پربازدیدترین ها

کد خبر: 232711 ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

گزارش:

سرپلذهاب پس از گذشت پنجمین سال از زلزله / از کانکس نشینی برخی از ادارات تا نیمه کاره ماندن بازسازی واحدهای مسکونی/ مردم از مسئولین مطالبه گر هستند

بازی دراز 1404:پس از گذشت پنج سال از زلزله ۷ و ۳ دهم ریشتری زلزله سرپلذهاب، متاسفانه برخی از ادارات در واحدهای استیجاری و برخی در کانکس هستند و برخی دیگر از واحدهای مسکونی نیمه کاره رها شده است، به جهت این موضوع، مردم مرزدار سرپلذهاب از مسئولین مطالبه دارند.

سرپلذهاب پس از گذشت پنجمین سال از زلزله / از کانکس نشینی برخی از ادارات تا نیمه کاره ماندن بازسازی واحدهای مسکونی/ مردم از مسئولین مطالبه گر هستند

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال96 در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

گفتنی است در آستانه پنجمین سالگرد زلزله سال ۹۶ در شهرستان سرپلذهاب، ساختمان های اداری آواربرداری نشده، کانکس نشینی و ارائه خدمات برخی از ادارات، ساختمان های نیمه کاره مسکونی، وضعیت خاکی بودن کوچه و معابر و خیابان ها و تردد اسفبار شهروندان در فصل بارندگی، عدم امهال وام های زلزله، مشکلات ضامنین زنجیره ای تسهیلات زلزله، عدم بازسازی برخی از مساجد و مراکز فرهنگی و مذهبی از مهمترین دغدغه و مشکلات عدیده مردم زلزله زده سرپلذهاب است که به نوعی مردمان این شهر با آن دست و پنجه نرم نمیکنند.

یادآوری حضور مقام معظم رهبری به شهرستان سرپلذهاب پس از روزهای ابتدای زلزله، مرهمی بر درد دل این مردم مرزو بوم است که امیدی در دل آنان روشن شد و به فرمایش رهبر معظم که تهدید زلزله به فرصت تبدیل کنید را به گوش گرفتند و برای بازسازی شهر، دست به دست هم دادند و بار دیگر سرپلذهاب احیاء شد.

در این میان ، علارغم انجام کارهای بزرگ دولت و تخصیص اعتبارات و ساماندهی شهر ، اما بعد از گشت ۵ سال از زلزله ، متاسفانه،بدقولی برخی مسئولین، سهل انگاری و به تعویق افتادن انجام برخی از پروژه ها و زیرساخت ها، مردم انتظار دارند مسئولین به مطالبات رسیدگی و توجه کنند .

در این راستا خبرنگار ما به سراغ جمعی از مسئولین شهرستان سرپلذهاب رفته و گفتگویی با آنان ترتیب داد:

فرماندار سرپلذهاب صدراله بابلی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: زلزله ۲۱ آبان ۹۶، یک زلزله ویرانگر بود که بیش از ۹هزار و ۳۰۰ واحد شهری تخریب و ۱۲هزار و ۴۰۰ واحد تعمیری آسیب دید.

وی افزود:برای بازسازی و تعمیر واحدهای آسیب دیده، اعتباری بالغ بر یک هزار و ۸۰ میلیارد تومان تسهیلات و مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان بلاعوض به واحدها پرداخت شد.

ایشان اعلام کرد: در بخش روستایی ۵هزار و ۶۰۰ واحد احداثی و ۴هزار و ۳۵۰ واحد تعمیری وجود داشت و تمام این واحدها از محل اعتبارات عمرانی زلزله بازسازی شدند.

ایشان یادآور شد:: با توجه به اینکه مردم در بازسازی نقش مهمی داشتند و پای کار آمدند اما به دلایل مختلف بعد از گذشت ۵ سال از زلزله، حدود ۵ درصد از منازل مسکونی هنوز بازسازی نشدند و امید است، راه چاره ای برای بازسازی اندیشیده شود.

