پربازدیدترین ها

کد خبر: 226173 ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۱

گزارش:

شهرستان سرپلذهاب پس از گذشت سه سال از زلزله ۷ ریشتری/جای زخم های برجای مانده زلزله، بر تن این شهر زنده است

بازی دراز 1404:شهرستان سرپلذهاب پس از گذشت سه سال از زلزله ۷ ریشتری هنوز نیامند کمک دکلت برای ساخت واحدهای نیمه کاره است و علارغم آبادانی ، جای زخم های برجای مانده زلزله، بر تن این شهر زنده است.

شهرستان سرپلذهاب پس از گذشت سه سال از زلزله ۷ ریشتری/جای زخم های برجای مانده زلزله، بر تن این شهر زنده است

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

در سالروز زلزله مهیب سه و هفت دهم ریشتری ۲۱ آبان ماه سال ۹۶، باری دیگر شهرستان سرپلذهاب یادآور ویرانگی و آوارگی و از دست دادن صدهانفر از عزیزان خود شده است.

امروز یادبودی است از غم بزرگ و دردناک و دلخراشی که پس از گذشت سه سال هنوز جای زخم های برجای مانده زلزله، بر تن این شهر زنده است.

از همان روزهای ابتدا زلزله حضور پرخیر و برکت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سرپلذهاب، دست یاری خیرین نیکوکار، کاروان کمکی های مردمی از سراسر کشور ، همدردی هم وطنان از جای جای ازاین سرزمین خون گرم، باعث امید به زندگی در بین مردمان زلزله زده شد .

زندگی جریان گرفت...

کمک های دولت در قالب تسهیلات و بلاعوض، مستقری ستادهای بازسازی بنیادمسکن استان های مختلف در سرپلذهاب،و آغاز آواربرداری و بازسازی ، جان و روح تازه ای به مردم داد و در تکاپوی ساخت و ساز و آبادانی منطقه همه دست به دست هم دادند.

در طی مراحل بازسازی ، مردمان شهر سرپلذهاب با سختی های بسیاری دست و پنجه نرم کردند ، تورم و گرانی در بازار ، کمبود مصالح ساختمانی، اسکان درچادر و کانکس در فصل سرما و گرما،وقوع سیلاب ها، آتش سوزی اسکان کانکس و چادر، اپیدمی بیماری های فصلی و روحی و روانی، از دست دادن زیرساخت های صنعت و تولید و .... نفس و نبض شهر را به شماره انداخته بود.

مسئولین کشوری،استانی و شهرستانی شبانه روز برای حل مشکلات پیش آمده با برنامه ریزی درحال ارائه خدمات در حوزه های مختلف بودند و در حال حاضر آبادانی و توسعه شهری به سرپلذهاب برگشته و جان و روح تازه ای گرفته است.

خبرنگار ما در ادامه گفتگویی با مسئولین مربوطه ترتیب داده است که بدین شرح است:

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مهندس مجید جودی در گفتگو با خبرنگار ما ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان زلزله سال ۹۶ ، در استان کرمانشاه گفت: متاسفانه در اثر زلزله مهیبی که رخ داد ۹۰ هزار واحد شهری و روستایی در استان کرمانشاه آسیب دید.

وی افزود: در مجموع ۶۷ هزار و ۱۷۵ واحد آسیب دیده و فرسوده در زمره تعمیری و ۳۵ هزار واحد در زمره احداثی قرار گرفت.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تصریح کرد: از مجموع واحدهای احداثی، ۱۱ هزار واحد شهری و ۲۴ هزار واحد روستایی بوده که خوشبختانه روند بازسازی در مناطق روستایی به اتمام رسیده و از مجموع واحدهای احداثی شهری ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد به بهره برداری رسیده است و ۵۰۰ واحد مابقی آن بعلت افزایش ساخت طبقه تکمیل نشده است.

