پربازدیدترین ها

کد خبر: 228186 ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

یادداشت ؛

شهادت پنجمین پیشوای علم وایمان؛ حضرت امام محمد باقر علیه السلام

بازی دراز 1404:امروز، زمین وآسمان در حزن وغم است.

شهادت پنجمین پیشوای علم وایمان؛ حضرت امام محمد باقر علیه السلام

صفوف ملائک، نوری را از زمین پس می‌گیرند، که دل‌های عاشقان را به فضایل و دانش بیکرانش روشن کرده بود. ای آسمان، ای مسیر روشن تشییع! ای همسفر اشک‌ها و ناله‌ها! با من از غربت داغداران بگو! با من از تربت آغشته به اشک بگو! تا مرثیه‌ها از سینه‌های تنگ بجوشند! بگو تا صدای ناله‌ها از طبقات تو بگذرند و به بارگاه الهی برسند؛ که رسیده است موسم بزرگ شهادت.

امروز هفتم ذی‌حجه، مصادف است با سالروز عروج ملکوتی و شهادت پنجمین پیشوای شیعیان و مسلمانان جهان، حضرت امام محمد باقر علیه‌السلام در سال 114 هجری قمری. پنجمین ستاره فروزنده آسمان امامت، در روز نخست از ماه رجب سال 57 قمری به دنیا آمدند.

 پدر بزرگوارشان امام زین‌العابدین علیه‌السلام و مادرشان فاطمه، دختر امام حسن علیه‌السلام بود.

امام باقر علیه‌السلام در وقایع کربلا و شهادت سیدالشهدا علیه‌السلام حضور داشتند و در محضر امام سجاد علیه‌السلام علوم قرآنی و اسلامی را آموختند.

 امام باقر علیه‌السلام را باقرالعلوم نامیده‌اند، زیرا آن حضرت، با دانش گسترده‌ای که در علوم مختلف داشتند، جنبشی علمی را آغاز کردند که در دوران امامت امام صادق علیه‌السلام به اوج خود رسید.

در "کفایه‌الاثر" از ابو عبدالله زُهَری روایت شده است که از امام سجاد علیه‌السلام درباره لقب امام باقر علیه‌السلام سئوال پرسیدم و عرض کردم: "ای فرزند رسول خدا! باقر العلم به چه معنا است؟" آن حضرت فرمودند: "زود است شیفتگانی از شیعیانم به سوی او در رفت‌وآمد باشند و او دانش را برای آن‌ها خواهد شکافت".

حضرت امام باقر علیه‌السلام در دوران خلافت هشام بن عبدالملک توسط هشام و یا ابراهیم بن ولید مسموم شدند و به شهادت رسیدند.

پیشوای پنجم! ای مظلوم‌ترین دانایان! آمدی، پرده‌های جهل و ظلم را کنار زدی، و اینک با رفتن خود، امتی را در غم نشاندی.

 روح پراندوهم را امیدوارانه راهی حریم پاک تو می‌کنم. مرا به صفای نورانی است، متبرک کن.