پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
یادداشت به قلم سیروس صدیقی ؛

فشار بانکها بر مردم سرپل‌ذهاب تمامی ندارد / خبر امهال یکساله تسهیلات زلزله زدگان هم نتوانست از بارروانی ایجاد شده بر مردم بکاهد

بازی دراز 1404:فشار بانکهای سرپل‌ذهاب بر مردم زلزله زده شهرستان و ارسال پیامک‌های تهدید آمیز همچنان ادامه دارد و خبر امهال تسهیلات هم نتوانست از فشار و بارروانی ایجاد شده بر مردم بکاهد .

امهال تسهیلات برای مدت دوسال قانونی است که در جریان وقوع  حوادث غیرمترقبه در کشور برای کمک به آسیب دیدگان و کمک به بازسازی در مناطق آسیب دیده در کشور وضع شده و اجرا می شود .

استان کرمانشاه در آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ با وقوع زلزله ۷/۳ ریشتری مشمول این قانون شد و هرچند در جلسات دولت نیز با دیگر مصوب و بر اجرای آن تاکید شد اما تقریبا یکسال به طول انجامید تا این قانون در استان اجرا شود از گلایه بسیاری از بانکها که هنوز منابع اعتباری این دوسال امهال را دریافت نکرده اند که بگذریم نمی توان از فشار و بارروانی که برمردم در تب و تاب بازسازی گذشت غافل شد .

پیامک‌های تهدید آمیز و مکاتبات گاها از منابع حقوقی و قضایی با مردم و ضامنین آنها در کنار تورم ایجاد شده در بازار خصوصا مصالح ساختمانی و سایر مشکلات هرروز براین فشارها می افزود و شاید در آینده تاثیرات این بارروانی ایجاد شده برمردم نمایان شود .

در جریان اجرای امهال تسهیلات دوساله قانونی بودیم که زلزله ای ۶و نیم ریشتری در آذرماه ۱۳۹۷باردیگر سرپل‌ذهاب و نقاط دیگر استان را لرزاند بعد از این زلزله و آسیبهای آن بود که مسئولین استانی و شهرستانی به نوبت وعده امهال برای یکسال دیگر را به زلزله زدگان داده و با دریافت تاییدیه های مثبت از مقامات کشوری موجی از شادی را در میان خرابه های زلزله بوجود آوردند این وعده به قدری شیرین و به وقت بود که بسیاری از آلام مردم را تسکین می داد و سرعت قطار رو به جلوی بازسازی را بیشتر  کرده بود.

امهال تسهیلات دوساله تمام شد ولی مردم توان بازپرداخت تسهیلات در آن شرایط را نداشتند و در ماه‌های ابتدایی هم بانکها فشاری برمردم وارد نمی کردند و حتی گاهی که برخی به بانکها مراجعه می کردند با جواب درستی همراه نمی شدند و این باعث شد که ماهها از اتمام دوساله تسهیلات بگذرد و دراین مدت بر جرایم دیرکرد بانکی اضافه شود دیری نپایید که فشار بانکها بازهم شروع شد و این بار تفاوت فاحشی با دفعات قبل داشت حالا تمام بدهکاران بانکی جریمه های بسیاری بر آنها تحمیل شده بود و مردم توان تسویه یکباره این همه اقساط معوق همراه با جریمه های دیرکرد را نداشتند بانکها هم که دیگر به تذکرات شفاهی و تلفنی و پیامکی اقتناع نکرده و از مکاتبات حقوقی و بستن حساب ضامنین هم استفاده می کردند.

امهال تسهیلات برای یکسال دیگر به مطالبه عمومی تبدیل شده و در شعارهای انتخاباتی نمایندگان مردم یکی از موارد مهم بود .

پیگیری این وعده دولت از مجلس قبلی و در زمان دکتر تجری به همراه استاندار پرتلاش کرمانشاه مهندس بازوند و فرماندار سابق شهرستان آقای جمالی نیا کماکان ادامه داشت اما هربار با دستور کتبی یکی از مسئولین کشوری امید در دل مردم زنده می شد و اتفاقی نمی افتاد . روزها سپری شد و با تشکیل مجلس انقلابی دکتر حیدری از روز اول به دنبال تحقق این وعده دولت برای مردم زلزله زده استان بود حمایت و پیگیری استاندار نیز همچنان ادامه داشت و مکاتبات فرماندار متخصص شهرستان مهندس فرزادی پور از سوی مردم شهرستان این حرکت را سرعت داده بود دولت هم به اواخر عمر ۸ ساله خود نزدیک شد و در این واپسین روزهای عمر خدمتگزاری خود تمدید امهال تسهیلات زلزله زدگان را برای یکسال دیگر تمدید و آنرا ابلاغ کرد و باعث بوجود آمدن موجی از شادی در مناطق زلزله زده خصوصا سرپل‌ذهاب شد .

چند هفته ای از اعلام این خبر خوب توسط استاندار و نماینده مردم در مجلس و فرماندار سرپل‌ذهاب می گذرد اما همچنان خبری از قطعیت این مصوبه و اجرای آن به گوش نمی رسد . بانکها که همچنان گلایه عدم دریافت منابع اعتباری دوسال قبل از بانک مرکزی را دارند و در پاسخگویی به مردم برای امهال سال سوم نیز با قطعیت سخن نمی گویند .

معلوم نیست که این مصوبه در پایان دولت با چه هدفی صورت گرفت و اگر هدف واقعا خدمت به زلزله زدگان بوده است چرا به این اندازه اجرای آن کش داده می شود و مردم را بجای شادمانی با بارروانی بسیار مواجه می کند .

اعلام خبر تصویب امهال یکسال دیگر تسهیلات زلزله زدگان فقط توانست چند هفته فشار بانکها را کاهش دهد و در روزهای گذشته بازهم این فشار ها از سر گرفته شده و آغاز شده است و باید دید که با انتقال دولت آیا این مصوبه بالاخره اجرایی خواهد شد یا نه .

پیامک‌های بانکی ذهن و روح مردم را آزار می دهد و امیدواریم نماینده پرتلاش شهرستان در مجلس شورای اسلامی و استاندار دلسوز استان کرمانشاه و فرماندار متعهد سرپل‌ذهاب همچنان پرقدرت این مصوبه را پیگیری کرده و این مطالبه بحق مردمی را در دولت انقلابی و مردمی آیت الله رئیسی تحقق بخشند و بیشتر ازاین نگذارند که روح و روان مردم از فشار بانکها آزرده شود .