پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

تداوم مرگ غم‌انگیز گونه‌های ارزشمند جانوری در جاده تهران- مشهد+ عکس

بازی دراز 1404:مرگ غم‌انگیز گونه‌های ارزشمند جانوری در جاده ترانزیتی و ناایمن تهران- مشهد همچنان ادامه دارد و تصادف، پایان حیات‌وحش در این جاده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، بر اساس گزارش برخی دوستداران محیط‌زیست و منابع محلی به خبرگزاری فارس، پس از وقوع حادثه تلخ مرگ «ماجراد»، یوزپلنگ ایرانی در تعطیلات عید نوروز به همراه سه جنین او در جاده میامی (محور تهران- مشهد)، این حوادث هنوز ادامه دارد.

امروز تصاویری برای خبرگزاری فارس ارسال شد که تلف شدن یک قلاده کفتار و یک قلاده سگ‌سان دیگر را در تصادف جاده‌ای در شهرستان شاهرود نشان می‌دهد؛ البته پیگیری فارس از تأیید این تلفات توسط اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان حکایت دارد.

بر پایه این خبر، یک قلاده کفتار نر و بالغ حدفاصل محور خوریان- شاهرود بر اثر برخورد با خودروهای عبوری تلف شده است.

در نزدیکی محل تلف شدن کفتار نیز لاشه یک قلاده سگ‌سان که ظاهراً بر اثر تصادف تلف شده و طعمه کفتار بوده است، دیده شد.

علیرضا چراغی، یکی از دوستداران محیط‌زیست که در منطقه حادثه حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: گونه‌ای که بر اثر این حادثه تلف شده، «کفتار راه‌راه» بود که تنها کفتاری است که در خارج از آفریقا هم زندگی می‌کند.

وی تصریح کرد: این جانور با توجه به کاهش جمعیت جهانی‌اش به کمتر از 10 هزار عدد بالغ و کاهش جمعیت طعمه‌هایش در درجه حفاظتی در مرز تهدید قرار گرفته است.

به گزارش فارس، کفتار راه‌راه در وهله اول لاشه‌خوار و جانوری شب‌گرد است و تنها در تاریکی کامل خود را نمایان می‌کند و قبل از طلوع خورشید هم به پناهگاهش بازمی‌گردد.

تلفات جاده تهران- مشهد برای حیات‌وحش همچنان ادامه دارد و کارشناسان محیط‌زیست، نسبت به عواقب جبران‌ناپذیر بی‌توجهی مسؤولان به ایمن‌سازی این جاده به‌ویژه در محدوده محل زیست گونه‌های ارزشمند حیات‌وحش ابراز نگرانی کرده‌اند.

? تصویری از مرگ «ماجراد»، یوزپلنگ ایرانی در تعطیلات عید در جاده تهران- مشهد

تصویری از مرگ یک «کفتار راه‌راه» در جاده تهران- مشهد

تصویری از مرگ یک قلاده سگ‌سان در جاده تهران- مشهد

خبرگزاری فارس استان سمنان، روز سوم فروردین‌ماه امسال و قبل از وقوع حوادث تلخ اخیر در گزارشی با عنوان «روایت مرگ یوزپلنگ‌ها در جاده تهران- مشهد/ اینجا یوزها زندگی می‌کنند؛ آهسته برانید!»، مسؤولان و کاربران جاده تهران- مشهد را به اهمیت مسأله توجه داده بود!

فارس کمتر از یک ماه قبل نیز در گزارشی ویدئویی، به خطرات جاده محل زندگی یوزپلنگ‌های آسیایی و دیگر گونه‌های ارزشمند حیات وحش اشاره کرده بود که متأسفانه پیگیری موضوع، از سوی مسؤولان امر مورد توجه قرار نگرفت!

این ویدئو را ببینید

 

 

ماه‌ها پیش نیز، شماری از مخاطبان فارس با ثبت پویشی در سامانه «فارس من» با عنوان «ضرورت مراقبت‌های ویژه از یوزپلنگ‌های پارک توران» خواستار توجه بیشتر به یوزهای آسیایی شده‌ بودند (اینجا حمایت کنید).