فرماندار سرپلذهاب گفت: از زلزله سرپلذهاب فرصت هایی هم ایجاد شد، یکی از مزایای اجتماعی مهاجرت معکوس مردم از شهر به روستا رخ داد، و همچنین انسان دوستی ملت ایران و  مقاومت و ایستادگی مردمان این خطه از سرزمین  که از شکل گیری انقلاب تاکنون همراه نظام بودند و همیشه محافظ دستاوردهای نظام بودند، نیز رخ داد.

بابلی تصریح کرد: ساختمان های اداری متاسفانه تاکنون ۱۰ درصد بازسازی شدند، مساجد، مراکزفرهنگی، و برخی از اماکن ورزشی هنوز کار احداث و مقاوم سازی انجام‌نشده و یکی از مطالبات مردم شهرستان است.

وی اظهار داشت: خوشبختانه در سفر رئیس جمهور به کرمانشاه و شهر سرپلذهاب، از سوی استان کرمانشاه،برآورد برای احداث و مقاوم سازی ساختمان های نیمه کاره صورت گرفت و رقم ریالی به هیئت دولت اعلام شده، امید است با تزریق این اعتبار شاهد ساختمان های مناسب برای ارائه خدمات هرچه بهتر به مردم فهیم باشیم.

وی ادامه داد: امید است، اعتباراتی برای زیرساخت های شهری اعم از آسفالت و بهسازی و موزایک اختصاص پیدا کند و شهری با المان مناسب برای مردم بازسازی شود.

فرماندار سرپلذهاب با اعلام اینکه برای بازسازی شهر و ارائه خدمات شهری نیازمند اعتبارات کافی از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستیم،گفت: برخی از زیرساخت های شهری و برخی از رودخانه ها و کانال های کشاورزی تخریب شدند، نیازمند اعتبارات کافی است که در اختیار آب منطقه ای قرار گیرد این دیوارهای داخل شهر و خارج از شهر بازسازی شوند.

وی در پایان اعلام کرد: در روز شنبه ۲۱ آبان ساعت ۱۰ صبح ،مراسم گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان زلزله ۹۶با دعوت از مسئولین،شهرستانی،استانی و کشوری و خیرین،خانواده های متوفی و دیگر عموم مردم نوع دوست با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در شهرستان سرپلذهاب خواهیم داشت.

در ادامه رئیس فوریتهای پزشکی سرپلذهاب دکتر حسن عزیزی در گفتگو باخبرنگار ما ضمن گرامیداشت سالگرد زلزله سال ۹۶ اظهارداشت : در شب حادثه زلزله ما به همراه ۶نفر از همکاران در محل اورژانس ۱۱۵ شهرستان بودیم که اورژانس کشور برای کمک به سمت ایلام راه افتاده بودند و ما در تماسی که با اورژانس کشور گرفتیم خبر وقوع زلزله در سرپل ذهاب و اخبار و آمار آنرا اعلام نمودیم .

وی افزود : از برکت مراسم اربعین تعداد ۱۳ هزار پک امدادی باتوجه به اینکه اولین سال بود که مرز زلزله در شرف بازگشایی بود در سرپل ذهاب وجود داشت که بعد از اعلام خبر عدم بازگشایی مرز خسروی اکیپ های امدادی استانهای مختلف که در سرپل ذهاب حضور داشتند به شهرهای خود بازگشتند و فقط تیمی از قصرشیرین آماده بود که در شب زلزله به کمک ما آمدند .

رئیس فوریتهای پزشکی شهرستان اذعان داشت : ما بلافاصله در میادین و مکانهای پرتردد یک تیم امدادی آماده گذاشته و با پکهای امدادی که برای مراسم اربعین در شهرستان بود آنها را تجهیز کردیم چون می دانستم که بیمارستان شهدای شهرستان آسیب دیده و گنجایش حجم مراجعه کنندگان را نداشت و مصدومینی که بصورت سطحی نیاز به کمک داشتند را در همان مکانها بصورت سرپایی امداد کرده و از مراجعه آنها به بیمارستان جلوگیری شد .

