پربازدیدترین ها

کد خبر: 228028 ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶

گزارش:

قطعی مکرر برق در شهرستان گرمسیری سرپلذهاب/ تلاش مسولان شهرستانی برای جلوگیری از قطع برق تاکنون بی نتیجه مانده است

بازی دراز 1404:این روزها قطعی مکرر برق در شهرستان گرمسیری سرپلذهاب شهروندان را کلافه کرده و علاوه بر بهم ریختی اوضاع اقتصادی، معیشت مردم هم تحت تاثیر گذاشته و تاکنون تلاش مسولان شهرستانی برای جلوگیری از قطع برق بی نتیجه مانده است.

قطعی مکرر برق در شهرستان گرمسیری سرپلذهاب/ تلاش مسولان شهرستانی برای جلوگیری از قطع برق تاکنون بی نتیجه مانده است

مدتی است که خاموشیهای روزانه برق در سرپل ذهاب  بصورت مرتب و روزانه انجام می گیرد و انگار با یک شیب ملایم در حال افزایش می باشد .

شهروندان در این فصل گرم در این شهرستان گرمسیر، ساعاتی را که باید به استراحت در منزل اختصاص دهند به دلیل قطع برق و گرمای هوا عملا بدون هیچ استراحتی راهی مزارع،‌مغازه و انجام کارهای دیگر می شوند .

قطعی برق در سال گذشته با تلاش نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و همراهی مسئولین استانی و شهرستانی انجام نمی گرفت و سرپل‌ذهاب گرمسیر را ازاین برنامه ریزی معاف می کرد اما امسال به رغم اینکه مسئولین پیگیری کردند چندین بار هم از طریق نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی  و هم فرماندار شهرستان و هم بارها بعنوان انتقاد از سوی مردم از طریق پیامهای اعتراضی از فضای مجازی محلی درج شد و انتقاد کردند که مناطق گرمسیر استان مثل سنوات قبل چرا معاف نمی شوند یا حداقل سهم آنها کمتر نمی شود تا کنون جواب قانع کننده ای نگرفته اند!

شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب که از مناطق گرمسیری استان کرمانشاه هستند تابستان هایی بسیار گرمی دارند و دمای هوای این مناطق در روزهای سه ماه تیر و مرداد و شهریور به ۵۰ درجه و چه بسا بالاتر می رسد.

روزهای بلند تابستان و گرمای هوا زندگی را برای  مردم مناطق سرپلذهاب سخت کرده و مردم روزهای بلند را برای فرار از گرمای هوا به منازل خود و روشن کردن کولرهای آبی و گازی پناه می برند اما قطعی برق در اوج گرما و در ساعات صبح وبعد ازظهر و شامگاه آن هم برای ۲ و سه ساعت ظلم بسیار بزرگی به این مردم است.

تحمل گرما در چنین شرایطی با دمای بسیار بالا غیر قابل تحمل است از این رو مردم این شهرستان این روزها به شدت از قطعی برق در اوج گرمای تابستان گلایه دارند و از مسوولان درخواست دارند تا در خاموشی های این مناطق تجدید نظر کنند و با افزایش ساعات قطعی برق در مناطق سردسیر که دمای هوا خنک تر است مانع قطع برق این مناطق شده و آن را به طریق دیگر جبران کنند.

عده از شهروندان کسبه بازار در گفتگو با خبرنگارما گفتند: قطعی برق همچنین ظلم به کسبه و مردم این منطقه است چون با قطعی برق فروشگاه های بزرگ و همچنین بیشتر مغازه ها که از ترازوهای دیجیتال و دستگاه های کارت خوان استفاده می کنند تعطیل می شوند و این گونه هم مردم و کسبه و اصناف در شرایطی که کرونا نیز عاملی برای کساد شدن بازار است دچار مشکل می شوند.

در ادامه اظهار کردند: خاموشی ها علاوه بر قطع برق منازل و همچنین آموزش های مجازی و اختلال در شبکه اینترنت و بسیاری از فعالیت های الکترونیکی را تحت تاثیر قرار داده است.

