پربازدیدترین ها

کد خبر: 226918 ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۴

معضل این روزهای سرپلذهاب؛

وقتی عدم تحقق وعده امهال وام مردم را بدهکار کرد

بازی دراز 1404:عدم تحقق وعده های مسئولین در امهال وام زلزله زدگان سرپلذهاب مردم را گرفتار کرده است.

وقتی عدم تحقق وعده امهال وام مردم را بدهکار کرد

این روزها که شرایط بحرانی کرونا ضررهای بسیاری به اشتغال و وضعیت اقتصادی جامعه وارد کرده است، مردم زلزله زده سرپلذهاب هم در معرض سختی و مشقت قرار دارند؛ فشار و تهدیدهای بانک ها مبنی بر بازپرداخت اقساط  وام های زلزله، دغدغه مردم را دو چندان کرده برخی را نگران کرده است.

تمدید امهال تسهیلات بانکی زلزله زدگان برای یکسال دیگر که از سوی مسئولین استانی و شهرستانی وعده داده شده بود حتی با اتمام تاریخ آن نیز همچنان سرابی بیش نیست و به نتیجه لازم نرسیده است.

مردم شهرستان سرپلذهاب که با این وعده از پرداخت اقساط تسهیلات بانکی خودداری کرده بودند امروز با مشکلات بزرگی روبرو شده اند.

سهرابی یکی از شهروندان سرپلذهابی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز گفت: با شغل کارگری و اقساط سنگین وام زلزله و جریمه های آن، شرمنده بچه هایم شده ام، مسئولین راه چاره ای برای امثال من بیاندیشند.

بهرامی یکی دیگر از مغازه داران شهرستان گفت: به نمایندگی از اصناف و بازاریان از این دولت گله مندیم که شرایط زلزله زدگان را نادیده گرفته و به وعده وعیدهای خود عمل نکرده است؛ اکنون با توجه به تعطیلی بازار و شرایط کرونایی توان مالی برای مردم نمانده است که اقساط وام زلزله را پرداخت کنند.

خانم لرستانی که سرپرست خانواده است با ابراز نگرانی از این فشار و تهدیدهای بانک ها، گفت: با این گرانی و تورم در بازار توان مالی برای اداره زندگی و معیشت بچه هایم را ندارم؛ از سویی بانک ها به قول خود عمل نکرده و امهالی صورت نگرفت و از دولت تقاضامندیم فکر اساسی برای مردم بی بضاعت داشته باشند.

امروز در سرپلذهاب کمتر کسی پیدا می شود که اقساط عقب افتاده بانکی نداشته باشد 

حجت الاسلام جواد فاطمی نسب امام جمعه سرپلذهاب به مشکل معوقات بانکی مردم شهرستان اشاره کرد و گفت: مسئولین برای تمدید امهال یکسال دیگر تسهیلات مناطق زلزله زده به مردم وعده دادند و مردم بر اساس این وعده اقساط خود را پرداخت نکردند که امروز می بینیم یکسال وعده داده شده به اتمام رسیده و وعده های مسئولین و تلاش های صورت گرفته نتیجه نداده است.

وی افزود: امروز در سرپلذهاب کمتر کسی پیدا می شود که اقساط عقب افتاده بانکی نداشته باشد و کسی نمی تواند تسهیلات جدیدی دریافت کند چون در استعلام بانک مرکزی بدهکار نشان می دهد لذا درخواست ما از مسئولین این است که پیگیر باشند.

فاطمی نسب تصریح کرد: در تمام کشور با توجه به وضعیت کرونا آسیب های بسیاری بر کسب و کار مردم وارد شده و معیشت آنها را سخت کرده است در سرپلذهاب نیز این وضعیت باتوجه به مشکلات زلزله سخت تر شده است و بانک ها نیز برای دریافت طلب خود مجبورند که به مردم پیام دهند که با روح و روان آنها بازی می شود لذا مسئولین باید توجه ویژه ای به این شهرستان داشته باشند.

امام جمعه شهرستان سرپلذهاب خاطر نشان کرد: مسئولین اگر بعد از اتمام دو ساله امهال تسهیلات به صراحت به مردم اعلام می کردند که امهال وجود ندارد امروز این مشکلات به این اندازه وجود نمی داشت و مردم حداقل می توانستند بخشی از اقساط خود را پرداخت کنند و این جریمه های سنگین بر آنها نیز تحمیل نمی شد.

حجت الاسلام فاطمی نسب گفت: این انتظار حاصل از وعده های هر روزه مسئولین باعث عقب افتادن بازپرداخت تسهیلات و جریمه های سنگین شده است لذا از فرماندار شهرستان می خواهیم که با قدرت و توان مدیریتی خود از طریق مقتضی پیگیر رفع این مشکل مردم باشند.

وی با اشاره به تلاش های استاندار در ایام بازسازی شهرستان و تقدیر از زحمات ایشان عنوان داشت: استاندار از روز اول زلزله تا پایان بازسازی در کنار مردم بودند و انتظار داریم در این مورد نیز همچنان همراه مردم بوده و باقدرت این موضوع را تا حصول نتیجه مناسب و رفع مشکل مردم دنبال کنند.

 با تمام توان پیگیر مشکلات مردم در مجلس خواهم بود/  مطالبات مردم زلزله زده با معاون اول رئیس جمهور مطرح شده است

 نماینده مردم سرپلذهاب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اذعان کرد: از روزهای نخستین ورود به مجلس در سِمت نماینده مردم در مجلس پیگیر این مشکلات و مطالبات مردم زلزله زده بودم و در جلسات و نطق مجلس بارها در حمایت از مردم حوزه انتخابیه پیگیر بودم و تلاش هایم ادامه دارد که امید است به نتیجه مثبت ختم شود.

شهریار حیدری گفت: مطالبات مردم زلزله زده حوزه انتخابیه با آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مطرح شده است و مقرر شد در جلسه دولت بازگو و نتیجه گیری شود که کماکان منتظر نتایج پیگیری هستیم.

وی تاکید کرد: با تمام توان پیگیر مشکلات مردم در مجلس خواهم بود و انتظار داریم دولت تا پایان دوره خود، تصمیم مناسبی برای حل این مشکلات و دغدغه های مردم بگیرد.

لازم به ذکر است، در ادامه باید دید که دولت تدبیر و امید در ماه های پایانی خدمت خود این امتیاز را به زلزله زدگان خواهد داد و یا با خرید وقت و به پایان رساندن خدمت از کنار آن خواهد گذشت.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال 96 در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و بر اساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.