وی در ادامه گفت: پس از وقوع زلزله بلافاصله ۱۱ ستاد معین بازسازی بنیاد مسکن در مناطق شهری و روستایی استان کرمانشاه کار بازسازی واحدها را بر عهده گرفتند که خوشبختانه طبق برنامه‌ریزی زمانبندی شده روند بازسازی در استان کرمانشاه با تخصیص اعتبازات لازم به پایان رسیده است.

این مقام کشوری در رابطه با واحدهای نیمه کاره شهرستان سرپلذهاب گفت: مالک این واحدها علاوه بر واحد مسکونی که سکونت دارند تصمیم به افزایش طبقه گرفتند که اکنون ساخت آن به دلیل ارزش افزوده زمین و ماهیت آن نیمه کاره رها شده است.

ایشان تصریح کرد بنیاد مسکن در ابتدای زلزله به حدود ۵۰۰ مستاجر واحدهای تخریبی که در شهر و روستا زمین داشتند تسهیلات در اختیار گذاشت و ساخت و ساز شد اما برای مستاجرینی که فاقد زمین بودند بنیاد مسکن برنامه ای نداشته و هیچ تعهدی نداده است، در این رابطه مقامات استانی قول مساعد به آنها داده اند که پیگیری های لازم از طریق استانداری کرمانشاه و بنیاد مستضعفان در حال رایزنی است.

وی با اشاره به سه بلوک تخریبی مسکن مهر شهید شیرودی در شهرستان سرپلذهاب گفت: سه بلوک احداثی مسکن‌مهر که متولی ساخت آن وزارت راه و شهرسازی است به کمک و نظارت بنیاد مسکن در حال بازسازی و مرحله سفت کاری آن به پایان رسیده است و ۲۱ بلوک مابقی از محل اعتبارات پرداخت بیمه و کمک های بلاعوض مقاوم سازی آن به پایان رسیده و اکنون ساکن هستند.

در ادامه امام جمعه شهرستان سرپلذهاب در گفتگو با خبرنگار ما ضمن گرامیداش ت یاد و نام قربانیان زلزله و تشکر از اقدامات نیکوکارانه خیرین برای آبادانی شهر و همچنین سعه صدر مردم با تحمل تمام مشکلات و سختی که این بحران را پشت سر گذاشتند و استقامت کردند، گفت: استاندار، مسئولین دستگاه های اجرایی استانی،فرماندار سرپلذهاب و مدیران‌پرتلاش شهرستان،نماینده مجلس در شورای اسلامی، در این ایام شبانه روز زحمات زیادی کشیدند و پیگیر مشکلات بودند و دوباره سرپلذهاب آباد شد.

حجت الاسلام جواد فاطمی نسب ادامه داد: علارغم تلاش های صورت گرفته و رشد چشمگیر در ساخت و ساز شهری و روستایی و زیرساخت های مختلف در شهرستان هنوز منازل نیمه تمامی هستند که بنا به مشکلاتی نیمه کاره رها شده و مردم نیازمند کمک دولت هستند از این رو درخواست ما از استاندارکرمانشاه این است که همچون گذشته توجه ویژه ای نسبت به تکمیل واحدهای مسکونی و اتمام پروژه‌ها داشته باشند.

وی بیان کرد: گرانی و تورم در مصالح ساختمانی، عدم امهال وام های زلزله عمده مشکلات مردم منطقه بوده که نیازمند توجه جدی و پیگیری مسئولین است.

ایشان ادامه داد: انتظار می رود در این برهه از اوضاع اقتصادی و تورم ،افزایش اجاره بها در بازار مسکن، بیکاری و آسیب های بیماری کرونا،مسئکلین نیز با تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی لازم، برای مستاجرین کانکس نشین واحدهای تخریبی این شهرستان مساعدتی در نظر گرفته شود که پس از گذشت سه سال از زلزله ، زیر سقف بروند و از سختی رهایی یابند.