پربازدیدترین ها

کد خبر: 227007 ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

به مناسبت هفته منابع طبیعی صورت گرفت:

افتتاح موتور خانه نهالستان انزل در شهرستان سرپل ذهاب

بازی دراز 1404:با حضورمعاون عمرانی فرمانداری و دیگر مسولین شهرستان سرپلذهاب موتور خانه نهالستان انزل این شهرستان با اعتبار ۶۰۰ میلیون تومان، از اعتبار صندوق توسعه ملی ،مجهز به سیستم قطره ایی نهالستان ،به مناسبت هفته منابع طبیعی افتتاح شد.

افتتاح موتور خانه نهالستان انزل در شهرستان سرپل ذهاب

معاون عمرانی فرمانداری سرپلذهاب آقای نورایی در حاشیه این آئین از افتتاح موتور خانه نهالستان انزل شهرستان سرپل‌ذهاب با اعتبار ۶۰۰ میلیون تومان، از اعتبار صندوق توسعه ملی ،مجهز به سیستم قطره ایی نهالستان ،به مناسبت هفته منابع طبیعی خبر داد.

وی تشریح کرد: نهالستان انزل بزرگترین نهالستان استان به مساحت۴۹۵ /۲۲هکتار و با گنجایش تولید یک و نیم میلیون نهال گلدانی در۱/۷ هکتار در پلاک ۵۹ اصلی موسوم به انزل واقع و سند مالکیت آن به نام دولت و به نمایندگی سازمان جنگلها و مراتع کشور شده است.

تولید نهال در شاسی های بتنی در چهار بخش با سیستم آبیاری قطره‌ای و آب حاصله از یک حلقه چاپ توسط پیمانکار انجام می شود .

وی ادامه داد: گونه هایی که سابقه تولید درنهالستان دارند شامل اکالیپتوس زبان گنجشک اقاقیها افرا زالزالک توت انار طهور کنار نخل زینتی آکاسیا ،شیشه شور ،بنه می باشد .

نورایی گفت:  سال‌های گذشته با توجه به اعتبارات مناسب تخصیصی میزان تولید نهال بیش از نیاز به استان بود و به استان‌های دیگر مانند سمنان قم تحویل شد.

ایشان تصریح کرد: موتورخانه نوسازی شده و چاه نیمه عمیق ۲۱ متری برای آبیاری نهال های تولیدی و باغ  بوتانیک ،یک واحد هانگار که به عنوان سایه بان و محل نگهداری لوازم مربوطه به نهالستان استفاده می‌شد که در اثر زمین لرزه آسیب دید ،باغ بوتانیکی به مساحت ۱۲ هزار و ۲۲۷ شامل گونه‌های پسته زیتون اکالیپتوس ،آکاسیا،و کهور ،و یک دستکاه تراکتور از امکانات و تاسسیات موجود این نهالستان می باشد.

وی افزود: شن ریزی و تسطیح راه دسترسی به نهالستان ساماندهی معابر داخل نهالستان آسفالت یا شن ریزی و تسطیح جدول کشی و چراغ روشنایی دیوار کشی پیش ساخته بتنی ساخت شاسی های جدید با رعایت اصول فنی از آماده‌سازی عرصه تا پایان کار و نصب سیستم بروز آبیاری ایجاد باغ با گونه های با صرفه اقتصادی برای تامین هزینه های جاری نهالستان اجرای سیستم آبیاری قطره ای برای آبیاری باغ بوتانیک از جمله نیازها و پیشنهاداتی است که مسئولین مربوطه تدابیری در این زمینه بیاندیشند.