پربازدیدترین ها

کد خبر: 227388 ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۸

میزگردفرهنگی به مناسبت سالگرد عملیات بازی دراز برگزار شد:

یادآوری از رشادت های رزمندگان و شهدای والامقام و اقتدار میهن اسلامی در عملیات غرور آفرین بازی دراز

بازی دراز 1404:عملیات بازی دراز در دوم اردیبهشت سال ۶۰ آغاز شد و پس از هشت روز نیروهای ایرانی و عراقی بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند، به اهمیت این موضوع با دو حضور دو تن از رزمندگان حاضر در عملیات بازی دراز، سخنانی ارزشمند و یادآوری از رشادت های رزمندگان و شهدای والامقام و اقتدار میهن اسلامی در برابر رژیم بعثی عراق تداعی شد.

یادآوری از رشادت های رزمندگان و شهدای والامقام و اقتدار میهن اسلامی در عملیات غرور آفرین بازی دراز

ارتفاعات بازی دراز با قله های بلند و شیب های تند، از مناطق حساس غرب کشور و استان کرمانشاه، تابلوی حماسه آفرینی های رزمندگان در دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس است که ۲ گردان از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ۲ گردان از نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات حضور داشتند.

بازی دراز هنوز هم غریب است و می توان با حضور در این ارتفاعات و قدم گذاشتن در راه شهدای این منطقه به قربت خدا رسید، همان قربتی که شهدا به واسطه آن به وصل خدا نایل شدند و شربت شهادت را نوشیدند و این گونه برای همیشه جاودانه شدند.

اهمیت عملیات غرورآفرین بازی دراز به حدی است که در رابطه با این عملیات شهید بهشتی همان جمله معروف «عرفان واقعی خانقاهش بازی دراز است»، را بیان کرد.

ارتفاعات بازی دراز درون مثلث قصرشیرین - گیلانغرب و سرپل ذهاب واقع شده و با توجه به تسلط کافی بر منطقه، دشمن بعثی از آن در روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی برای دیده بانی استفاده می کرد.

پس از سه ماه کار شناسایی نیروهای سپاه پاسداران و ارتش، نخستین عملیات نیمه گسترده ای در منطقه، با نام عملیات بازی دراز در دوم اردیبهشت سال ۶۰ آغاز شد و پس از هشت روز نیروهای ایرانی و عراقی بارها به تک و پاتک متقابل پرداختند.

به اهمیت این موضوع با دو حضور دو تن از رزمندگان حاضر در عملیات بازی دراز، سخنانی ارزشمند و یادآوری از رشادت های رزمندان و شهدای والامقام و اقتدار میهن اسلامی در برابر رژیم بعثی عراق تداعی شد:

سرهنگ عبدالحسین رخصی در این میزگرد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس علی‌الخصوص شهدای عملیات بازی دراز ،بیان داشت: ارتفاعات بازی دراز در منطقه غرب کشور در بین سه شهرستان سرپل ذهاب گیلانغرب و قصر شیرین بااهمیت استراتژیک در دوران دفاع مقدس بسیار حائز اهمیت بود.

وی افزود: ارتش بعثی عراق یکی از اهدافش تصرف این ارتفاعات بود که به نوعی بتواند پیش روی کند و با تصرف غرب کشور به تهران برسد که از همان ابتدای عملیات هشت روزه با شکست روبرو شد.

وی ادامه داد: شهرستان سرپلذهاب یکی از نزدیک ترین جبهه ها به رژیم بعثی عراق بود ، به همین جهت با سه لشکر زرهی و مکانیزه به منطقه هجوم آوردند و ما با حضور نیروهای مسلح و نیروهای مردمی با کمترین امکانات دفاعی روبرو شدند که بسیار شرایط سختی پیش آمد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: اتحاد و همبستگی ارتش و سپاه و نیروهای مردمی ابزار مهم و سنگینی برای دفاع از کیان میهن اسلامی بود که در برابر دشمن مستقر شدند و توانستند دشمن را ناکام سازند.

وی در پایان به رشادت ها، شهامت،ایثار و ازخودگذشتگی رزمندگان اسلام اشاره کرد و گفت: این عملیات غرورآفرین با نائل شدن بسیاری از رزمندگان به درجه شهادت همراه بود که افتخاری برای کشور رقم زد و اقتدار و صلابت مردمان غرب کشور و همبستگی سایر هموطنان و رزمندگان از سراسر کشور به جهانیان به اثبات رسید.

سردار سعید قاسمی یکی از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس و از رزمندگان حاضر در عملیات غرورآفرین بازی دراز به مناسبت سالروز این عملیات، در این میزگرد گفت: منطقه غرب کشور چه در زمان جنگ تحمیلی و چه در دوران بعد از آن به عنوان یک نماد و محور مهم ترویج ایستادگی و مقاومت مردم شناخته می‌شود.

وی افزود: عملیات بازی‌دراز در تاریخ دوم اردیبهشت سال ۱۳۶۰ آغاز شد و مدت هشت روز طول کشید در این مدت رزمندگان اسلام با شجاعت و دلاورمردی توانستند نیروهای دشمن را شکست دهند و از منطقه با حقارت فراری دهند.

وی ادامه داد: دشمن با هدف تصرف سرپلذهاب و دیگر شهرستان ها هجوم آورد و یک حمله استراتژیک پیش آورد که در این عملیات شهدای شاخصی همچون شهید شیرودی،شهید کشوری در کنار سایر شهدا والامقام نقش مهمی در جبهه داشتند.

این رزمنده اسلام به نقش مهم و بازدارنده عملیات بازی دراز اشاره کرد و ادامه داد: اگر عملیات بازی‌دراز در آن برهه زمانی انجام نمی‌گرفت ممکن بود غرب و جنوب غرب به طور کامل به اشغال عراق در می‌آمد.

از همه مهم‌تر، صدام آرزوی تصرف تهران و اشغال کامل کشور را در سر داشت و محور عملیاتی غرب ایران مناسب‌ترین راه برای تهاجم و اشغال پایتخت ایران بود که با شکست بعثیون در این عملیات تهاجم و حرکت به سمت تهران برای همیشه از ذهن صدام ملعون خارج شد.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

استان کرمانشاه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در طول هشت سال جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ بود.  

این استان در طول دوران دفاع مقدس بیش از ۱۰ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد.