پربازدیدترین ها

کد خبر: 226960 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹

گزارش:

تبعات زلزله تمام شدنی نیست! /کوچه های سرپلذهاب در حسرت بوی آسفالت

بازی دراز1404: زیرساخت های کوچه ها، محلات و خیابانهای سرپلذهاب در زلزله سال ۱۳۹۶ تخریب شد و تا کنون بعد از گذشت قریب به سه سال و نیم از زلزله هنوز اقدامی برای بازسازی آنها صورت نگرفته است.

تبعات زلزله تمام شدنی نیست! /کوچه های سرپلذهاب در حسرت بوی آسفالت

ایجاد زیرساخت های مناسب حق مردم است و راه و جاده از مهمترین زیرساختهای رشد و توسعه در هر منطقه ای می باشد که مسئولین باید برای تحقق آن تلاش کنند.

آسفالت بسیاری از کوچه ها و محلات شهر سرپلذهاب در اثر فعالیت ماشین آلات راهسازی و کامیون‌های حمل بار در جریان آوار برداری و بازسازی شهر از بین رفته و کوچه ها عملا به خاکی تبدیل شده اند که لازم است چاره مناسبی برای آن اندیشیده شود.

حفاری های صورت گرفته برای آب و فاضلاب و گاز کشی و... نیز یکی دیگر از عوامل تخریب آسفالت محلات می باشد که بعد از اتمام کار آسفالت آن ترمیم نمی شود.

صیادی از ساکنین محله فولادی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز  اظهار داشت: محله فولادی در زلزله بیشترین خسارت را دید ولی متاسفانه برای بازسازی کوچه های آن اقدامی صورت نگرفته است.

وی افزود: در تابستان ساکنین این محله باید گردو خاک بخورند و در زمستان نیز با بارش باران به گل و لای تبدیل می شود و باعث سخت شدن تردد ساکنین می شود.

این شهروند گفت: در کنار اقدامات خوب صورت گرفته در بازسازی شهرستان و فرصت سازی از تهدید زلزله در بخش های مختلف قابل تقدیر است اما بازسازی آسفالت معابر و کوچه های شهر نیز مطالبه ای است که باید با تامین اعتبار لازم همپای بازسازی شهر انجام می گرفت که متاسفانه مغفول مانده است.

صیادی از ساکنین خیابان احمدابن اسحاق ضمن گلایه از وضعیت کوچه های این خیابان به خبرنگار بازی دراز گفت: وضعیت آسفالت کوچه های خیابان احمد ابن اسحاق بسیار نامناسب است و مردم در این بخش واقعاً از عملکرد مسئولین ناراضی هستند.

وی افزود: آسفالت این کوچه ها تخریب شده و نیازمند بازسازی است و تردد هم برای عابرین پیاده و هم برای خودروها به سختی انجام می گیرد.

گرد و خاک حاصل از خاکی بودن کوچه ها در تابستان و گل و لای حاصل از بارش باران در زمستان ارمغان خاکی شدن کوچه های شهر بعد از زلزله و عدم بازسازی آنها برای ساکنین است.

اقدامات شهرداری در برخی از کوچه ها منجر به بازسازی و آسفالت آنها شده ولی کافی نیست و باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

جهت آسفالت محله و خیابان های آسیب دیده از زلزله بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است

شهردار سرپلذهاب در گفتگو با بازی دراز اظهار داشت: از محل اعتبار استانی آسفالت سال ۹۹، که در مجموع شامل ۸۵۹ میلیون تومان جامانده از اعتبار سال ۹۸، سه میلیارد و ۳۷۱ میلیون تومان می باشد تاکنون ۱۳ هزار مترمربع از خیابان شاهد، (پشت شاه عباسی قدیم) کوچه هاجر، کوچه های جنب مسجد ابوالفضل (ع) در شهرک جهاد شهر سرپلذهاب آسفالت شده است.

 

وی افزود: سه میلیارد و ۳۲۱ میلیون تومان در شرف مناقصه شهردار می باشد ولی از این مبلغ تاکنون ۴۸۸میلیون تومان به شهرداری داده اند.

حیدری عنوان کرد: با استفاده از منابع داخلی بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبار، بالغ بر۳۰ هزار متر مربع از کوچه های شهر آسفالت و لکه گیری انجام شده است.

وی ادامه داد: جهت آسفالت محله و خیابان های آسیب دیده از زلزله محله هایی از قبیل، ترابی، محله فولادی، محله تازه آباد، روستاهای الحاقی، احمدآباد و کوئیک، زعفران و پاونار بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.

در بخش بازسازی آسفالت محلات سرپلذهاب متاسفانه از تهدید زلزله فرصت سازی صورت نگرفت

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به خبرنگار بازی دراز گفت: در بخش بازسازی آسفالت محلات شهرستان سرپلذهاب متاسفانه از تهدید زلزله فرصت سازی صورت نگرفت.

دکتر شهریار حیدری افزود: اعتبارات بازسازی زلزله هم ماده ۱۰ و هم ماده ۱۲ که برای عمران و آبادانی شهر باید با مدیریت مناسب استفاده می شد متاسفانه برنامه ریزی مناسبی در آن زمان انجام نشده و بازسازی آسفالت محلات مغفول مانده است.

وی تصریح کرد: امروز اعتبارات بازسازی به پایان رسیده و اعتبارات عمرانی همچون قبل از زلزله بسیار عادی به شهرستان اختصاص می یابد ولی در دو سال ابتدایی بعد از زلزله اعتبارات بسیاری به شهرستان اختصاص می یافت که اگر درست استفاده می شد امروز نباید حتی یک نقطه در شهر به این صورت باقی می ماند.

این نماینده مجلس اذعان داشت: ما حتی می توانستیم با مدیریت مناسب این اعتبارات جاده های روستایی و برون شهری را نیز بازسازی کنیم ولی متاسفانه این فرصت طلایی از دست رفته است.

گذشت سه سال و نیم از زلزله زمان مناسبی برای انجام بازسازی است که متاسفانه امروز این بازسازی در بخش آسفالت محلات و خیابانهای شهر دیده نمی شود و باید دید که آیا در ادامه مسئولین برای زدودن غبار زلزله از چهره کوچه های خسته این شهر چاره اندیشی خواهند کرد.