پربازدیدترین ها

کد خبر: 227298 ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵

گزارش:

مغازه های نیمه باز زنگ در سرپلذهاب خطری برای سلامتی مردم / کرونا میهمان ناخوانده قانون شکنان شده است

بازی دراز 1404:در شرایط قرمز کرونایی مغازه های نیمه باز در سرپلذهاب زنگ خطری برای سلامتی مردم شده و این بیماری منحوس میهمان ناخوانده قانون شکنان شده است که نیازمند بازرسی جدی تر است.

مغازه های نیمه باز زنگ در سرپلذهاب خطری برای سلامتی مردم / کرونا میهمان ناخوانده قانون شکنان شده است

این روزها بیماری منحوس کرونا سلامتی مردم را بی رحمانه مورد خطر قرار داده، از بیماری و بستری شدن در بیمارستان ها تا فعالیت شبانه روزی مدافعان سلامت و خستگی بیش از یک سال کادر پزشک و درمان و ضرر به کسب و کار مردم و فلج کردن چرخ رونق اقتصاد کشور از سوغات ویروس بی رحم کرونا بوده که مایه یاس و نگرانی مردم کشور شده است.

این روزها ستاد ملی مبارزه با کرونا در اوج گیری موج چهارم تصمیم بر تعطیلی فعالیت مشاغل گروه ۲،۳،۴ گرفتند، عده ای هستند که پایبند به مقررات و مصوبات ستاد ملی هستند و واحد تجاری خود را برای حفظ سلامتی خود و دیگران و جلوگیری از شیوع این بیماری واگیر تعطیل کردند و اما برخی دیگر نسبت به این قانون سر باز زده، و قانونی شکنی می کنند.

کرکره‌های نیمه‌کشیده و درهای نیمه‌باز همین مغازه‌ها، شهروندان رهگذران را وسوسه می‌کند تا سرکی به داخل آنها کشیده و غافل از کمین ویروس کرونا، در رویارویی و تماسی غیرضرورری با دیگران همراه با مغازه‌دار قانونشکن و متخلف، ناخودآگاهانه عامل انتقال ویروس و ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شده و به بحران کرونا تداوم دهند.  

همین افراد ناآگاه نسبت به" سلامت اجتماعی" و "مصلحت جمعی" بی توجه بوده و حتی قانون را در نفع فردی خود ذبح می‌کنند، به محض دیدن ماموران تیم بازرسی و رویارویی با مجازات و جریمه، برای فرار از آن بلافاصله کرکره نیمه‌کشیده و در نیمه‌باز دکان خطرآفرین خود را پایین کشیده و می‌بندند.

در این راستا شهرستان سرپلذهاب برای دومین بار در شرایط قرمز کرونا قرار گرفته و از این قائده مستثنی نیست، برابر تصمیم ستاد ملی مبارزه و جلوگیری از کرونا فعالیت اصناف غیرضرور تعطیل اعلام شده است اما متاسفانه عده ای در کمال بی توجهی و قانون شکنی مغازه خود را نیمه باز گذاشته و به نحوی مشتریان را وسوسه به خرید و دعوت به بیرون از خانه کرده اند.

خبرنگار بازی دراز به میان بازار رفته و گفتگویی با مغازه داران داشته در ادامه یکی از فروشندگان صادقانه به انجام خلاف قانون خود اعتراف کرده و اما به دنبال پاسخ قانع کننده ای از سوی مسئولین بود که اگر مغازه ام را ببندم آیا برای پرداخت چک های بازار و بدهی های اصناف چاره ای اندیشیده اند؟ آیا اصناف از مالیات معاف شده است؟ آیا برای خرج مخارج روزانه خانواده ها فکر اقتصادی و حمایتی کرده اند؟ و همچنان از روند تصمیم گیری مسئولین در تعطیلی بازار گله مند بود و مدعی بود که سخن اکثریت بازاریان عنوان میکند.

در ادامه یکی دیگر از فروشندگان اظهار داشت: سلامتی از هر درآمدی باارزش تر است بنابراین اگر عده ای اقدام به تعطیلی واحد تجاری خود کرده اند باید دیگر صنف ها هم تابع قانون باشند و این خلاف قانون عادلانه است که عده از مغازه داران بصورت نیمه باز فعالیت دارند و خیانتی در حق دیگر کاسبان و سلامتی مردم است.

در ادامه خبرنگار ما به سراغ رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان سرپلذهاب رفته و گفتگوی با وی دراین رابطه ترتیب داد.

یوسف نظری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: از ابتدا سال جاری تاکنون ۶۰ واحد متخلف که ممنوعیت ها را رعایت نکردند پلمپ شدند.

وی افزود: کارشناسان بهداشت و درمان شبکه بهداشت، نظارت بر اماکن عمومی و کارشناسان اتاق اصناف در دو نوبت صبح و عصر بر رعایت پروتکل های بهداشتی در بازار نظارت دارند و این تیم می‌توانند با حمایت دستگاه قضایی با قانون شکنان برخورد نمایند.

وی عنوان کرد: تاکنون یک هزار و ۵۰۰ بازرسی از سطح بازار بازدید بعمل آمده و ۲۵۰ اخطار برای صنف های مختلف صادر شده است.

بیش از ۳ هزار و ۳۷۰ واحد صنفی در سرپلذهاب بایستی برابر دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا تا پایان محدودیت و ممنوعیت های ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل باشند.