پربازدیدترین ها

کد خبر: 228367 ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱

گزارش:

دفع فاضلاب خانگی بصورت سنتی و حفرچاه در بلوار خلیج فارس شهر سرپلذهاب/ زنگ خطربرای سلامتی مردم و هشدار به مسئولین به صدا درآمد

بازی دراز 1404:در بلوار خلیج فارس شهر سرپلذهاب دفع فاضلاب خانگی بصورت سنتی و حفرچاه انجام میشود و علارغم هزینه های دربرداشته زنگ خطر برای سلامتی مردم و هشدار به مسئولین به صدا درآمده است.

دفع فاضلاب خانگی بصورت سنتی و حفرچاه در بلوار خلیج فارس شهر سرپلذهاب/ زنگ خطربرای سلامتی مردم و هشدار به مسئولین به صدا درآمد

در منطقه سکونت پل سنگی شهرستان سرپلذهاب به واسطه عدم توجه دستگاههای متولی بعد از چندین سال کماکان مشکل فاضلاب خانگی از طریق سنتی و حفر چاه انجام میشود و ساکنین این منطقه با دغدغه بسیاری روبرو شدند.

عده ای از ساکنین ضمن تماس تلفنی با پایگاه خبری و اطلاع رسانی بازی دراز  عاجزانه تقاضا داشتند مطالبات  و صدای ساکنین را به گوش مسئولین رسانده تا نسبت به ایجاد فاضلاب کشی این منطقه اموراتی انجام گیرد..

زارعی یکی از اهالی ساکن این محله در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در محل پل سنگی در بلوار خلیج فارس بالغ  سه سال ساخت و سازهای صورت گرفته ولی متاسفانه در این مدت در خصوص دفع فاضلاب خانگی اقدامی صورت نگرفته و امروزه با توجه به ویروس کرونا ،زنگ خطر برای سلامتی مردم به صدا در آمده است.

ایشان تصریح کرد: برای حفرچاه حدود ۵ میلیون تومان هزینه در برداشته که ساکنین این محله متحمل این هزینه شدند و در راستا مساعدتی از سوی اداره آب و فاضلاب صورت نمیگیرد.

ایشان به سکونت بالغ بر ۱۵ خانوار در محله پل سنگی اشاره کرد و گفت: خیابان شانزده متری بلوار خلیج فارس حدفاصل بین خیابان حدود ۶ متر است که متاسفانه دفع فاضلاب بصورت سنتی صورت میگیرد و سلامت این ساکنین به خطر انداخته است.

خبرنگار ما در ادامه به سراغ جمعی از مسئولین مربوطه شهرستان سرپلذهاب رفته و همچون پل ارتباطی بین مردم و مسئولین عمل کرده و پیگیر این موضوع شد با این امید که این پیگیری تَلنگری به خواب غفلت مسئولین مربوطه باشد که بعد از چندین سال به درخواست ها و نیازهای اولیه مردم پاسخی داده و اقدامی به نفع مردم در عمل صورت گیرد.

 احمداحمدی رئیس اداره آبفای سرپل ذهاب در رابطه با این موضوع گفت: طراحی سیستم جمع آوری فاضلاب انجام شده اما مستلزم ابلاغ اعتبار لازم برای ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب این منطقه هستیم که تاکنون اعتبار لازم اختصاص داده نشده است.

وی ایجاد چاه تجمیع بصورت سنتی جهت دفع فاضلاب خانگی در این محله را بلامانع اعلام کرد.

وی گفت: مبلغ ۱۰ میلیارد تومان اعتبار لازم در بودجه سال جاری از فرمانداری شهرستان سرپلذهاب درخواست شده که هنوز ابلاغی صورت نگرفته است.

آقای  پارسابهارانگیز معاون شهرداری سرپلذهاب گفت: خط معابر در اختیار آب و فاضلاب شهرستان قرار دادیم و طی دو سال گذشته توسط گریدر مکان مورد نظر در این محله تعیین شده و در اختیارشان قرار دادیم.

وی قصور در روند اجرای این طرح‌ را عدم پیگیری اداره آبفای شهری خواند و گفت این موضوع در حوزه کار شهرداری شهرسرپلذهاب نیست.

در ادامه نادرنورایی معاون فرمانداری سرپلذهاب با ما گفت: شهر سرپلذهاب از نظر بحث فاضلاب دارای تصفیه‌خانه فاضلاب می باشد.

وی افزود : در گذشته چهار روستا که به شهر سرپلذهاب ملحق شدند مشکل دفع فاضلاب دارند که قرار شد از طریق اداره فاضلاب استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پیگیری شود و اعتباراتی از محل اعتبارات زلزله که مرتبط هست  و یا از طریق ردیف‌های متفرقه در اختیار سازمان بودجه و برنامه‌ریزی کشور هست تامین اعتبار شود.

وی ادامه داد: امیدوارم که بتوانیم یک ردیف بودجه ای برای فاضلاب سطح شهر سرپل ذهاب که برخی از محلات دچار مشکل شده‌اند به ویژه محله پل سنگی و این چهار روستا الحاقی با حمایت مسئولین استانی از اعتبارات ردیف‌های متفرقه بودجه اخذ کنیم.

وی ادامه داد: درصدد هستیم در برنامه بلندمدت، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اگر لازم باشد اعتباری برای بحث فاضلاب‌های چهار روستا الحاقی تامین بودجه صورت گیرد.

وی اشاره کرد: در خصوص بحث آبرسانی سیار به ۱۵ روستا که اکنون به هرحال فاقد تامین آب پایدار هستند و شبکه اجرا نشده به صورت سیار انجام میشود پیگیری‌های انجام شد و روستاهای که مشکل آب دارند از محل اعتبارات استانی که در اختیار کمیته برنامه‌ریزی بود در محل مجتمع پیران مبلغی را پیش‌بینی کردیم برای دهستان های بشیوه و پاطاق هم در این محدوده مشکل آب دارند اعتباراتی پیش‌بینی شده برای مجتمع قلعه شاهین اعتبار خوبی از محل اعتبارات مناطق محروم و محل اعتبارات ملی در نظر گرفتیم،همچنین اعتبارات خوبی برای مجتمع‌های سطح شهرستان به ویژه مجتمع سرقلعه جگیران که  مشکلات زیادی داریم در نظر گرفته شده است.

وی گفت: اخیرا هم تخصیص خوبی به آبفای استان از طرف معاونت وزارت نیرو  ابلاغ شد که سهم سرپل ذهاب سهم مناسبی هست امیدوارم که مدیرعامل آبفای استان مشکلات حوزه آب روستایی و شهر سرپل ذهاب را تشریح بفرمایند و تخصیص لازم صورت گیرد.