پربازدیدترین ها

کد خبر: 228243 ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲

یادداشت به قلم سیروس صدیقی؛

تداوم فشار بانکها بر مردم زلزله زده سرپل‌ذهاب / کم کاری و ترک فعل برخی مدیران بانکی باعث اختلال در امورات بانکی مشتریان شده است

بازی دراز 1404:فشار بانکها برای بازپرداخت تسهیلات امهال شده از مردم زلزله زده سرپل‌ذهاب همچنان ادامه دارد و کم کاری و ترک فعل برخی مدیران باعث اختلال در امورات بانکی برخی مشتریان بانکی شده است.

تداوم فشار بانکها بر مردم زلزله زده سرپل‌ذهاب / کم کاری و ترک فعل برخی مدیران بانکی باعث اختلال در امورات بانکی مشتریان شده است

امهال تسهیلات زلزله زدگان قانونی که از گذشته با تصویب مجلس شورای اسلامی برای مناطقی که دچار حوادث غیرمترقبه می شوند وجود داشته و با وجود این مصوبه اما آسیب دیدگان برای بهره مند شدن از مزایای آن با مشکل مواجه می شوند.

وقتی زلزله سال ۱۳۹۶ با آن حجم از آوار و اجساد مردم اتفاق افتاد کمتر کسی به فکر حتی ساختن دوباره زندگی و تداوم آن بود و مردم سرپل‌ذهاب در اوج ناامیدی فقط حسرت به دل و عزادار عزیزانشان بودند و آن دقایق را مثل یک خواب بد می پنداشتند که به سرعت زندگی آباد آنها را خراب کرده بود و در بهت به سر می بردند. اما دیری نپایید که کار بازسازی شروع شد و فشار بانکها از همان روزهای اول بازسازی برای دریافت اقساط تسهیلات حتی با وجود دوباره مصوب شدن امهال دوساله تسهیلات در جلسه دولت آغاز شد .

بخشنامه مصوبه امهال تسهیلات زلزله زدگان بعد از کش و قوس زیاد بالاخره به بانکها رسید و برای مدت دوسال که در زمان رسیدن بخشنامه یکسال آن باقی مانده بود بانکها را ساکت کرد ، بگذریم از بانکهایی که عدم مراجعه مشتری را بهانه کرده و از مشتریان خود سود تسهیلات را چند برابر دریافت کردند .

وقوع زلزله دوم با فاصله فقط ۴دهم ریشتر کمتر از زلزله مخرب اول در آذرماه سال ۱۳۹۷ و تورم وحشتناک در بازار مصالح ساختمانی و مشکلات دیگر در مسیر بازسازی مسئولین استانی و شهرستانی را برای دریافت امهال یکسال دیگر تسهیلات بانکی برای مردم زلزله زده به تکاپو انداخت که در همان روزهای اول منجر به کسب موافقت از مسئولین کشوری گردید و باعث رضایتمندی مردم شد ولی این بار نیز این مصوبه در میان امورات اداری آنقدر دست به دست و اتاق به اتاق رفت که یکسال هم به اتمام رسید و آبی از تمام درخواست‌های پاراف شده مسئولین کشوری گرم نشد .

در این یکسالی که از اتمام دوساله امهال می گذشت هم بانکها تقریبا بعد از ۵ماه که حسابی مشتریانشان بدهکار شده و اقساط عقب افتاده شأن روی هم جمع شده بود و سود و جرایم هم به آن اضافه شده بود فشار را برمردم آغاز کردند و مردم نیز دلخوش ازوعده های مسیولین استانی و شهرستانی نه توان پرداخت اقساط معوق را داشتند و نه یارای مبارزه با بانکهای عامل را .

این وضعیت همچنان ادامه داشت و هربار خبری امیدوارکننده به شهرستان می رسید ولی سرانجامی نداشت و بانکها نیز فشار را روز بروز بیشتر و بیشتر می کردند و کار از یک اخطار تلفنی به ابلاغ قضایی رسیده بود .

برخی از مشتریان بانکی بخاطر مشکلاتی که برای ضامنین آنها ایجاد شده بود به هر طریقی اقساط را تسویه و جرایم را پرداخت می کردند برخی هم همچنان توان پرداخت نداشتند و در انتظار تحقق وعده های مسئولین بودند.

یکسال هم تمام شد و کار به جایی نرسید و اوایل سال‌جاری بود که خبر موافقت دولت و ابلاغ آن به بانک مرکزی برای امهال یکسال دیگر تسهیلات بانکی منتشر شود باعث شادمانی زلزله زدگان گردید.

الان اما یکسال تمام شده و از یکسال امهال شده هم بیش از ۷ماه می گذرد و بسیاری از مردم در این مدت ۱۹ماهه بسیاری از اقساط خودرا همراه با جریمه ها پرداخت کرده ام اما فشار بانکی همچنان وجود دارد و تمام شدنی نیست .

وکلایی که بانکها استخدام کرده اند برای جمع کردن و وصول مطالباتشان هرروز با تماسهای مکرر روان مردم را آزار می دهند و علاوه براین  آزاردرصد دریافتی شأن را هم ازجیب مردم برمی دارند .

بسیاری از مردم طبق مصوبه جدید حداقل ۵ماه از بازپرداخت اقساط هم جلوتر هستند و اگر جریمه های آن یکسال را هم عودت دهند بستانکاری شأن از بانکها بیشتر هم می شود اما به دلیل اصلاح نشدن سیستم بانکی که بعلت کم کاری و ترک فعل برخی مدیران بانکی است همچنان در سیستم بانکی بدهکار نشان داده شده و مورد آزار این وکلای استخدام شده قرار می گیرند.

باوجود مصوبه دولت و ابلاغ به بانک مرکزی و حتی تایید آن در استان و مسئولین هماهنگی شعب بانکی استان اما بانکهای شهرستان همچنان مردم را بدهکار دانسته و به اخطار و ابلاغ و تماس با آنها مبادرت می ورزند و معلوم نیست که این سیستم بانکی که مردم را بدهکار نشان می دهد درحالیکه بسیاری از آنها اکنون بستانکار هستند کی می خواهد درست شود و کی مدیران بانکی می خواهند وظایف خودرا بدرستی انجام دهند و روزی حلال کسب کنند.

اصلاح نشدن سیستم بانکی شهرستان براساس آخرین مصوبه دولت برای امهال یکساله تسهیلات مشکلات و اختلالات بسیاری را برای زلزله زدگان ایجاد کرده است و باوجود اینکه امروز بدهکار نبوده و از بانکها بستانکار هستند اما در سیستم بانکی بدهکار نشان داده و در یک استعلام ساده بانکی صلاحیت آنها برای امورات اقتصادی رد می شود و نمی توانند یک وام ساده دریافت کنند و حق و حقوق آنها پایمال می شود .

امیدواریم هر چه سریعتر بخشنامه یا دستورالعمل مربوط به امهال یکساله تسهیلات زلزله زدگان به بانکهای شهرستان رسیده و با اصلاح سیستم بانکی مردم بالاخره بعد از سه سال و نیم از فشار الکی و ناحق بانکها خلاص شوند .