پربازدیدترین ها

کد خبر: 228280 ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴

زندگینامه شهدای سرپل‌ذهاب ؛

شهید هنرمندی که آخرین تابلوی زندگی اش در مرصاد آسمانی شد/ شهادت پاداش شهید قاسم پیری برای ایستادگی در برابر منافقین کوردل شد

بازی دراز 1404:شهید قاسم پیری از شهدای هنرمند سرپل‌ذهاب است که در عملیات مرصاد در برابر منافقین کوردل شجاعانه ایستادگی کرد و در آخرین تابلوی هنری زندگی اش در مرصاد پاداش شهادت گرفت و آسمانی شد.

شهید هنرمندی که آخرین تابلوی زندگی اش در مرصاد آسمانی شد/ شهادت پاداش شهید قاسم پیری برای ایستادگی در برابر منافقین کوردل شد

شهید قاسم پیری در سال ۱۳۴۵ در سرپل ذهاب ودر خانواده ای متوسط اما دوستدار اهل بیت عصمت وطهارت بدنیا آمد.

 او دوران تحصیل خود را از همان شهر آغاز نمود.

 در آغاز جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ این شهیدبزرگوار ۱۴ سال داشت وبه تازگی دوران تحصیلی راهنمائی را به پایان رسانده بود.

از آنجائیکه خانواده وی، پدرشان را در دوران کودکی قاسم از دست داده بودند قاسم به همراه مادر سرپرستی خانواده را در آن ایام عهده دار بود وخانواده را به منظور خارج نمودن از زیر گلوله های توپ وخمپاره بعثیون عراقی به اسلام آباد غرب(زادگاه پدریش) انتقال داد .

وی از همان ابتدا دغدغه دفاع از میهن را در سرداشت تا اینکه در سال ۱۳۶۲ ودرعنوان جوانی به صف رزمندگان اسلام پیوست وبا ثبت نام در تیپ مقداد باعضویت بسیج راهی جبهه های حق علیه باطل شد.

قاسم طبعی هنری داشت واز هنرخط ونقاشی بهره کافی داشت هرچند در آن ایام امکانات وکلاسهایی برای رشد وپرورش این هنر فراهم نبود ولی آن شهید با بهرمندی از استعداد خدادادی و بعضی کلاسهای محدود که قبل از حضور در جبهه داشت اکنون وبا ورود به بسیج هنرخط ونقاشی دیواری وی عیان گردید پس از گذشت سالها نیز می توان دیوار نوشته ها ونقاشی های شهید قاسم را در ساختمان بنیاد شهید قدیم(ریزه وند) و…. مشاهده نمود.

 رزمندگان همرزم وی با خاطره خوش طبعی وگشاده رویی وی سخن می گویند که حاج قاسم نامداری از این طبع هنری در کنار اخلاق حسنه وی حدیثها دارد.

شهید قاسم پیری هرازگاهی به منظور سرکشی ورسیدگی به امورات خانواده وکمک به مادر جبهه را رها میکرداما در کوتاه زمانی به سوی جبهه ها بال وپر می گشود .

قاسم قبل از شهادت شاهد عروج تعدادی از اقوام درجه یک خود در جبهه ها بود به نحوی که از تمامی اقوام مادری هریک شهیدی در راه اسلام ومیهن تقدیم نمودند.

شهدای گرانقدری چون شهید محمدرضا محمدپور(پسر دائی)، شهید حمیدرضا محمدپور(پسر دائی دیگر)،شهید غلامرضا بقائی(پسرخاله)که تمامی آنهانیز ازهمسن وسالان ونیز گذشته از نسبت فامیلی از دوستان صمیمی وی بودند قبل ازقاسم به سوی معبودخودشتافتند.

حضور قاسم در جبهه های مختلف ادامه داشت تا اینکه منافقان کور دل در مردادماه سال ۱۳۶۷ میهن اسلامی را مورد هجمه رضالت بار خود قرار داند. 

شهید قاسم در آن زمان از نیروهای تبلیغات سپاه سرپل ذهاب بود وسمت عملیاتی نداشت وبا عقب نشینی نیروها به منطقه کرند در اولین فرصت ودر اولین نقطه امکان درگیری با منافقین لباس رزم پوشید وهنگامی که خودروهای سبک وسنگین منافقین از شهر کرند خارج شدند آن شهید به همراه سایر رزمندگان در مقابل آنان قرار گرفتند و در خروجی شهر کرند، مصادف با عید قربان مورد اصابت گلوله مستقیم دشمن در ناحیه سینه قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.