بعث به خاک جمهوری ‌اسلامی ایران آمده است: در محور دهلران، در قسمت پاسگاه چلات، درگیری نیروهای دشمن با نیروهای مستقر در پاسگاه شدید است. علاوه بر آن، نیروهای دشمن از قسمت رودخانه در حال پیشروی هستند. در محور صالح‌آباد ژاندارمری اعلام کرد: «نیروهای دشمن در ارتفاعات انجیره و شینو مستقر شده، پاسگاه‌‌های انجیره مورد تهدید قرار‌‌ گرفته ‌است».

در محور سومار، گزارش ژاندارمری قصرشیرین حاکی است: «پاسگاه گیسکه و کلیه ارتفاعات گیسکه به تصرف نیروهای عراقی، که از پشتیبانی توپخانه برخوردارند، درآمده‌‌ است. علاوه ‌بر آن، پاسگاه‌های کانی‌‌شیخ و بازرگان فاقد پشتیبانی بوده و در معرض سقوط قرار دارند. همچنین دشمن بعدازظهر امروز، با استقرار تعداد زیادی تانک در برابر سایر پاسگاه‌های مرزی این منطقه، از جمله: چقاشیرگه، سپتون، نفت‌شهر و سلمان‌کُشته، این منطقه را تهدید می‌‌کند».

در محور قصرشیرین، حدود یک گردان تانک و پیاده‌نظام ارتش بعث در دو کیلومتری «منظریه» و اطراف آن موضع گرفته‌‌اند و احتمال حمله به پاسگاه‌‌های «خسروی»، «ولد کشته» و «تنکاب» وجود دارد. فرماندهان یگان‌های ژاندارمری مستقر در یگان‌های مختلف مناطق میانی و شمالی، تقاضای کمک، پشتیبانی و تقویت پاسگاه‌های مرزی کرده‌اند.

گیلانغرب: حدود ساعت 10، منطقه‌ «ویژنان»، در نزدیکی گیلانغرب، توسط میگ‌های دشمن بمباران شد.

کرمانشاه: در ساعت 13:50، هواپیماهای ارتش بعثی فرودگاه کرمانشاه و حوالی آن را بمباران کردند.

قصرشیرین: امروز سه فروند میگ دشمن به قصرشیرین تجاوز کردند که یک فروند آن‌ها سرنگون شد. همچنین بر اثر حمله‌ میگ‌‌های دشمن به «تنگ ترشاب» شش نفر کشته و عده‌ زیادی مجروح شدند. در این روز، رادیو ‌‌آمریکا به نقل از نیویورک‌‌تایمز برای تضعیف روحیه رزمندگان ایرانی گفت: «نیروهای مسلح ایران بر اثر اعدام‌‌ها، تصفیه‌‌ها، اخراج‌‌ها، استعفاها و فرار نفرات، بسیار ناتوان شده و درگیری با کُردها روحیه‌ آنان را ضعیف کرده‌‌است. به‌علاوه، دریافت ‌نکردن لوازم یدکی و قطعات هواپیما و هلیکوپتر و نبود کارشناسان و افراد فنی نیز بنیه‌ دفاعی ارتش را از بین برده‌‌ است.

در  کتاب «سرپل‌ذهاب در جنگ» که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در رابطه با وقایع روز نخست جنگ تحمیلی آمده است که رادیو رژیم صهیونیستی نیز به نقل از روزنامه‌ دیلی‌‌اکسپرس چاپ لندن اعلام کرد: «به‌هم‌خوردن توازن قوا در خاورمیانه موجب شد رژیم بعث از فرصت استفاده کرده، قرارداد الجزایر را باطل سازد و از انزوای سیاسی ایران و ضعف ارتش آن برای جبران حقارت گذشته استفاده نماید».

این رادیو همچنین با بزرگنمایی در مشکلات نیروهای مسلح آن زمان ایران اسلامی گفت: «... نود درصد تجهیزات و هواپیماهای جنگی ایران از کار افتاده‌‌اند، رادارها کار نمی‌‌کنند و متخصصانی برای راه‌اندازی آن‌ها وجود ندارند. رژیم بعث موقعیت فعلی را انتخاب کرده تا شاید خوزستان را ضمیمه‌‌ کشور خود کند، تسلط کامل بر شط‌العرب را به دست آورد و بر جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی مسلط شده، بر تنگه‌ هرمز، شاهرگ حیاتی خلیج فارس حاکم گردد».