پربازدیدترین ها

کد خبر: 234317 ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰

یاداشت :به قلم کارشناس ارشد علوم تربیتی(کوروش عبدی)

نظر رهبر انقلاب در خصوص نخبگان جامعه / مسئولین در برخورد با نخبگان چه اندازه به منویات رهبر انقلاب نزدیک هستند

بازی دراز 1404:مقام معظم رهبری در خصوص نخبگان مطالبی را بیان و نظرات خود را بیان نمودند که باید دید مسئولین استان در برخورد با نخبگان چه اندازه به نظرات رهبر انقلاب نزدیک هستند .

نظر رهبر انقلاب در خصوص نخبگان جامعه / مسئولین در برخورد با نخبگان چه اندازه به منویات رهبر انقلاب نزدیک هستند

 رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان به موارد مهمی اشاره کردند که ابتدا بخشی از بیانات ایشان را باهم مرور می کنیم .

  ((  بنده اطّلاع دارم که نخبه‌ای می خواهد در هیئت علمی دانشگاه وارد بشود، [ولی] با انواع و اقسام ترفندها جلویش را می گیرند و نمی گذارند؛ چرا؟   ))      

 (( امّا انتظاراتی هم که از دستگاه‌ها برای نخبه داریم، بخش مهمّی است. در یک کلمه: حمایت. از دستگاه‌ها توقّع داریم که از نخبگان حمایت کنند. این حمایت همیشه به معنای پول دادن نیست. گاهی پول دادن مضر است؛ حمایت (باید)عاقلانه، بخردانه، با توجّه به جوانب گوناگون باشد.

 یکی از موارد حمایت این است که چه نخبه‌ای که در ایران درس خوانده، چه نخبه‌ای که در خارج درس خوانده و آمده ایران ــ داریم از این قبیل، کم هم نداریم نخبه‌هایی که در خارج درس خوانده‌اند و به جایی رسیده‌اند و حالا آمده‌اند ایران ــ دو  

یک توقّعشان اشتغالِ مناسب با دانششان است؛یک توقّعشان امکان ادامه ی تحقیقات است؛ارتباط با مراکز علمی دنیا؛  

توقّع دارند؛ این دو توقّع را برآورده کنیم برایشان: این دو توقّعِ نخبه‌های ما است، توقّع زیادی نیست. بنده اطّلاع دارم که نخبه‌ای می خواهد در هیئت علمی دانشگاه وارد بشود، [ولی] با انواع و اقسام ترفندها جلویش را می گیرند و نمی گذارند؛ چرا؟ چرا از این نخبه استفاده نمی کنید؟ بعضی از نخبه‌های ما ــ نخبه‌های برجسته ــ بیرون درس خوانده‌اند، آمده‌اند اینجا به امیدی که بتوانند کار کنند، [امّا] بر اثر همین رفتارها برگشته‌اند رفته‌اند! دیده‌اند اینجا نمی شود زندگی کرد. خب من چه توقّعی بکنم از این جوان؟ باید حمایت کرد. در این زمینه هر چه خرج کنیم، این هزینه نیست، سرمایه‌گذاری است. وزرای محترم حتماً در این زمینه کار کنند، تلاش کنند. نگذارید نخبه از دانشگاه مأیوس بشود؛ حالا حدّاقلّش این است که بتواند در دانشگاه وارد بشود، جایگاهی پیدا کند. بعضی‌ها سنگ نخبه را به سینه می زنند، مرتّب می گویند نخبه‌ها نخبه‌ها، امّا در عمل نخبه را مأیوس می کنند، ناامید می کنند، مانع‌تراشی می کنند. به نظر من در مورد ارتباط با مراکز علمی دنیا هم وزارت خارجه می تواند فعّال باشد، می تواند کمک حسابی بکند.))

رهبر معظم انقلاب در این دیدار مطالب مهمی در مورد نخبه،وظایف نخبگان  و انتظارات  و توقعات آنان از مسئولین بیان داشتند.اولین نکته مورد نظر ایشان حمایت از نخبگان در 2 بعد اشتغال متناسب با تخصص نخبگان و دیگر امکان فراهم بودن ادامه ی تحقیقات آنان در مراکز علمی و ارتباط با سایر مراکز علمی دنیا می باشد.اما استاندار گرامی، مسئولین إدارات و نهادهای انقلابی و بالاخص مراکز علمی و دانشگاهی در کجای این تراز و معیار فرمایشات مقام معظم رهبری قرار داریم و چه امکاناتی در این زمینه برای نخبگان رشته های مختلف استانی فراهم آورده ایم؟!

ایشان به تعریض اشاره مستقیمی به روسای دانشگاه ها و اساتیدی می نمایند که تکیه بر کرسی استادی خویش داده و امکان و مجالی برای سایر اساتید و نخبگان علمی نمی دهند.واقعا مطالبه علمی ما و به ویژه از بسیج اساتید و سایر دستگاه های نظارتی درون دانشگاه ها  پیگیری این موضوع در تحقق فرمایشات ایشان را داریم. امید است فقط بیانات ایشان را تکرار ننماییم بلکه عمل و تبعیت واقعی فرامین ولی فقیه را نیز در زندگی در دستور کار قرار دهیم.

نکته آخر اینکه دستگاه ها و إدارات دولتی به ویژه نهادهای انقلابی که به نوعی خود را منتسب به ایشان می دانند با ادامه تحصیل نخبگان علمی و فرهیختگان همراهی و همکاری نمایند و خود تبدیل به دست اندازی در این مسیر نگردند.

حالا سوال اینجاست که مسئولین نهادهای انقلابی ،حاکمیتی و علمی استان ؛ فاین تذهبون؟

در کجای تراز تبعیت از ولی فقیه در مورد نخبگان قرار داریم؟