نوری یکی از ساکنین شهرستان با ما گفت: اگرچه توصیه مسوولان امر به مردم رعایت الگوی مصرف برق  است که حتی با خاموش کردن کلید یک لامپ غیرضروری و راهکارهای ساده می توانند صنعت برق کشور را یاری کرده و مانع از خاموشی ها شوند اما تحمل گرما بدون برق در شرایطی که دمای هوا ۵۰ درجه و بالاتر است نیز واقعا غیر قابل تحمل است.

در ادامه خبرنگار سایت خبری تحلیلی بازی دراز به سراغ جمعی از مسئولان شهرستان سرپلذهاب رفته و ضمن پیگیری این موضوع، مطالبات مردم بصورت مستقیم با آنان در میان گذاشت در ادامه شرح گفتگوها به ترتیب ذیل است:

نماینده مردم حوزه های انتخابیه شهرستان سرپل ذهاب گیلانغرب قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی ، شهریار حیدری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت:در فصل گرما از مدیران آبفای استان و شرکت توزیع برق انتظار می رود توجه ویژه به مناطق داشته باشند که با کمبود برق و آب مواجه نباشیم، گرمای منطقه بالاست و مردم تحمل و طاقت این گرما را  ندارد، این دو حوزه خصوصاً در این فصل بیشترین توجه به منطقه داشته باشند.

دکتر شهریار حیدری گفت : قطعی برق در مناطق گرمسیری خصوصا شهرستانهای قصرشیرین ، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب زندگی مردم را با مشکل روبرو کرده است .

وی افزود : پیگیریهای متعددی از چند روز گذشته از طریق مدیریت توزیع برق استان ، مدیریت برق منطقه ای غرب  و معاونت پارلمانی وزیر نیرو در مجلس انجام گرفته تا مناطق گرمسیری قطع نشود که قول مساعد برای رفع خاموشی این شهرستانهای گرمسیر استان دریافت شد .

وی اذعان داشت : کمبود برق یک مشکل کشوری است و خاموشیهای انجام شده هم بصورت متمرکز در پایتخت انجام میشود که مسئولین قول مساعد دادند برق مناطق گرمسیری استان قطع نشده و یا درصورت لزوم فقط در ساعات بامدادی قطع شود که باعث اذیت و آزار  مردم و سخت تر شدن زندگی آنها نشود .

ایشان در پایان از مردم خواست صبور بوده و تا حصول نتیجه لازم از پیگیریهای انجام شده  ضمن بردباری در مصرف بهینه برق نیز کوشا باشند.

در ادامه امام جمعه سرپل‌ذهاب حجت الاسلام جواد فاطمی نسب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: قطعی برق در مناطق گرمسیر که دمای بالای ۵۰ درجه را تجربه می کند هیچگونه توجیهی برای مردم این‌منطقه ندارد.

وی افزود: خانواده هایی که دارای افراد سالمند، جانباز ،مریض و نوزاد هستند به سختی در این دمای بالا با قطعی برق زندگی کنند.

ایشان ادامه داد: مسئولین بجای برنامه ریزی برای قطعی برق در مناطق گرمسیر ۵۰درجه برای کمتر شدن مصرف برق در کارخانجات و صنایعی که منافع شخص در آنها هست برنامه ریزی کنند.

وی با ابزار انتقاد گفت: مسئولین استانی یک روز در سرپل ذهاب یک ساعت بدون برق در گرمای تابستان را تجربه کنند تا بدانند که مردم در چه وضعیتی قرار دارند .

فاطمی نسب گفت: سرپل ذهاب در سنوات گذشته بعلت گرمسیر بودن باتلاش مسئولین سابق شهرستان در برنامه زمانبندی خاموشی استان قرار نمی‌گرفت .

وی اذعان کرد: انتظار ما از مسئولین استانی این است که نگاه ویژه تری به مناطق گرمسیر استان داشته باشند و از مسئولین شهرستانی انتظار است که این موضوع را پیگیری و از اجرای خاموشی در شهرستان جلوگیری کنند.

