پربازدیدترین ها

کد خبر: 227023 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

یادداشت؛

ثبت بیشترین آمارشهدای یک روز در پادگان ابوذر / دوکوهه غرب میعادگاه رهروان شهداست

بازی دراز ۱۴۰۴:پادگان ابوذر سرپلذهاب مشهور به دوکوهه غرب بیشترین آمار شهدا دریک روز را دردوران دفاع مقدس ثبت کرده است و امروز میعادگاه عاشقان و رهروان شهدا می باشد.

ثبت بیشترین آمارشهدای یک روز در پادگان ابوذر / دوکوهه غرب میعادگاه رهروان شهداست

 

 

 

 

 

به گزارش بازی دراز، پادگان ابوذردر شهرستان سرپل ذهاب جزء یادمان های است که بیانگر رشادتهای بسیاری از دلیرمردان عرصه هشت سال دفاع مقدس است و این امر به خاطراهمیت این پادگان در دوران دفاع مقدس محقق شده است.

این پادگان به عنوان دژی مستحکم برای تمامی نیروهای مسلح به شمار می رفته است که محل تجمع، نگهداری و توزیع نیروها بوده و شاهد حماسه های زیادی در دوران دفاع مقدس و به واسطه همین، اهمیت خاصی برای دشمن داشته است .

 

پادگان تاریخی ابوذر با پیکر زخمی، و رازهای فراوان از مقاومت وایثار فرزندان ایران زمین مغرور و استوار همچون نگینی در غرب ایران اسلامی می درخشد و سالیانه محل حضور زائران و راهیان سرزمین نور می باشد.

اسفند ماه سال 1363 همزمان با اجرای عملیات بدر در جنوب کشور، نیروهای سپاه، ارتش و بسیج در نظر داشتند عملیاتی ایذایی در غرب انجام بدهند.

 

نفوذی‌های دشمن از اجرای این عملیات و تجمع نیروها در پادگان ابوذر در نزدیکی شهر سرپل ذهاب مطلع شدند، لذا هواپیماهای دشمن در 16 اسفند آن سال ساختمان‌هایی که محل اقامت نیروها بود را بمباران کردند. وقتی این ساختمان‌ها بمباران شد، اهالی روستاهای اطراف برای کمک به داخل پادگان آمدند. دشمن بعثی مجدد حمله هوایی کرد و این‌بار نیز بسیاری از مردم و نیروها به شهادت رسیدند و این حمله چند بار دیگر تکرار شد و طی 4 بار حمله هوایی حدود 1200 نفر مجروح و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

 

به گفته شاهدان عینی در آن روز در پادگان ابوذر جوی خون به راه نشست و در هر گوشه‌ای دست و پایی پیدا می‌شد. پیکرهای شهدای روستاهای اطراف نیز در نزدیکی پادگان ابوذر به خاک سپرده شدند که امروزه میزبان برخی از کاروان‌های راهیان نور قرار می‌گیرد.