عزیزی تصریح کرد : اقدامات درمانی و امدادی ما از همان لحظات اولیه پس از وقوع زلزله آغاز شد و اکیپ‌های امدادی بعد از ساعاتی به ما ملحق شدند و اورژانس کشور و آمبولانسهای مربوطه نیز ساعت ۴ تا ۵ صبح به سرپل‌ذهاب رسیدند .

وی ادامه داد : یک کار بزرگی که در سرپل ذهاب انجام شد کار تخلیه مصدومین از شهرستان بااستفاده از ظرفیت هوانیروز بود که در جهان بدون نظیر بود و یک رکورد جهانی به ثبت رساند .

ایشان با اشاره به فوتی های زلزله اذعان داشت : آماری که در همان شب زلزله اعلام شد ۶۸۰ نفر فوتی بود که در روز بعد با اضافه شدن فوتی های شهرهای دیگر تا ۷۲۰ نفر نیز اعلام شد  اما آمار مجروحین باتوجه به سرای فیکس هایی که استفاده شد می توانم به جرئت اظهار کنم که بالای ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر مصدوم وجود داشت ولی آماری دقیقی از تعداد مجروحین در دست نیست .

رئیس فوریت های پزشکی شهرستان درادامه گفت : درروزهای بعد از وقوع زلزله بعد از دوروز بیمارستان شهرستان خلوت شد چون اورژانس های کشور را ساماندهی کرده و با تجهیز دارو و پزشک و پرستار مورد نیاز به مناطق مختلف اعزام کردیم که از حضور مردم در بیمارستان جلوگیری شد اما این کار بعد از یک هفته ادامه پیدا نکرد و بازهم حجم مراجعه به بیمارستان افزایش یافت .

مدیر آموزش و پرورش سرپلذهاب علی اشرف صفری نیز در گفتگو باخبر نگار ما ضمن گرامیداشت سالگرد زلزله آبان‌ماه ۹۶ اظهارداشت : زلزله آبان‌ماه ۱۳۹۶ سرپل‌ذهاب در حوزه آموزش و پرورش هم مانند سایر بخشهای شهرستان دچار خسارات بسیاری شد که در دوران بازسازی اقدامات بسیار خوبی انجام گرفت .

وی افزود : فعالیتهای آموزشی شهرستان بلافاصله بعد از وقوع زلزله با فاصله بسیار کمی با کمک خیرین و اداره کل آموزش و پرورش استان آغاز شد و دانش آموزان در دوران بازسازی در کانکس های اسکان موقت مشغول تحصیل شدند .

مدیر آموزش و پرورش شهرستان تصریح کرد : حوزه آموزش و پرورش یکی از حوزه هایی بود که منویات رهبر انقلاب در فرصت سازی از تهدید زلزله در آن به خوبی عملی شد و تعداد ۶۳ باب مدرسه و سالن ورزشی تختی و معلم در شهرستان بازسازی شد که برخی از این مدارس به دلیل فرسوده بودن بازسازی شد .

صفری خاطرنشان کرد : خیرین نیکوکار مدرسه ساز نقش مهمی در بازسازی مدارس داشتند که لازم است از این عزیزان تقدیر شایسته صورت گیرد .

ایشان در پایان با اشاره به مشکلات حوزه آموزش و پرورش شهرستان افزود : اردوگاه فرهنگی تفریحی راه کربلا سرابگرم ساماندهی شد اما هنوز مشکلاتی دارد که انجام نشده است خانه معلم شهرستان نیز به دلیل واقع شدن در زمین میراث فرهنگی و یک منطقه تاریخی از ساخت آن جلوگیری شد همچنین چند باب مدرسه هنوز بازسازی نشده و اقدامات بهسازی و مرمت ساختمان اداری آموزش و پرورش نیز  باقیمانده است ولی در مجموع اقدامات بازسازی در حوزه آموزش و پرورش بسیار مناسب بوده و بازسازی مدارس فرسوده در دستور کار قرار دارد .

امید است پس از گذشت ۵ سال از زلزله، مسئولین برای رفع مشکلات مردم با تخصیص اعتبارات لازم و برنامه ریزی مناسب هر چه سریعتر ، مطالبات مردم رسیدگی کنند.