پربازدیدترین ها

کد خبر: 229775 ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۵

گزارش:

بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی ۵۶ ساختمان آسیب دیده ادارات شهرستان سرپلذهاب نیاز است/ از کمبود بودجه و بلاتکلیفی در بازسازی تا سرگردانی مردم و تحقق مطالبات آنان

بازی دراز1404:بیش از چهار سال گذشت زلزله شهرستان سرپل ذهاب ۵۶ ساختمان اداری هنوز بازسازی نشده بر اساس کارشناسی بعمل آمده بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی ۵۶ ساختمان آسیب دیده ادارات شهرستان سرپلذهاب نیاز است/ از کمبود بودجه و بلاتکلیفی در بازسازی تا سرگردانی مردم و تحقق مطالبات آنان

پس از گذشت ۴ سال از زلزله ۷ و سه دهم ریشتری در شهرستان سرپل ذهاب کماکان آثاری از آوارگی و خرابی و خساراتی در حوزه ساختمانهای اداری و جانبی به چشم می آید که متاسفانه سیمای شهر را مخدوش کرده و دغدغه های بزرگی برای مردم بیش از ۸۵هزارنفری این شهرستان به بار آورده است،

شهروندان سرپل ذهابی ضمن سرگردانی و پیدا نکردن آدرس ادارات ، هزینه های بسیار بالایی برای انجام امور اداری خود در ادارات متحمل شده‌اند، انتظار می رود مسئولین کشوری،استانی و شهرستانی نسبت به این موضوع توجه لازم داشته و در اولویت کاری خود قرار دهند.

رحمانی یکی از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت برای پیدا کردن آدرس ادارات ارباب رجوعان به مشکل برخوردند و بلاتکلیف و سرگردان هستند انتظار می‌رود بعد از گذشت ۴ سال از زلزله مسئولین نیز برای رسیدگی به این موضوع همت به خرج دهند.

یکی دیگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار ما ضمن گلایه مندی از مسئولین استانی و کشوری نسبت به بی تفاوتی در بازسازی ادارات این شهرستان گفت: کمبود بودجه دلیل قانع کننده ای پس از گذشت چهار سال از زلزله برای آغاز بازسازی ساختمان ادارات در شهرستان سرپلذهاب نیست، زیرا که روزانه تعدادی بالای از مردم برای پیدا کردن آدرس با هزینه های بالای روبرو بوده و ضمن اتلاف وقت، سرگردانی در انجام امور ارباب رجوعان نیز به بار آورده است.

امید است با اعتباراتی که مسئولین سرپلذهابی تخصیص به موقع و جذب کنند ساختمان‌ها بازسازی و خدمات دهی به مردم تسهیل گردد.

در ادامه خبرنگار ما به سراغ معاون عمرانی فرمانداری شهرستان ضرب المثل آب رفت تا از آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی بازسازی ادارات این شهرستان مطلع گردد:

نورایی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بر اساس بررسی‌ها و کارشناسی به عمل در خصوص ساختمان های اداری شهرستان سرپل ذهاب که در زلزله سال ۹۶ خسارت دیدند و تاکنون بازسازی نشدند، با هماهنگی مدیران و اعلام نظری که بعمل آمده و بازدیدهای میدانی که داشتیم ۵۶ واحد شناسایی شده که هر کدام پیشرفت فیزیکی خاص خودشان را دارند .

وی افزود: بعضی از پروژه ها ممکن است با حداقل تزریق بودجه به بهره‌برداری برسند و در این راستا اداره هواشناسی می توان نام برد که  ساختمان فیزیکی به بهره‌برداری رسیده ولی نیاز به تکمیل محوطه و تجهیز دارد.

ایشان ادامه: برخی از ساختمان ادارات فونداسیون آن انجام شده و برخی دیگر در پیشرفت فیزیکی  تنوع خاصی قرار دارند.

ایشان تصریح کرد: ساختمان دانشگاه پیام نور در مرحله ابتدای بازسازی، کمیسیون بانوان در مرحله فونداسیون، اداره محیط زیست در مرحله اسکلت بندی می باشد.

ایشان بیان کرد: ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بلاتکلیف و پیشرفت فیزیکی ندارد، همچنین اداره پُست در حال اسکلت بندی است،  مجتمع اداری شهرستان نیز در حال بازسازی و مقاوم‌سازی است.

وی ادامه داد: یکی از پروژه های کتابخانه عمومی به مشکل حقوقی مواجه شده تعطیل است و پروژه بعدی هم راکد است، ساختمان های فنی حرفه ای با سرعت بسیار کندی مواجهه هستند ، روند ساخت اداره شیلات تعطیل بوده و ساختمان جهاد کشاورزی با اهمیت مراجعه بسیار بالای از کشاورزان و همچنین اهمیت بخش تولید، ساختمانی ندارند،تعاون روستایی نیز مشکل تهیه زمین دارند ،ساختمان اداره ارشاد اسلامی و ساختمان مجتمع فرهنگی پیشرفت خیلی خوبی دارد و با رایزنی‌هایی که شده از محل هدفمندی یارانه‌ها، تامین اعتبار داده شود و کار به پایان برسد.

معاون عمرانی فرمانداری سرپلذهاب گفت: برآورد شده است که بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی این ۵۶ ساختمان اداری نیاز است که اگر قرارداد هرچه سریعتر با تامین بودجه کافی منعقد گردد با همین بودجه تحول عظیمی در بازسازی صورت میگیرد اما اگر این قرار داد به تعویق افتد بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نیز اعتبار لازم است.

وی در پایان گفت: برخی از ساختمان‌های اداری که هنوز زمین تعیین تکلیف نشده، انتظار داریم که مسکن و شهرسازی از اراضی ملی در اختیار دستگاه ذیربط قرار دهد تا از وضعیت استیجاری که واقعاً در مضیغه هستند و بعضا ارباب رجوع برای شناسایی ادارات سرگردان میشوند، خارج شوند.

سرپل‌ذهاب در غرب‌ کرمانشاه بیش از ۹۰هزار نفر جمعیت دارد. 

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.