پربازدیدترین ها

کد خبر: 207978 ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۴

جاذبه های گردشگری شهرستان سرپلذهاب ؛

طاق گرا بنایی تاریخی در گردنه پاطاق و برسر راه جاده ابریشم / یادگاری از دوره ساسانی با معماری زیبا آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است

بازی دراز 1404 : طاق گرا یک بنای تاریخی در گردنه پاطاق یکی از جاذبه های گردشگری سرپلذهاب متعلق به اواخر دوران ساسانی با یک معماری بسیار زیبا آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی شهرستان است .

طاق گرا بنایی تاریخی در گردنه پاطاق و برسر راه جاده ابریشم / یادگاری از دوره ساسانی با معماری زیبا آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی است

به گزارش بازی دراز، 

به گزارش بازی دراز، بنای طاق گرا یا طاق شیرین در گردنه پاطاق بر سر راه کرمانشاه به سرپلذهاب و در 15 کیلومتری شهرستان سرپلذهاب در کنار راه باستانی سنگفرشی بنا شده که فلات ایران را به بین النهرین ارتباط می داده است.

به علت تغییر مسیر ، این راه و بنای طاق گرا اکنون در شیب های پائین جاده آسفالته قرار گرفته دارد.

 از نظر معماری ، بنای طاق گرا ، فضای ایوان مانندی است که تماماً از سنگ و به شکل مستطیلی در ابعاد 86/4*70/7 متر ساخته شده است .

 ورودی این بنای تاریخی به طرف جنوب و مشرف بر جاده سنگفرش باستانی می باشد که از لحاظ ساختاری ، به وسیله بلوک های سنگی که به صورت مکعب مستطیل تراشیده شده اند ، ساخته شده است و مصالح داخلی دیوارها نیز از لاشه سنگ و ملاط گچ می باشد.

دیوار های جناحین این بنا تا حدودی بلندتر ساخته شده اند تا بتوانند سقف طاق را کاملاً مسطح نمایند . ارتفاع کف بنا از سطح زمین 20/1 متر و ارتفاع از کف تا لبه قوس 92/5 متر و از لبه قوس تا زیر گیلویی اول 20/1 متر است.

همچنین بلندی افریز اول 60 سانتی متر می باشد که بر روی آن یک ردیف بلوک سنگی ساده به بلندی 45 سانتی متر قرار گرفته است و بر روی این بخش ، سنگ های تزئینی افریز دوم بنا شده اند.

در بالاترین بخش بر روی لبه بام بنا ، یک ردیف کنگره به ارتفاع 92 سانتی متر قرار دارد بنابراین ارتفاع بنا از سطح زمین تا بالاترین نقطه 7/11 متر است و عرض دهانه طاق نیز 10/4 متر و عمق آن 10/3 متر می باشد و دیوار های داخلی این بنا به وسیله نقوش هندسی حجاری شده است.  

در مورد زمان ساخت این بنا اختلاف نظر هایی وجود دارد برخی آن را به دوره اشکانی و برخی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند.

اما آنطور که از مدارک باستان شناسی به دست آمده ظاهراً این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم (628-590 م) ساخته شده است .

اگر چه تاکنون کارکرد واقعی این بنا مشخص نشده ، اما برای آن کارکردهای متفاوتی از جمله " یادگار احداث راه کاروانرو " ، " توقف گاه موکب شاهی " ، " اریکه سلطنتی " ،   " پاسگاه مرزی " و " بنای یادبودی از پیروزی " ذکر کرده اند.

 

 برای دیدن این اثر تاریخی بسیار زیبا ، حدود 200 متر بعد از ایست بازرسی معروف پاطاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود 500 متر می توان به محل مورد نظر رسید.

 

شهرستان سرپلذهاب با 90 هزارتن جمعیت درغرب استان کرمانشاه دارای 48 کیلومتر مرز مشترک با کشورعراق می باشد.

 

انتهای پیام / ق