پربازدیدترین ها

کد خبر: 226986 ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲

یادداشت به قلم سیروس صدیقی

کرونا در واپسین روزهای قرن / مراسمات سنتی اولین عید نوروز قرن جدید را به کام مردم تلخ می کند

بازی دراز 1404:کرونا در واپسین روزهای قرن مهمان ماست و اگر رعایت پروتکلهای بهداشتی انجام نشود مراسمات سنتی اولین عید نوروز قرن جدید را به کام مردم تلخ می کند .

کرونا در واپسین روزهای قرن / مراسمات سنتی اولین عید نوروز قرن جدید را به کام مردم تلخ می کند

اپیدمی کرونا مهمان ناخوانده ای که یکسال و چند ماهی است وارد کشور شده و افراد بسیاری را از میان ما برده است .

این اپیدمی که در ظاهر در کشورهای جنوب شرقی آسیا شروع شد آرام آرام پا را از آن کشورها فراتر گذاشت و امروز بیشتر کشورهای جهان را درگیر خود کرده است .

تا قبل از شیوع این بیماری ظلم و جور و جنگ و ستم در جهان افزون شده بود از مسلمان کشی در یمن تا رشد تروریستها در سوریه و عراق و اقدامات تروریستی علیه مسلمانان در کشورهای اروپایی هرروز به گوش می رسید و از آمار مردم روز بروز کم می کرد تا اینکه این اپیدمی پایه عرصه وجود گذاشت و روشی دیگر در از بین رفتن مردم آغاز شد و تا امروز نزدیک به دو میلیون نفر در جهان در اثر کرونا جان خود را ازدست داده اند .

کرونا علاوه بر سلامت مردم بر اقتصاد جوامع نیز تاثیر گذار بوده و با تعطیلی بسیاری از کسب و کارها زندگی مردم را سخت کرده است.

در کشورمان نیز کرونا از یکسال پیش شیوع پیدا کرد و در استانهای مرکزی و شمالی کشور مشاهده گردید و به تدریج تمام نقاط کشور را درگیر خود کرد.

برای مقابله بااین بیماری در کشور همه دستگاهها و نهادهای کشور درگیر بوده و اقدامات خوبی را در طول این یکسال انجام داده اند .

کادر درمان و بهداشت کشور نیز تلاشهای بسیاری را در راه مبارزه با این اپیدمی انجام داده و دراین راه شهدای سلامت بسیاری را تقدیم کرده اند که شایسته تقدیر می باشند.

بسیج نیز در این راه اقدامات بسیار خوبی را انجام داده و آخرین اقدام سپاه و بسیج طرح سلامت خانواده محور شهید قاسم سلیمانی بود که با همکاری وزارت بهداشت اجرا شد و توانست موج سوم شیوع بیماری را با همراهی مردم کنترل کند و تعداد جانباختگان روزانه را از ۴۰۰نفر در روز به عدد دورقمی برساند و بسیار تأثیرگذار بود.

سایر نهادها و ارگان‌ها و حتی سمن ها نیز در طول این یکسال اقدامات بسیار خوبی را در جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در شهرستان انجام داده اند.

طرحهای حمایتی از خانواده های آسیب پذیر و کم توان جامعه در شرایط کرونایی که بسیاری از کسب و کارها تعطیل شده است توانست تا حدودی از مردم فقیر و نیازمند جامعه دستگیری کرده و بخشی از کمبودهای خانوارها را جبران کند.

امروز بجز استانهای جنوبی کشور که با ورود کرونایی جهش یافته موسوم به کرونایی انگلیسی در وضعیت قرمز هستند سایر نقاط کشور وضعیت مناسبی دارند و در آستانه آخرین روزهای قرن حاضر می توان گفت که مشکلات شیوع این بیماری کم می باشد اما خطر و تهدیدات آن همچنان وجود دارد.

در روزهای اخیر باتوجه به هشدارهای جدی وزارت بهداشت تصمیمات و تذکرات جدیدی در رابطه با رعایت پروتکلهای بهداشتی در شهرستان داده شده و مراسمات تجمعی ممنوع شده است که امیدواریم مردم رعایت کنند .

مراسمات سنتی آخرسال همچون پنجشنبه غریبان ، جمعه آخرسال، چهارشنبه سوری، خریدهای شب عید ، عید نوروز و ... می توان با عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی وضعیت موجود را عوض کرده و کام مردم را در اولین عید نوروز قرن جدید تلخ کند.

عید نوروز و مراسمات سنتی آن هرساله وجود دارد و نباید بخاطر این سنت‌ها که در برگزاری آنها اجباری نیز وجود ندارد در شرایط کنونی که حفظ سلامت جامعه اهمیت بیشتری دارد با برگزاری این مراسمات بصورت تجمعی کام مردم را در این عید باستانی شیرین تلخ کرد.

امروز حفظ سلامتی مردم در اولویت اول جامعه قرار دارد و تمام سنت‌ها و تمام برنامه های عمومی باید برای حفظ سلامت مردم تعطیل شود .

پرهیز از تجمعات یک اصل بسیار مهم در مقابله با شیوع بیماری کرونا می باشد که امیدواریم مردم فهیم شهرستان که تاکنون نشان داده اند همراهی مناسبی با طرحهای اعلامی مسئولین بهداشت و درمان دارند در ادامه مسیر خصوصا در روزهای واپسین سال و عید نوروز از برگزاری هرگونه مراسم تجمعی خودداری کنند و با عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اصول و پروتکلهای بهداشتی سلامت خود و سایرین را به خطر نیندازند.