پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۹
یاداشت به قلم سیروس صدیقی

روزگار سخت مستأجران سرپلذهابی در سایه خلاء قانون قیمت گذاری اجاره ها / رشد خارج از عرف اجاره بهای منازل کمر مستاجرین را خم کرده است

بازی دراز 1404:مستاجرین سرپلذهابی این روزها در سایه خلاء قانونی تعیین اجاره بهای منازل مسکونی روزگار سختی داشته و کمر آنها زیر افزایش غیر متعارف اجاره ها هم شده است .

بازهم موسم پایان قراردادهای اجاره منازل مسکونی فرارسید و مستاجرین که یکسال از قراردادآنها گذشته بازهم به تکاپو برای یافتن سقفی دیگر متناسب با دخل خود هستند تا بتوانند یکسال آینده را در آن سکنی گزینند .

وقتی فصل پیدا کردن منزل مسکونی برای اجاره می رسد تب و تاب بازار رهن و اجاره مسکن بالا می گیرد و علاوه بر مستاجرین, صاحبان املاک مسکونی نیز به تکاپو می افتند تا ملک خودرا اجاره دهند و بهترین گزینه را بعنوان مستاجر پیدا کنند .

بنگاه‌های معاملات مسکنی و آژانسهای مسکن نقش مهمی در وصل کردن ارتباط میان موجر و مستاجر دارند و ضمن تنظیم قرارداد نقش مهمی نیز در جورکردن میخ و تخته دارند و ازاین راه ارتزاق می کنند .

تب بازار بالا می رود و نرخ‌های متعارف و غیر متعارف برروی شیشه بنگاه‌ها نصب می شود و خانواده ها برای یافتن مسکنی مناسب با نرخ قابل پرداخت بنگاه‌ها را یک به یک سر می زنند.

خلاء قانونی در تعیین نرخ اجاره بهای املاک مسکونی یک مشکل بسیار مهم در این بخش است که سبب ایجاد مشکلاتی برای مستاجرین شده است و باعث شده که نرخ‌ها اغلب غیر متعارف و اختیاری می شود و بیشترین سنگینی آن بر دوش مستاجرین می افتد و باید هرسال با دیدن این قیمتها روح و روان آنها متاثر می شود .

مستاجرین بیشتر از قشر متوسط و کم در آمد جامعه هستند که اغلب آنها بخاطر شرایط کرونایی کشور درآمد چندانی ندارند بازار کسب و کار آنها راکد است و دراین شرایط فشار و سنگینی اجاره بیشتر می شود در این میان برخی از صاحبان املاک رضای خدا رو در نظر گرفته و علاوه بر بخشیدن اجاره های چند ماهه املاک خود از افزایش نرخ رهن واجاره درسال جدید هم خودداری کردند که این اقدام آنها شایسته بهترین تقدیر ها می باشد اما برخی فشار پا را بر گردن مستاجرین بیشتر کرده و در پی جبران درآمد خود از این طریق هستند .

بنگاه‌های معاملات ملکی هم در این روزها به دودسته تقسیم می شوند برخی از آنها ضمن رعایت انصاف بیشتر طرف مستاجرین را گرفته و در تلاش برای وصل کردن موجر و مستاجر و تعیین یک قیمت مناسب هستند که نه فشار زیادی به مستاجر وارد شود و نه موجر را به زحمت اندازد اما گروه دوم انگار بویی از انصاف نبرده و تازه کاسه داغ تر از آش شده اند و به گونه ای برای ملک دیگران نرخ گذاری می کنند که انگار ملک خود آنها می باشد و برخی از این هم فراتر رفته و به گونه ای عمل می کنند که انگار مرجع اصلی تعیین نرخ رهن و اجاره در شهرستان هستند .

در این وضعیت سخت معیشتی که حتی دخل وخرج یک کارمند آن نیز با یک حقوق ثابت ماهیانه باهم نمی خواند نباید پا را بر روی تمام سجایای اخلاقی گذاشته و عمل ما از انصاف بیشترین زاویه را داشته باشد و به این سبب باعث فشار بیشتر به قشر ضعیف جامعه در این فصل اجاره ها باشیم . قطعا با همدلی و نوع دوستی می توان از این دوران سخت اقتصادی و معیشتی در سایه رکود کسب وکارها که از شیوع اپیدمی کرونا حاصل شده می توان  عبور کرد فقط کافیست که قسمتی از حق خودرا بخاطر رضای خدا ببخشیم و با مستاجرین همراهی و همدلی بیشتری داشته باشیم و مطمئنم باشیم که اگر اینجا یک گام بخاطر رضای خداوند برداریم خداوند چندین گام به سمت ما برخواهد داشت و آثار و برکات این اقدام ارزشمند خودرا حتما در روزهای آینده در زندگی ما ساری و جاری خواهد ساخت .