پربازدیدترین ها

کد خبر: 227506 ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹

گزارش:

بازسازی ساختمان کتابخانه های عمومی سرپلذهاب پس از زلزله به تحقق وعده های مسئولین بسنده شده است

بازی دراز 1404:بازسازی ساختمان کتابخانه های عمومی شهرستان سرپلذهاب پس از زلزله روند لاک پشتی داشته و نیمه کاره رها شده است و تنها به تحقق وعده های مسئولین بسنده شده است.

بازسازی ساختمان کتابخانه های عمومی سرپلذهاب پس از زلزله به تحقق وعده های مسئولین بسنده شده است

ساختمان کتابخانه های عمومی شهرستان سرپلذهاب در زلزله مهیب سال ۹۶ تخریب شد، و این حادثه سالهاست تیتر خبر رسانه های محلی است و دغدغه فعالان کتاب و کتابخوانی این شهرستان.

در بازدید بارها مسئولین کشوری،استانی و شهرستانی از روند بازسازی ساختمان کتابخانه های عمومی سرپلذهاب قول های پیگیری،تخصیص بودجه و مساعدت داده شد اما متاسفانه پیشرفت فیزیکی بازسازی این‌پروژه ها، لاک پشتی حرکت کرده و بصورت نیمه کاره رها شده است.

جمعی از فعالان کتابخوانی و فرهنگی شهرستان با اعلام گله مندی از مسئولین و بی توجهی به امر آموزش و فرهنگ ، گفتند: مطالعه ، اهرمی محکم برای پیشرفت و توسعه جامعه است، دانش افزایی، آگاهی نسبت به مسائل روز در گرو مسئله کتابخوانی است لذا باید مسئولین برای ایجاد زیر ساخت های لازم تلاش کنند و اینقدر تلاش خود را منوط به قول دادن نکنند و در عمل پیگیری های خود را نشان دهند.

کمری یکی از فعالان حوزه فرهنگی شهرستان با ما گفت: در شرایطی که شور و نشاط فضای کتابخانه ها تاب و توانی ندارد دیگر ذوقی برای اهل مطالعه نمانده است ، کتاب ها به دست فراموشی سپرده شده اند و یک پدیده نگران کننده است که پس از گذشت قریب به چهار سال از زلزله، سایه سنگین آواره ها بر اهل فرهنگ و هنر سنگینی می کند.

در ادامه این گزارش خبرنگار ما به سراغ برخی از مسئولین رفته و باری دیگر قول های مساعد مسئولین را بر قلم کشید:

فرماندار سرپلذهاب نورالدین فرزادی پور اظهار داشت: ریشه بسیاری از ناموفقیت ها  در امورات مختلف جامعه، میزان نادانی است که وجود دارد به همین جهت کتاب و کتابخوانی فرصت و ظرفیت بسیار مناسبی را به وجود می آورد که ما بتوانیم هم روی فرهنگ و هم روی اصلاح رفتار کار کنیم.

وی افزود:قطعا با این روند با دانایی بیشتر و ترویج دانایی بیشتر بین جامعه، شرایط بهبود زندگی مردم را فراهم کنیم پس بنابراین به همین جهت انجمن کتابخانه های عمومی یکی از ظرفیت هایی است که به ما کمک کند که در این جهت قدم برداریم.

وی در ادامه خواستار پیگیری مشکلات حوزه کتابخانه های شهرستان از مسئولین استانی شد که با تخصیص بودجه ، روند باز سازی از سر گرفته شود.

خانم  معصومه خوانسار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در ادامه گفتگو با ما بیان کرد: احداث بنا و ایجاد زیرساخت مناسب برای انجمن کتابخانه‌های عمومی و فعالیت های کتاب و کتابخوانی امری مهم است که در این شهرستان مستلزم توجه است .

ایشان بیان کرد: دوتا کتابخانه فعلی در شهرستان سرپلذهاب بر اثر زلزله تخریب شدند و بخشی از این کتابخانه ها ساخته شده و بخشی نیاز به بودجه و  تکمیل پروژه است و امروز تقاضاها و اصرار  فعالانه کتاب و کتابخوانی و مسئولین بر این بوده که اداره کل کتابخانه های عمومی استان پیگیری لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: از این رو از استاندار و معاونت امور عمرانی استان کرمانشاه تقاضا این هست که به لحاظ امنیت جایگاه کتاب و کتابخانه عنایت خاصی را در خصوص تامین اعتبار برای تکمیل این دوتا واحد کتابخانه در شهرستان داشته باشند که امید است با داشتن زیرساخت مناسب به سمت تحقق اهداف و مصوبات جلسات  پیش ببریم .

وی یادآور شد:  منابع و تجهیزات کتابخانه عمومی علامه امینی در شهرستان در واحد استیجاری می باشد و همچنین کتابخانه عمومی انقلاب در روستای ترکویس در ساختمان کتابخانه به فعالیت عادی خود ادامه می دهد.

لازم‌ به ذکر است،در مجموع سه کتابخانه شهرستان سرپلذهاب زمینی در حدود ۵هزار و ۵۵۰ مترمربع و حدود 1055 متر زیربنا را به خود  اختصاص داده اند.

در سطح کتابخانه ها حدود ۵۵هزار و ۵۵۰ نسخه کتاب، اشتراک بالغ بر 105 عنوان مجله، حدود ۵۵۰ نسخه منابع دیداری شنیداری در موضوعات مختلف، وجود داشت.