پربازدیدترین ها

سرویس: اجتماعی کد خبر: 235770 ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

گزارش:

قرار گرفتن کنترل اجاره بهاء مسکن از اولویت های مسئولین سرپل ذهاب / افزایش بیش از ۲۰ درصد اجاره بهاء املاک مسکونی و تجاری جرم تلقی می شود

بازی دراز 1404:کنترل اجاره بهاء مسکن از اولویت های مسئولین سرپل ذهاب قرار گرفت و اعلام شد افزایش بیش از ۲۰ درصد اجاره بهاء املاک مسکونی و تجاری جرم تلقی می شود.

قرار گرفتن کنترل اجاره بهاء مسکن از اولویت های مسئولین سرپل ذهاب / افزایش بیش از ۲۰ درصد اجاره بهاء املاک مسکونی و تجاری جرم تلقی می شود

 با فرارسیدن فصل تابستان و موعد تغییر مکان های استیجاری، خواسته های متعارف بین مالک و مستاجر نیز اندک اندک شروع می شود و دغدغه های تهیه مسکن بسیاری از خانواده ها از سر گرفته می شود.

برای کنار آمدن با این کابوس بزرگ دو راه بیشتر وجود ندارد یا اینکه با قیمتی بالاتر از سال قبل قرارداد تمدید شود و یا اینکه اسباب کشی و نقل مکان به خانه ای کوچکتر با اجاره ای کمتر صورت می گیرد.

یکی از مستاجرین سرپل ذهابی در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز گفت: این روزها مستاجری و پیداکردن خانه کابوسی برای عده ای از خانواده ها شده است و پس از پایان مهلت قرارداد منازل، اعضای خانواده درگیر این دغدغه بزرگ می شوند.

وی افزود: علارغم تورم در بازار ،معیشت مردم هم سخت می گذرد، حقوق کارگری و خرج فرزندان در حال تحصیل، کفاف این زندگی را نمی دهد، اجاره بهاء منزل به سختی و مشقت فراهم میشود.

یکی دیگر از شهروندان گفت: نظارت بر بازار مسکن،قطعا می تواند از دغدغه ما مستاجرین بکاهد، ما از مسئولین انتظار داریم نسبت به این موضوع و مشکلات که بسیاری از مردم شهر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند، رسیدگی جدی داشته باشند.

در شهرستان سرپل ذهاب نیز پس از بازسازی ویرانگی های زلزله 7و3دهم ریشتری سال 96 ، هر روز شاهد افزایش قیمت اجاره بهای واحدهای نوساز در شهرسرپل ذهاب هستیم.

خبرنگار ما در ادامه به سراغ مسئولین شهرسرپل ذهاب رفته تا از آخرین اقدامات در خصوص کنترل اجاره بها مسکن مطلع گردد:

فرماندار سرپل ذهاب در این رابطه در گفتگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: به همراه کارگروهی در شهرستان متشکل از دادستانی، شهرداری ، صمت،ثبت اسناد و املاک،راه و شهرسازی،اصناف،اتحادیه املاک، اداره تعزیرات وامور مالیاتی، در خصوص اجاره املاک و منازل مسکونی و تجاری در شهر جلسه ای برگزار شد.

صدراله بابلی گفت: در این جلسه تاکیدات لازم مبنی بر رعایت سقف افزایش ۲۰ درصدی اجاره بهاء شد و همچنان در کل کشور این قانون لحاظ شده، در سرپلذهاب نیز، مشاورین املاک باید تابع قانون عمل کنند.

ایشان گفت: چنانچه مشاورین املاک در این خصوص رعایت نکنند قطعا از طریق اتحادیه املاک از مشاورین طرح شکایت می شود و دادستانی در این خصوص ورود پیدا خواهد کرد.

وی همچنین اشاره کرد: اقدامات تشویقی برای مالکینی که رعایت قیمت تعین شده،  داشته باشند لحاظ می شود و از معاف صددرصدی مالیات برخوردار خواهند شد.  

ایشان بیان کرد: در سایت های مجازی در شیپور و دیوار اگر تعیین قیمت اجاره بهای املاکی صورت گیرد و باعث افزایش قیمت فروش املاک مسکونی شود در این خصوص طرح شکایت می شود و داستانی ورود پیدا می‌کند لذا از مشاورین املاک انتظار داریم که متناسب با تصمیماتی که در کل کشور استان و شهرستان گرفته شده بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت ندهند.

فرماندار سرپل ذهاب گفت: انتظار داریم مردم شهرستان و مالکین عزیز همچون همیشه دارای عواطف و احساسات خوبی هستند و همیشه نگاه مساعدتی و کمی در مستاجرین عزیز داشتند،  بیش از آن درصدی که تعیین شده است رقمی اضافه نکند.

وی بیان کرد: دستگاه مدیریتی شهرستان دستگاه قضاء و سایر ادارات پای کار هستند لذا باید به گونه‌ای بنگاه هادارها عمل کنند که منجر به پلمپ کردن یک مشاور املاک و تعطیلی یا ابطال پروانه نگردد.

در ادامه امیر فیضی دادستان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری اظهار کرد: دفاع و صیانت از حقوق شهروندان در دستور کار این دادستانی سرپل ذهاب قرار دارد و با هرگونه سوداگری در اجاره مسکن برخورد شدید و قاطعانه صورت می‌گیرد.

وی افزود: موجرین و صاحبان واحدهای مسکونی باید برای اجاره دادن ملک خود برابر قوانین و مقررات مصوب در این زمینه اقدام کنند و بنگاه‌های معاملات ملکی نیز از عقد و ثبت قراردادهای اجاره خارج از قوانین مربوطه خودداری کنند.

دادستان سرپل‌ذهاب تصریح کرد: بازدید و بازرسی از بنگاه‌های معاملات ملکی شهرستان سرپل ذهاب در دستور کار قرار گرفته و در صورت مشاهده هر گونه تخلفی با متخلفین به شدت برخورد خواهد شد.

فیضی بیان کرد: مردم برای ثبت قراردادهای اجاره املاک خود فقط به بنگاه‌های معاملات ملکی مراجعه کنند تا از سو استفاده منفعت طلبانه جلوگیری شود.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب استان کرمانشاه دارای ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.