پربازدیدترین ها

کد خبر: 226169 ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱

یادداشت ؛

زلزله سرپلذهاب و تصاویری از عشق و امید و زندگی در میان خرابه های آن / از سفر رهبر انقلاب به شهر زلزله زده تا نوعدوستی ایرانیان / تلاش مسئولین ، جهاد خیرین و گروههای جهادی بسیج و همت مردم شهر را دوباره بنا کرد

بازی دراز 1404:شهر زلزله زده سرپلذهاب که به خرابه ای تبدیل شده بود تصاویری از زندگی و عشق و امید در میان این خرابه ها از سفر رهبر انقلاب گرفته تا نوعدوستی هم وطنان در سراسر کشور در آن به خوبی قابل مشاهده بود و امروز با تلاش مسئولین ،جهاد جهاگران بسیجی و خیرین و همت خود مردم از نو بنا شده است .

زلزله سرپلذهاب و تصاویری از عشق و امید و زندگی در میان خرابه های آن / از سفر رهبر انقلاب به شهر زلزله زده تا نوعدوستی ایرانیان / تلاش مسئولین ، جهاد خیرین و گروههای جهادی بسیج و همت مردم شهر را دوباره بنا کرد

یکشنبه ۲۱ آبان ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شب زلزله ای مهیب با قدرت ۷/۳ ریشتر سرپلذهار را به خرابه ای به مراتب بدتر از جنگ تحمیلی تبدیل کرد .

صدای غرش زمین و تکان خوردن صفحات آن گوش آسمان را کر کرد و در عرض چنددقیقه مردم شهرستان را عزادار و بی خانمان  کرد .

هرجارا نگاه میکردی دود بود و گرد وخاک که از زمین تا آسمان بلند شده بود. صدای گریه کودکان و شیون زنان و عریاد مردان شهرم گوش فلک را نوازش می داد .  

جسم بی جان شهرم در زیر خروار خروار سنگ وخاک زلزله مانده بود و توان قد علم کردن نداشت .

دراین شرایط سخت و دردناک اولین گروهی که به یاری مردم شتافتند نیروهای نظامی بودند . پادگان ابوذر تمام نیروهای خودرا برای انجام عملیات امدادونجات در شهر پیاده کرد . بسیج مردمی به میدان آمد . یگانهای مهندسی سپاه پاسداران بلافاصله راهی سرپلذهاب شدند و عملیات امدادو نجات به سرعت آغاز شد.  

بیمارستان شهر تنها محل مراجعه آسیب دیدگان خود دراثر زلزله تخریب شده بود . محیط بیرونی بیمارستان مملو از مجروحین بود . دراین شرایط هوانیروز و هلال احمر و اورژانس کشور به یاری سرپلذهاب آمدند و رکوردی تاریخی از انتقال مصدومین زلزله را بجا گذاشتند .  

امدادو نجات به پایان رسید . حالا نوبت پناه دادن مردم بود . پیام تاریخی رهبر انقلاب صادر شد . همه مردم را برای کمک به زلزله زدگان فراخوانده بود . مردم ایران اسلامی سنگ تمام گذاشتند . عکس تاریخی که در منطقه ناودار از ترافیک ماشینهای در حال انتقال کمکهای مردمی به سرپلذهاب گرفته شده بود هیچوقت از اذهان مردم سرپلذهاب پاک نمیشود .  

کمکهای مردمی به سوی شهر زلزله زده گسیل شد و مردم با دیدن نوعدوستی هموطنان خود بارقه های امید در دلشان پدیدار شد .

اسکان زلزله زدگان در چادرهای اسکان اضطراری شروع شد . توزیع چادر باتمام سختیها و حواشی آن با ورود کانکسهای اسکان موقت خاتمه یافت . تامین کانکسهای اسکان موقت هم از سوی دولت و هم خیرین انجام می شد وعلی رغم ناهماهنگیهای بسیار زلزله زدگان اسکان موقت یافتند .

کار آوار برداری هم همزمان شروع شده بود . سفر مسئولین مختلف کشوری به شهرستان بصورت روزانه انجام می شد . ناامیدی در دل مردم و نگاههای خسته شان موج می زد. این ناامیدیها با سفر رهبر انقلاب به شهرستان جای خود را به امید و شور زندگی داد . سخنان امید بخش رهبر در جمع زلزله زدگان موجی از امیدواری را بوجود آورد . روح در کالبد بی جان مردم دمیده شد. بازسازی سرعت بیشتری گرفت.  

کار ساخت و سازها در روستاها شروع شد . در شهر اما به دلیل بروکراسی اداری سخت آن کمی دیرتر ولی بالاخره آغاز شد . اولین خانه ها ساخته شد و بازهم امیدواری روز به روز در دل مردم بیشتر می شد .  

