پربازدیدترین ها

کد خبر: 227218 ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶

گزارش؛

عیدی امسال سرپل‌ذهاب تغییر رنگ کرونایی شهرستان بود / از عدم توجه به هشدارهای بهداشتی تا مسافرتهایی با سوغات کرونای انگلیسی

بازی دراز 1404:نوروز ۱۴۰۰ عیدی تلخ تغییر وضعیت کرونایی برای مردم سرپل‌ذهاب از وضعیت زرد به نارنجی و نهایتا رنگ قرمز داشت که حاصل عدم توجه به هشدارهای بهداشتی مسئولین بود.

عیدی امسال سرپل‌ذهاب تغییر رنگ کرونایی شهرستان بود / از عدم توجه به هشدارهای بهداشتی تا مسافرتهایی با سوغات کرونای انگلیسی

نوروز ۱۴۰۰ هم گذشت و این ایام ۱۳ روزه باتمام شیرینی های آن در سایه عدم توجه به هشدارهای بهداشتی صادر شده از سوی مسئولین با تغییر رنگ وضعیت کرونایی از زرد به نارنجی و سپس قرمز به پایان رسید.

در روزهای پایانی سال گذشته هشدارهای مکرری در خصوص آغاز موج چهارم شیوع بیماری کرونا در کشور در پی تعطیلات نوروزی از سوی وزارت بهداشت اعلام شد و رعایت پروتکلهای بهداشتی از سوی مردم بارها و بارها مورد درخواست مسئولین بهداشتی کشور قرارگرفت اما عدم توجه به این هشدارها امروز با وخیم شدن اوضاع در اکثر نقاط کشور به وضوح قابل مشاهده است .

پرهیز از سفرهای نوروزی ، اجتناب از برگزاری مراسمات تجمعی شادی و عزا ، عدم حضور در دورهمی های خانوادگی و رعایت پروتکلهای بهداشتی توصیه های مهم مسئولین بهداشتی کشور به مردم بود اما تغییر وضعیت رنگی شهرهای مختلف و بدتر شدن اوضاع نشان می دهد که این توصیه ها از سوی بسیاری از افراد جامعه نادیده گرفته شده است .

در شهرستان سرپل ذهاب نیز وضعیت رنگی شهر قبل از آغاز سال جدید زرد بود ولی در ۱۳ روز تعطیلی این وضعیت به نارنجی تغییر رنگ یافت و باعث تشکیل جلسه فوق العاده ستاد مقابله با کرونا شهرستان و اعمال محدودیتهای بسیار در شهرستان گردید و امروز نیز به رنگ قرمز تغییر پیداکرده است .

وضعیت زرد متزلزل سال گذشته در پی تلاشهای بسیار شبکه بهداشت و درمان و سایر نهادهای شهرستان و بخصوص اجرای طرح سلامت خانواده محور و محله محور شهید سلیمانی حاصل شده بود ولی درعرض ۱۳ روز همه چی به حالت اول برگشت و بازهم باید محدودیتها اعمال شده ، بسیاری از کسب وکارها تعطیل شده و تلاشهای شبانه روزی برای کنترل و مدیریت بیماری ،قطع زنجیره انتقال و پیشگیری از بدتر شدن اوضاع ادامه یابد .

اکبری از اهالی شهرستان درگفتگو باخبرنگار ما گفت : مردم در تعطیلات نوروزی در برگزاری مراسمات تجمعی خصوصا عروسی پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمی کردند و دلیل عمده بدتر شدن اوضاع همین مراسمات با جمعیت بسیار بوده است .

برگزاری مراسمات شادی و عزا که با حضور بسیار مردم و ازدیاد جمعیت در مکانی سربسته و بدون توجه به پروتکلهای بهداشتی برگزار می شود می تواند نقش عمده ای در شیوع ویروس داشته باشد و اگر فقط یک نفر ناقل بیماری در مراسم حضور داشته باشد همه افراد را مبتلا خواهد کرد .

عدم توجه به رعایت پروتکلهای بهداشتی در سطح جامعه خصوصا عدم استفاده از ماسک بهداشتی و یا درست استفاده نکردن از ماسک دلیل دیگر شیوع بیماری و بدتر شدن اوضاع کرونایی شهرستان می باشد .

بازار شب عید امسال نیز باوجود تذکرات بسیار اما از شلوغی هرساله برخوردار بود هرچند استفاده از ماسک بهداشتی توسط افراد بسیاری رعایت می شد اما ازدحام جمعیت وجود داشت .

