پربازدیدترین ها

کد خبر: 227548 ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۴

گزارش ؛

تلاشهای پشت پرده برای جابجایی طرحهای پتروپالایشگاهی شهرستانهای غربی استان کرمانشاه / کارشکنی و سنگ اندازی در مسیر پیشرفت و توسعه منطقه خیانت به مردم است

بازی دراز 1404:تلاشهای پشت پرده برای جابجایی امتیازات بزرگ طرحهای پتروپالایشگاهی شهرستانهای غربی استان کرمانشاه و احداث آن در نقاط دیگری از استان تلاش برای عدم توسعه و پیشرفت منطقه است .

تلاشهای پشت پرده برای جابجایی طرحهای پتروپالایشگاهی شهرستانهای غربی استان کرمانشاه / کارشکنی و سنگ اندازی در مسیر پیشرفت و توسعه منطقه خیانت به مردم است

شهرستانهای غربی استان کرمانشاه در دوران جنگ تحمیلی اولین نقاط کشور بودند که مورد تهاجم دشمن بعثی قرارگرفته و طعم گلوله و توپ و خمپارهرا چشیدند اولین نقطه ای از خاک کشور بودند که اشغال شد و مردمان آن آواره شده و رنج بسیاری کشیدند . دوران بازسازی تازه اتمام یافته بود که زلزله یکبار دیگر خانه و کاشانه آنها را ویران کرد . مردمانی صبور ، مقاوم ، شجاع و پرامید که یکباردیگرآستین همت را بالازده و برای دومین بار شهر خودرا از نو ساختند .

این مردم امروز هم پسوند جنگ زده و هم پسوند زلزله زده را باخود دارند و باید به آن مرزی بودن و محروم بودن را نیز اضافه کرد که می توان آنها را مستحق بهترین و بیشترین خدمتگزاری ها دانست .

منطقه غربی استان کرمانشاه در نهایت محرومیت و مرزی بودن خود اما استعدادها و ظرفیتهای مهم و بزرگی دارد که هرکدام از آنها به تنهایی می تواند باعث توسعه و تحول و پیشرفت هر منطقه محرومی شود .

ظرفیتهای مرزی برای تجارت و صادرات کالا ، منابع بزرگ آبی برای توسعه بخش کشاورزی و ظرفیت کشاورزی برای رشد و پیشرفت منطقه ،ظرفیت نفت و گاز برای ایجاد طرحهای پتروپالایشگاهی ، ظرفیت های تاریخی و باستانی وطبیعی و مذهبی برای توسعه صنعت توریسم و گردشگری منطقه بخشی از ظرفیتهای مهم شهرستانهای غربی استان کرمانشاه می باشد که با برنامه ریزی مناسب می توان از آنها در جهت رشد و توسعه پایدار منطقه استفاده کرد .

ظرفیتهای نفت و گاز یکی از بزرگترین استعدادهای این منطقه است که در سالیان گذشته مغفول مانده و برای بهره برداری از آن تلاش خاصی صورت نگرفته است . اواخر سال گذشته بود که حضور یک تیم کارشناسی از وزارت نفت در منطقه باعث مطالعه و کارشناسی و نهایتا متقاعد شدن دولت و موافقت وزیر نفت و اختصاص اعتبار برای ایجاد طرحهای پتروپالایشگاهی برای اولین‌بار در  غرب استان شد .

با انتشار خبر این موضوع موجی از شعف و شادی را در مردم ایجاد کرد ولی همزمان بااین شعف و شادی یک تنش بزرگ برای ایجاد تفرقه در بین مردم شهرستانهای غربی در انتخاب مکان احداث طرح ها ایجاد شد که به نوعی می توان آنرا سنگ اندازی در مسیر پیشرفت منطقه قلمداد کرد چون این تنش بزرگ و تهیه طومار منجر به خروج پتروشیمی از سه شهرستان و تلاش استانهای همجوار برای انتقال امتیاز پالایشگاه به استان

 نائب رئیسی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت : جلسات مختلف کارشناسی در این زمینه برگزار شد که دولت متعاقد شد و وزیر نفت نیز موافقت کرد که دو امتیاز بزرگ و تاریخی به حوزه انتخابیه قصرشیرین اختصاص یابد و کارشناسان مربوطه برای مطالعه و کارشناسی عازم منطقه شدند .

حیدری خاطرنشان کرد : بعد از ۵ماه مطالعه و کارشناسی و جلسات مختلف موافقت شد که. پالایشگاه توسط بخش دولتی و پالایشگاه نیز توسط بخش خصوصی در حوزه انتخابیه ایجاد شود .

