پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

بانکی‌ها پیشران بورس در سومین روز معاملاتی سال جدید/ کاهش ریسک‌های بیرونی عامل رشد بازار سهام

بازی دراز 1404:قیمت سهام تمامی نمادهای بانکی در روز دوشنبه افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه بازار بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در سومین روز معاملاتی سال جدید نیز با روند صعودی کار خود را به پایان رساند. این در حالی است که در ابتدای معاملات امروز، شاخص با افت نزدیک به 3 هزار واحدی روبرو شد و پس از یک ساعت کاهش در شاخص ها جای خود را به افزایش در شاخص کل داد.

انچه در معاملات روز دوشنبه بازار سهام مشهود بوده، رشد تقاضای حقیقی، افزایش ارزش معاملات و ماندگاری شاخص کل در کانال 2 میلیونی بوده است.

رخداد مهم بازار امروز بازدهی دو برابری شاخص کل هم‌وزن نسبت به شاخص کل بورس بوده است. این اتفاق در شرایطی افتاده است که اغلب نمادهای بزرگ بازار سبزپوش بودند. بازار با مازاد تقاضای 800 میلیارد تومانی بسته شد.

به نظر می ‌رسد، بازار بر ترس خود غلبه کرده و توان تثبیت شاخص در محدوده 2 میلیونی را دارد. هرچند که پس از چند روز رشد،‌ دور از انتظار نیست که قیمت‌ ها تعدیل شوند و شاخص ها نیز اصلاح شوند، اما فعلا نیروهای صعودی بازار پرتعدادتر و قوی ‌تر هستند. قیمت سهام تمامی نمادهای بانکی افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه بازار بود.

* کاهش ریسک های بیرونی منجر به رشد بورس خواهد شد

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند بورس در روزهای گذشته، گفت: روند کلی بازار سرمایه مثبت است چرا که شرکت‌های تولیدی محصولات خود را در نرخ بالای دلار فروختند و در سال گذشته نیز بیشتر این شرکت ها با سودسازی همراه بوده اند.

وی ادامه داد: اگر ریسک های بیرونی دست از سر بازار سهام بردارند، دیگر ترسی متحمل بازار سرمایه نیست و حرکت رو به رشد خود را ادامه می‌‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: در شرایط فعلی و با توجه به پیش بینی تورم بالا در اقتصاد کشور در سال 1402، بورس به عنوان عقب مانده‌ترین بازار از نظر رشد شناخته می‌شود.

گلستانی تصریح کرد: در صورتی که نرخ دلار در همین حدود فعلی ثتبیت شود، بازار سرمایه می‌تواند در کوتاه مدت بخشی از زیان دو سال گذشته سهامداران خود را جبران کند.

* رشد یکپارجه شاخص های بورس

در جریان معاملات امروز بورس، شاخص کل با صعود 10 هزار و 437 واحدی نسبت به روز معاملاتی قبل، تا سطح 2 میلیون و 29 هزار و 198 واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت 52 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با رشد 5 هزار و 763 واحدی در رقم 598 هزار و 259 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 97 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با رشد 260 واحدی به رقم 24 هزار و 764 واحد رسید. شاخص هم‌وزن فرابورس نیز با افزایش 2 هزار و 185 واحد به سطح 103 هزار و 819 واحد افزایش یافت.

* ارزش معاملات بورس و فرابورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 49 هزار و 545 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 35 هزار و 550 میلیارد تومان بود که 71 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

 ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 9 هزار و 403 میلیارد تومان رسید.

* ورود پول حقیقی به بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت بود و 185 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

در معاملات روز دو‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وپاسار (بانک پاسارگاد)، وکغدیر (بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر) و خبنیان (بنیاد دیزل) اختصاص داشت. در سوی دیگر، نمادهای کرمان (سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در بخش خرید، 83 درصد خریدها توسط حقیقی ها و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است. همچنین در بخش فروش 81 درصد فروش ها توسط حقیقی ها و 19 درصد توسط حقوقی ها انجام شده است.

در بازار امروز 7 فروردین ماه، سرانه خرید هر نماد در بازار، در حدود 22.8 میلیون تومان و سرانه فروش در حدود 22.2 میلیون تومان بود.

همچنین، در بازار امروز به ازای هر کد (میانگین نمادها)، سرانه خرید حقیقی  در حدود 24.4 میلیون تومان و سرانه فروش در حدود 14.3 میلیون تومان  بود.

* رشد 561 نماد در جریان معاملات روز دوشنبه

در جریام معاملات امروز، 561 نماد با رشد قیمت و 197 سهم نیز با افت قیمت روبرو شدند.

در پایان معاملات دوشنبه، 93 نماد صف خرید داشتند و 2 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید به 816 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 6 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وکغدیر (شرکت بین المللی توسعه صنایع معادن غدیر)، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و شملی (شرکت ملی شیمی کشاورز) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات، 2 نماد انرژی 1 (نهادهای مالی بورس انرژی) و کیا (کیا الکترود شرق) صف فروش را داشتند.