پربازدیدترین ها

کد خبر: 227360 ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب تشریح کرد:

گزارش کامل وضعیت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب

بازی دراز 1404:سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب گزارشی کامل وضعیت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب را تشریح کرد.

گزارش کامل وضعیت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب

خانم سمیه اکبری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت:شهرستان سرپلذهاب دارای سه باب کتابخانه عمومی در سطح شهر و روستا می باشد.

وی افزود: کتابخانه عمومی رسالت کتابخانه مرکزی و اصلی شهرستان جنب پارک شاهد قرار دارد. 

کتابخانه عمومی عالمه امینی در خیابان شهیدباهنر و جنب اداره بهزیستی واقع است. کتابخانه عمومی انقلاب در روستای ترکویس بخش قلعه شاهین واقع گردیده است.

ایشان گفت: در مجموع سه کتابخانه شهرستان، زمینی در حدود ۵هزار و ۵۵۰ مترمربع و حدود 1055 متر زیربنا را به خود  اختصاص داده اند.

خانم اکبری گفت: در حدود ۵۵هزار و ۵۵۰ نسخه کتاب، اشتراک بالغ بر 105 عنوان مجله، حدود ۵۵۰ نسخه منابع دیداری شنیداری در موضوعات مختلف، وجود دارد.

وی ادامه داد: در سیستم کتابخانه های عمومی شهرستان حدود ۵هزار و ۵۵۰ نفر سابقه ثبت نام دارند که با توجه به انقضاء یکساله ثبت نام، حدود ۵هزار و ۵۵۰ نفر عضو فعال در کتابخانه های عمومی شهرستان وجود دارند. (آمار مربوط به قبل از وقوع زلزله می باشد)

وی به وضعیت کنونی ساختمان کتابخانه های عمومی شهرستان اشاره کرد و گفت: کتابخانه عمومی رسالت با توجه به قدیمی بودن بنای ساختمان متاسفانه دچار آسیب صدرصد گردید و تخریب شد. و هم اکنون در مرحله اسکلت است

کتابخانه عمومی عالمه امینی آسیب ۵۰ درصدی را متحمل شد. و هم اکنون در مرحله اسکلت سازی است و  کتابخانه عمومی انقلاب خوشبختانه در جریان زلزله آسیب جزئی دید که آن هم بیشتر در دیوارهای محوطه بود.فعالیت عادی خود را ادامه می دهد.

وی افزود: متاسفانه در شهرستان و بعد از زلزله، کتابخانه های عمومی مشکالت فراوانی را تجربه کردند. هر دو کتابخانه سطح شهر دچار آسیب شدند و با گذشت سه سال و نیم

کماکان به دلیل عدم اختصاص بودجه مناسب و مشکالت حقوقی و مالکیتی ساختمان آن ها بازسازی نشده است. اکنون تنها کتابخانه عالمه امینی در یک ساختمان استیجاری فعالیت دارد و باید گفت متاسفانه در شهرستان با کمبود فضای کتابخانه ای مواجه هستیم.

وی به وضعیت منابع موجود در کتابخانه ها پس از وقوع زلزله اشاره کرد و گفت: منابع و تجهیزات کتابخانه عمومی رسالت با توجه به تخریبی بودن ساختمان از کتابخانه

خارج و با هماهنگی فرمانداری در دی ماه سال ۹۶ به مرکز استان منتقل گردید.

خانم اکبری گفت: منابع و تجهیزات کتابخانه عمومی عالمه امینی در واحد استیجاری می باشد و همچنین کتابخانه عمومی انقلاب در ساختمان کتابخانه به فعالیت عادی خود ادامه می دهد.

‌وی در ادامه به گزارش عملکرد یکساله کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه های فرهنگی متنوع شامل قصه گویی و قصه خوانی و نقاشی برای کودکان، جمع خوانی کتاب و نشست های کتابخوان، نمایشگاه کتاب ، مسابقات فرهنگی کتابخوانی به صورت هماهنگ و کشوری و دیگر برنامه های مناسبتی در طول

سال و بصورت ویژه با موضوع کرونا ، هفته کتاب و دهه فجر برگزاری جلسات انجمن در محل سالن اجتماعات فرمانداری،مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی توزیع و اهدای کتاب همراه با اجرای برنامه در بین دانش آموزان عشایر، اجرای برنامه طریقت سلیمانی، آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور فرمانداری محترم و با مشارکت و حمایت مالی اداره کمیته امداد، اجرای طرح کتابخانه گردی و درخت یاری در کتابخانه های عمومی شهرستان،جلسه هم اندیشی ترویج کتابخوانی و بازدید تعدادی از مسئولین شهرستان و فعالان فرهنگی در محل کتابخانه عالمه امینی،تشکیل محفل ادبی شهرستان پیک کتاب )طرح امانت کتاب درب منزل اعضا(فراخوان طرح اهدای کتاب )خانه تکانی فرهنگی راه اندازی خدمات مرجع مجازی البته نبود زیر ساخت های فیزیکی ساختمانی ومشکلاتی در روند بازسازی، و با توجه با شرایط کرونایی ، این مجموعه توانسته است در بسترهای فضای مجازی کتابخوانی و تشویق به مطالعه را بین عموم مردم به خصوص نوجوانان و جوانان ترویج و تثبیت کند.