مسافرت اقوام و آشنایان و نزدیکان ساکن سایر استانهای کشور برای دیدار با اقوام و فامیل به شهرستان سرپل ذهاب در ایام تعطیلات نوروزی از دیگر دلایل عمده شیوع بیماری و تغییر رنگ کرونایی شهرستان می باشد.

اگر فقط یک مسافر ناقل بیماری باشد می تواند تمام اقوام را مبتلا کند که آنها نیز می توانند در این زنجیره انتقال افراد بسیاری را درگیر این ویروس منحوس کنند.

کریمی در این رابطه به خبرنگار ما گفت : اقوام و فامیل از استانهای دیگر دراین ایام تعطیلات نوروزی به سرپل‌ذهاب سفر می کردند که بعد از یکسال با اقوام خود دیداری تازه کنند و نمی شد آنها را جواب داد و به ناچار باید میزبان آنها می شدیم و این امر می توانست ویروس را از استانهای دیگر به سرپل‌ذهاب منتقل کند .

تغییر وضعیت از زرد به نارنجی و قرمز حاصل عدم رعایت مردم و عدم توجه به هشدارهای داده شده توسط مسئولین است .

دورهمی در ایام نوروز خیلی زیاد شده بود گشت‌وگذار خانوادگی و اقوام در دل طبیعت نیزدراین ایام تقریبا کار هرروز مردم شده بود و در سایه این برنامه ها ویروس جهش یافته کرونا آرام آرام و چراغ خاموش شیوع پیدا کرد و امروز وضعیت شهرستان را قرمز کرده است .

خبرنگار ما در ادامه به سراغ فرماندار سرپل‌ذهاب رفته و با ایشان همکلام شد.

نورالدین فرزادی پور در گفتگو باخبرنگار ما اظهارداشت : وضعیت شهرستان به دلیل عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی از رنگ زرد به نارنجی تغییر یافته و امروز به رنگ قرمز رسیده است .

وی افزود : این اتفاق ناشی از عوامل متعددی است که عمده ترین آن عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط افراد است که باید بصورت عمومی و خودجوش توسط مردم رعایت می شد.

نماینده عالی دولت در شهرستان تصریح کرد : رنگ کرونایی شهرستان هرچقدر به قرمز نزدیک تر باشد نشان‌دهنده پایین بودن سطح فرهنگ رعایت پروتکلهای بهداشتی است ولذا هرچقدر که رنگ وضعیت کرونایی به آبی نزدیک تر باشد هم سلامت مردم حفظ شده و هم سندی بر اثبات فرهنگ آن شهرستان خواهد بود .

فرزادی پور اذعان داشت : در این وضعیت بسیاری از محدودیتهای کسب و کار در شهرستان اعمال می گردد و بسیاری از گروههای شغلی تعطیل می شود که علاوه بر ضرر آن بر كسب و کارها به لحاظ روحی و روانی بر صاحبان مشاغل تاثیر گذاشته و جامعه نیز از این خدمات محروم میشود.

وی ادامه داد : بخشی از شیوع ویروس کرونا مسافرت‌های غیرضروری خصوصا در ایام نوروز بود که علی رغم هشدارهای متعدد برای تعطیل کردن دورهمی ، دید و بازدید و مسافرت‌های نوروزی بسیاری از مردم پایبند نبوده و امروز نتیجه آن باورود شهرستان به وضعیت قرمز قابل مشاهده است.

ایشان درپایان ابراز امیدواری کرد با درس گرفتن از شرایط امروز و تلاش مسئولین بهداشت و درمان و نهادهای مرتبط و با همکاری و پای کار بودن خود مردم هرچه سریعتر از این وضعیت خطرناک کرونایی عبور کنیم.

عدم توجه به هشدارهای داده شده از سوی مسئولین و رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی شهرستان سرپل ذهاب را در وضعیت قرمز قرارداده است که بخشی از آن نیز به دلیل بی تدبیری مسئولین و باز گذاشتن راه مسافرت های نوروزی و عدم مسدود کردن جاده ها می باشد و امیدواریم با تلاش شبانه روزی مجموعه بهداشت و درمان وتعامل سایر دستگاهها و همکاری مردم هرچه سریعتر از وضعیت قرمز عبور کرده و وضعیت شهرستان بهتر شود.