بنیاد مسکن با تمام توان خود به میدان آمده بود . از تامین مصالح ارزان قیمت تا توزیع سیمان رایگان و بسیاری از امتیازات دیگر برای مردم زلزله زده در نظر گرفته شد .

مدیریت میدانی استاندار پرتلاش و زحمتکش استان در وسط میدان خیلی از مشکلات را تسهیل کرده بود .  

خانه ها یکی پس از دیگری ساخته شد . بسیاری از خانواده ها در منازل خود ساکن شدند .  

اولین سالگرد زلزله با حضور مردم و مراسم یادبود جانباختگان برگزار شد .  

باوجود تمام مشکلات و برخی کارشکنی ها اما می شد امید را در نگاه مردم زلزله زده مشاهده کرد . زندگی در شریان های شهر جاری شده بود .

چهره های شاخص کشور ، خیرین ، گروههای جهادی بسیج همه در وسط میدان بودند و کار ساخت و ساز را انجام می دادند .  

روستاها یکی پس از دیگری آباد شد .

در بخش ساخت و ساز مدارس ، ساخت و ساز منازل روستایی ، رشد طبقاتی واحدهای مسکونی شهر و بخشهای دیگر از تهدید زلزله فرصت سازی شد .

بسیاری از وعده های داده شده به زلزله زدگان محقق شد و برخی از وعده ها عملی نشد .

نقش امام جمعه جهادی سرپلذهاب از روز اول زلزله تا به امروز بسیار مهم و حضوری تاثیرگذار بود .  

و امروز در سومین سالگرد وقوع زلزله دیگر نشانی از زلزله در سیمای شهر قابل مشاهده نیست . سرپلذهاب آباد شده و سیمای آن به کلی دگرگون شده است .  

درگوشه و کنار شهر اما می توان نشانی از زلزله یافت . جایی که برخی از واحدها هنوز نیمه کاره مانده و تمام نشده است . جایی که هنوز کانکسی برپاست و خانواده ای در آن سکونت دارد ، سه بلوک مسکن مهر شهید شیرودی که هنوز بازسازی آن به پایان نرسیده است . مستاجرینی که هنوز چشم انتظار تحقق وعده دولت برای واگذاری زمین و خانه دار شدن هستند . نخاله هایی که هنوز در بعضی جاها بجا مانده و جمع آوری نشده است .

از همه تلاشهای صورت گرفته و قابل تقدیر که عبور کنیم می رسیم به مشکلاتی که هنوز وجود دارند.  

یکی از مشکلات مردم امروز امهال نشدن تسهیلات بانکی یکساله است که توسط مسئولین وعده آن داده شد ولی هنوز انجام نگرفته و بانکها هرروز مردم را تحت فشار قرار می دهند که امیدواریم در مدت باقیمانده از عمر دولت این وعده نیز تحقق یابد .

یکی دیگر از مشکلات زلزله زدگان عدم تحقق واگذاری زمین به مستاجرین زلزله زده تخریبی است . وعده ای که توسط دولت داده شد و باعث خوشحالی مستاجرین شد ولی هر چه که زمان رو به جلو می گذشت این امیدواری و خوشحالی کمرنگ و کمرنگ تر می شد وامروز کمتر کسی را می توان یافت که امیدی از این وعده در دلش زنده باشد . امیدواریم این وعده نیز که تاکنون قدمهای برای آن برداشته شده به زودی محقق شود .

یکی دیگر از مشکلات زلزله زدگان عدم اتمام بازسازی سه بلوک مسکن مهر شهید شیرودی بعداز گذشت سه سال از زلزله است که مالکین آن هنوز در کانکس و یا منازل استیجاری سکونت دارند و هنوز نتوانسته اند واحدهای مسکونی خودرا تحویل بگیرند که امیدواریم این بلوکهای باقیمانده که به کلی تخریب شده بود هرچه سریعتر تکمیل و تحویل مالکین آنها شود .

زلزله با تمام سختیها و مصائب آن فرصتهای خوبی هم برای شهرستان ایجاد کرد که باتلاش مسئولین و همت مردم این فرصتها برای شهرستان ایجاد شد و استفاده های مناسبی از آن صورت گرفت .

در پایان هم لازم می بینم از تلاشها و خدمات صورت گرفته مسئولین استانی و شهرستانی ، خیرین ، چهره های برجسته کشوری ، گروههای جهادی بسیج ، یگانهای نظامی و انتظامی ، مردم نوعدوست ایران اسلامی و همه کسانی که در روزهای سخت پس اززلزله در کنار مردم سرپلذهاب بودند و با تلاشهای جهادی و شبانه روزی سرپلذهاب را در سومین سالگرد وقوع زلزله به این نقطه رساندند تشکر و قدردانی کنم.