این نماینده مجلس تصریح کرد :ایجاد پتروشیمی و پالایشگاه در منطقه با هدف توسعه وپیشرفت منطقه ، ایجاد اشتغال پایدار و دائمی و تحول اقتصادی در منطقه دنبال شد ولی برخی در منطقه برای جلوگیری از تحقق این امتیازات کارشکنی های بسیاری انجام داده و با به انحراف کشاندن موضوع سعی در ایجاد تنش در منطقه داشتند و اهداف بلند اقتصادی منطقه را فدای اهداف شخصی خود نمودند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت : به دنبال کارشکنی های صورت گرفته توسط افراد مشخص و تنشی که در شهرستان گیلان‌غرب بوجود آمده بود ایجاد پتروشیمی به منطقه ای خارج از حوزه انتخابیه منتقل و استانهای همجوار نیز در تلاش برای انتقال امتیاز پالایشگاه به استان خود بودند که با پیگیری‌های مجدانه و رایزنی‌های بسیار از خروج این امتیازات از حوزه انتخابیه جلوگیری شد و روز گذشته نیز در جلسه با وزیر نفت بر عدم خروج امتیاز پالایشگاه و پتروشیمی از منطقه تاکید شد.

وی تصریح کرد : گرفتن این امتیازات که حق مردم جنگ زده و زلزله زده این مناطق می باشد با تلاشهای صورت گرفته در مجلس و پیگیری از طریق وزارتخانه مربوطه و همچنین همراهی استاندار کرمانشاه انجام گرفت و فرد دیگری در این پروسه هیچ نقشی نداشته است .

ایشان باانتقاد از کسانی که به دنبال سنگ اندازی و درست کردن مانع برسرراه تحول و پیشرفت منطقه هستند اظهارداشت : کسانی که خودرا بعنوان نخبه حساب کرده و در انتخابات باشعار خدمتگزاری به مردم ورود می کنند در این مسیر به جای همراهی و همیاری به دنبال سنگ اندازی در این مسیر بودند و با عوام  فریبی و تنش زایی سعی در جلوگیری از تحقق این دو طرح بزرگ در منطقه داشتند که جای تأسف است.

حیدری بابیان اینکه از اختیارات نمایندگی مجلس برای رسیدن به اهداف بزرگ پیشرفت منطقه استفاده کرده ام اذعان داشت : تصویب منطقه آزاد قصرشیرین ، دریافت امتیاز پالایشگاه و پتروشیمی ، بهره برداری عظیم از منابع آبی و کشاورزی منطقه در آینده نزدیک ، تمدید امهال یکساله تسهیلات زلزله زدگان و طرحهای دیگر موید این نکنه است که به دنبال اهداف شخصی نبوده و همواره اهداف منطقه ای را در مجلس دنبال کرده و در آینده نیز برای

پیشرفت و توسعه منطقه تلاش خواهم کرد .

وی تاکید کرد : وحدت عامل موفقیت و پیشرفت و توسعه منطقه است لذا رقبای انتخاباتی به جای آویزان شدن به طرحهایی تصویب شده امروز برای پیشرفت منطقه و سنگ اندازی در این مسیر باید همراه نماینده شوند که متاسفانه چنین وحدتی شکل نگرفته است .

تصویب طرحهای بزرگ برای منطقه آن هم به شکل دولتی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور به سختی حاصل میشود که این مهم برای شهرستانهای محروم و مرزی غرب استان با تلاش نماینده مجلس و همراهی استاندار بدست آمده است و می تواند گامی بزرگ در پیشرفت و توسعه منطقه باشد لذا کارشکنی و سنگ اندازی در این مسیر خیانت به مردم این مناطق است.

در ادامه خبرنگار ما به سراغ فرماندار سرپلذهاب رفت

دولت خدمت بزرگی را به استان کرمانشاه و خصوصا مناطق غربی استان انجام داده و کرمانشاه را به عنوان قطب پتروشیمی غرب کشور انتخاب کرده و پروژه های بسیاری را با سرمایه گذاری مناسب در استان احداث کرده است .

وی افزود : دو طرح پترو پالایشگاهی برای شهرستانهای غربی استان که یک طرح آن با سرمایه گذاری بخش خصوصی و طرح دیگر با سرمایه گذاری دولت در این منطقه احداث خواهد شد که نقش مهمی در کاهش بیکاری و رونق و پیشرفت شهرستانهای غربی استان خواهد داشت .

مردم محروم این مناطق ۸سال درگیر جنگ تحمیلی بوده و ۸سال از پیشرفت جامانده و ۸سال دیگر نیز به جای پیشرفت مشغول بازسازی بوده است که از سایر نقاط کشور جامانده است و باید توجه ویژه ای به این مناطق شود کما اینکه زلزله نیز وقفه ای در مسیر پیشرفت شهرستان ایجاد کرد .

ایشان بابیان اینکه مسئله جانمایی برای احداث طرحهای پتروپالایشگاهی امر مهمی است اذعان داشت : برای جانمایی این طرحها باید به  مزیت های هر شهرستان نگاه کرد و با نگاه کارشناسانه و بدون در نظر گرفتن نظرات شخصی مکان مناسبی که هرسه شهرستان بصورت عادلانه ازاین طرحها بتوانند استفاده کنند انتخاب شده و این طرحها به مرحله اجرا در آید .

نماینده عالی دولت در شهرستان تصریح کرد : ما باید با حفظ وحدت و انسجام به اجرای این طرحها و پیشرفت منطقه و رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی منطقه کمک شود و به سودجویان اجازه داده نشود که از این موضوع در جهت ایجاد تفرقه در منطقه و متشنج کردن اوضاع و از دست رفتن سرمایه گذاری این طرحهای بزرگ ملی استفاده کنند .