پربازدیدترین ها

کد خبر: 229890 ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶

مسکو: آنچه آمریکا دستاورد ۲۰۲۱ می‌خواند،مایه تاسف است /اوکراین مملو از تسلیحات آمریکایی شده است

هیات دائم روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد، متاسف است که ایالات متحده ترسیم خطوط جداکننده و مهار دیگر کشورها در سازمان ملل را یکی از دستاوردهای سال ۲۰۲۱ خود در این سازمان در نظر می‌گیرد.

مسکو: آنچه آمریکا دستاورد ۲۰۲۱ می‌خواند،مایه تاسف است /اوکراین مملو از تسلیحات آمریکایی شده است

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این بیانیه در واکنش به اطلاعیه بیستم ژانویه از سوی هیات دائم آمریکا در سازمان ملل منتشر شده است که در آن هیات آمریکایی به اصطلاح حقایقی درباره احیای ادعایی "رهبری آمریکا" در سازمان ملل در اولین سال ریاست جمهوری جو بایدن ارائه کرده است.

هیات روسیه اعلام کرد: مایه تاسف است که همکاران آمریکایی در مسیر سنت غم‌انگیزی، آشکارا ترسیم خطوط جداکننده، سازماندهی رویدادهای تکراری و غیر فراگیر خارج از سازمان ملل، "مهار" دیگر کشورها از طریق سیستم سازمان ملل را یکی از مهمترین دستاوردهای خودشان در سال ۲۰۲۱ توصیف می‌کنند.

آمریکا از میزبانی سازمان ملل سوء استفاده می‌کند

هیات روسی تاکید کرده است: واشنگتن در سیاست بازدارندگی علیه روسیه از وضعیت خود به عنوان کشور میزبان سازمان ملل سوء استفاده می‌کند.

هیات دیپلماتیک روسیه گفت: همانطور که می‌بینیم، ایالات متحده در اجرای مسیر خود برای بازدارندگی روسیه به سوء استفاده از وضعیت کشور میزبان سازمان ملل، با نقض هنجارهای حقوق بین الملل، روی آورده است.»

اوکراین غرق در تسلیحات آمریکایی و ناتو

در بیانیه هیات دائم روسیه در این نهاد جهانی همچنین آمده است که اوکراین مملو از تسلیحاتی از جانب ایالات متحده و ناتو و همچنین مشاوران بی‌شماری از جانب کشورهای غربی شده است.

هیات دیپلماتیک روسیه با اشاره به تنش‌های مرتبط با مرز این کشور با اوکراین گفتند: آمریکا با ترویج روس‌هراسی در میان شهروندان و کشورهای هم‌فکرش و صحبت درباره تجمیع نظامیان روس و بیان آن به عنوان علت تقریبا همه مشکلات، فراموش می‌کند که توضیح دهد که صحبت درباره حضور نیروهای روسی در خاک روسیه است. این با سیل تسلیحات آمریکا و ناتو و تعداد بی‌شماری مشاور که به اوکراین و برخی از دیگر کشورهای نزدیک مرزهای روسیه می‌روند، متفاوت است.  

هیات دائم روسیه در سازمان ملل همچنین در رابطه با درگیری‌های شرق اوکراین گفت، ایالات متحده به جای حمایت از توافق‌های مینسک در حال اشاعه دروغ‌هایی درباره وضعیت پیرامون اوکراین است.

در این بیانیه آمده است: نمونه بارز این خط مخرب آمریکا این است؛ وقتی به جای گفت‌وگو و جستجوی زمینه مشترک، یک موضع جانبدارانه که هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد بیان می‌شود و تشنج پیرامون اوکراین هم همین است که از سوی واشنگتن ترویج می‌شود. به جای اعلام حمایت از قطعنامه ۲۲۰۲ شورای امنیت که بسته تدابیر مینسک را به عنوان مبنای حقوقی بین‌المللی برای حل و فصل مساله تایید کرده و وظایفی را بر عهده کی‌یف قرار داده که هفت سال است از زیر بار آنها شانه خالی می‌کند، آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند که دروغ‌های محض پراکنده کنند.  

همچنین گنادی کوزمین، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد سه‌شنبه گفت، کشورهای غربی در حال استفاده از یک تهدید خیالی به عنوان بهانه‌ای برای غرق کردن اوکراین در انبوهی از تسلیحات و انجام اقدامات تحریک‌آمیزشان هستند.  

او در سخنانی خطاب به شورای امنیت گفت، این منجر به ایجاد تلفاتی در میان جمعیت غیرنظامی شرق اوکراین می‌شود.

معاون هیات روسیه در سازمان ملل گفت: در پس زمینه تهدید خیالی و مصنوعی که ادعا می‌شود از روسیه نشات گرفته است، کشورهای غربی به غرق کردن اوکراین با تسلیحات، اعزام مستشاران نظامی خودشان و در کل مخالفت نکردن با تحریکات اوکراین به جای وادار کردن آنها به اجرای توافق‌های مینسک که شورای امنیت تایید کرده است، ادامه می‌دهند. این به معنای آن است که کودکان، سالمندان، زنان در شرق اوکراین همچنان جان می‌دهند، آن هم در شرایطی که دولت کی‌یف سال‌هاست جنگی اعلام نشده علیه آنها به راه انداخته است.

آمریکا از تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کند

در خصوص سوریه هم هیات دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت، ایالات متحده از شبه‌نظامیان در ادلب سوریه حمایت کرده و مواضع گروه تروریستی هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) را تقویت می‌کند.  

در این بیانیه آمده است: به بهانه اهمیت دادن به سوری‌هایی که به زور نزد هیات تحریر الشام در ادلب به عنوان سپر انسانی نگه داشته شده‌اند، دیپلماسی آمریکایی از جیب مالیات‌دهندگانش، در واقع از این شبه‌نظامیان حمایت می‌کند. واشنگتن با تقویت مواضع هیات تحریر الشام در واقع تیشه به ریشه خود می‌زند و الزام خود به تمامیت ارضی جمهوری عرب سوریه را اعلام می‌کند.