آقای  میثم کوشکی رئیس اداره برق شهرستان سرپل ذهاب  در ادامه به خبرنگار ما ضمن عذرخواهی از مردم بعلت وضعیت پیش آمده و قطعی برق گفت:افزایش بار مصرفی مجاز و غیرمجاز مشترکین سبب فشار مضاعف به شبکه برق شهرستان شده و شبکه های اصلی توزیع برق دچار نوسانات و خرابی شده و در پی این رخدادها قطعا قطعی برق حاصل میشود.

وی افزود:  در سال آبی جاری بارش ها مناسب نبوده و  برخی نیروگاه های آبی نمی توانند واردمدار شوند که یکی پس از دیگری  از چرخه تولیدخارج می شوند و این خشکسالی یکی دیگر از عوامل قطعی برق است.

این مسئول از مردم خواست که در مصرف برق صرفه جویی های لازم رااعمال کنند تا قطعی برق نیز کاهش یابد.

نورالدین فرزادی پور فرماندار شهرستان سرپل ذهاب در مصاحبه تلفنی با خبرنگار ما گفت:حسب اعلام وزارت نیرو باتوجه به خشکسالی‌های سال جاری تولید برق در نیروگاه های آبی در سراسر کشور کاهش یافته و به تبع به جهت افزایش دما وگرمی هوا مصرف برق هم افزایش پیدا کرده به همین سبب وزارت نیرو به منظور ایجاد تعادل بین مصرف و تولید برق از طریق دیسپاچینگ استانها برنامه زمانبندی قطع برق در شهرستان های مختلف رادر دستور کار قرار داده و مدیران شهرستانی هیچگونه دخالت را در لغو و برنامه‌های مذکور ندارند.

وی در ادامه افزود: در راستای دفاع از مشترکین شهرستان مکاتبات و مذاکرات متعددی را با مدیرعامل و شرکت توزیع‌برق  استان شده و در نشست فرمانداران به ریاست استاندار کرمانشاه نیز پیگیری شده ایم .

فرزادی پور گفت:علی رغم تاکید جناب آقای مهندس بازوند استاندار کرمانشاه با شرکت توزیع برق در پرهیز از قطع برق مناطق گرمسیری، شرکت توزیع به دلیل محدودیت های اجرایی تاکنون نتوانسته است به دستور استاندار  کرمانشاه  جامه عمل بپوشاند.

فرماندار شهرستان سرپل ذهاب تصریح نمود:در یوم جاری طی مذاکرات تلفنی با مدیر عامل شرکت توزیع برق خواستار توجه ویژه به شهرستان سرپل ذهاب شده ایم که امیدواریم مراتب منعکس شده و مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

وی تاکید نمود:همانگونه مردم عزیز و ارجمند شهرستان استحضار دارند رمز کاهش قطع  مکرر برق در افزایش صرفه جویی مشترکین می باشد همراهی و همکاری مردم و همه هموطنان عزیز در سراسر کشور با خاموش کردن حتی یک لامپ میتواند نقش موثری را در کاهش مصرف برق داشته باشند.

فرماندار سرپل ذهاب در پایان ضمن عذرخواهی از همه مردم شهرستان گفت: بر خود وظیفه می دانم تا تحقق خواسته مردم شریف سرپل ذهاب از هر کوششی فروگذار نباشیم و از آنجا که خود شبانه روز در کنار این مردم زندگی میکنیم شرایط سخت قطع برق را درک میکنیم ولی با وجود اینکه مایلیم مردم در بهترین شرایط  زندگی کنند اما فعلا چاره ای جز صبر نداریم وبه مردم خوبمان اطمینان میدهم تمام اهتمام خود را برای کاهش قطع برق بکار خواهم بست.

شهرستان سرپل ذهاب در غرب استان کرمانشاه دارای ۹۰ هزار تن جمعیت می باشد.