پربازدیدترین ها

کد خبر: 228204 ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

فرماندار سرپلذهاب:

کتیبه ای از آثار زلزله ۹۶ در شهر سرپلذهاب حَجاری خواهد شد

بازی دراز 1404:فرماندار سرپلذهاب از حَجاری کردن کتیبه ای از آثار زلزله ۹۶ در شهر سرپلذهاب برای انتقال اطلاعات به نسل آینده و ماندگاری همراهی و همکاری مردم از سراسر کشور و حمایت دولت در بازسازی شهر سرپلذهاب خبر داد.

کتیبه ای از آثار زلزله ۹۶ در شهر سرپلذهاب حَجاری خواهد شد

نورالدین فرزادی پور در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در ۲۱ آبان ماه سال ۹۶ زلزله مهیب ۷ و ۳ دهم‌ریشتری باعث شد که شهر سرپل ذهاب و دهستان های تابعه و تعدادی از شهرستان های استان کرمانشاه تحت تاثیر این زلزله متحمل خسارت فوق العاده سنگین جانی و مالی قرار بگیرند.

وی افزود :در اثر این زلزله تعدادی از هموطنان در  شرایط اسکان موقت قرار گرفتند و ارائه خدمات اولیه با همراهی و همدلی در سراسر کشور ما احساس کردیم و مردم عزیزمان اقصا نقاط کشور به کمک مردم سرپل ذهاب شتافتند و اوج انسانیت و شرافت و تعهد و همدلی را به نمایش گذاشتند و اقدامات اولیه به نوعی باعث سامان بخشی به شرایط عادی زندگی مردم شد.

وی گفت:  بلافاصله دستگاههای خدماتی و زیرساختی و ستاد مدیریت بحران به فکر بازسازی مناطق زلزله‌زده افتادند و چیزی حدود ۳۶ هزار واحد مسکونی  در شهر سرپل ذهاب و روستاهای تابع مورد بازسازی و مرمت و تعمیر قرار دادند که این اقدام در نوع خودش بی‌نظیر بود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمتر از سه سال در واقع این بازسازی به سرانجام رسید.

وی خاطرنشان کرد: مردم محل های اسکان موقت خودشان را ترک کردند و به منازل مسکونی احداثی که با مشارکت خود مردم انجام شد انتقال پیدا کردند و کانکس هایی که به عنوان محل اسکان موقت مورد استفاده قرار می‌گرفت جمع‌آوری و از حیث استفاده ساقط شدند و زندگی عادی در شهر سرپل ذهاب جریان دارد و با امید بیشتر چشم‌انداز را برای آینده تعریف کردند .

وی عنوان کرد: امیدوارم با توکل بر خدای متعال و حمایتها و  وعده های نظام جمهوری وضعیت زندگی شان بهبود پیدا کند و مشکلات حداقلی و مشکلاتی را که امروز با آن گریبانگیر هستند رفع گردد.

ایشان بیان کرد: همچنان که نسل های گذشته بالاخره زندگی را به نسل بعدی منتقل کردند قطعاً نسل موجود هم زندگی را به نسل بعدی منتقل می‌کنند و طبیعتا حافظه و شریعت طوری هست که ممکنه تاریخ این اتفاقات و این رخدادها را سینه به سینه منتقل کنند اما آثار انتقال سینه به سینه این اتفاقات ، در واقع دچار نوسانات و و حذف اطلاعاتی شود بنابراین درصدد هستیم که تاریخ اتفاقات و رخدادهای مختلف سیاسی اجتماعی و رخدادهای طبیعی رو ثبت و ضعف  کنیم تا بر اثر گذر زمان دچار نقصان یا کم و زیاد نشود.

وی ادامه داد: به همین جهت با صاحب‌نظران و کارشناسان که در این زمینه صلاحیت داشتند نشستی  در محضر استادان محترم برگزار گردید مشاورین ای پیشنهاد ایجاد یک کار عمرانی و نمادین از زلزله در شهر سرپل ذهاب ارائه دادند که با توجه به مشخصات طرح ،یکی از طرح‌های بسیار خوب و فاخر این بود که به نظر بنده ارزش اجرایی را داشت اما به لحاظ اینکه منابع مالی و حجم سنگین اعتبار آن که ضرورت داشت این امر اختصاص بدهند و عدم امکان منابع مالی زمینه اجرای طرح فراهم نشد و همزمان از نظر تامین اعتبار و منابع مالی سنگینی داشت.

وی گفت: به همین جهت پیشنهاد بعدی ایجاد کتیبه‌ای که مشخصات زلزله را در خودش ثبت و ضبط و ارائه گردد ،داده شد که با اجماع نظر صاحب‌نظران مقرر گردید که این کتیبه در قسمت ضلع سمت راست ورودی شهر سرپل ذهاب به سمت کرمانشاه در دیواره کل داوود نقطه مقابل دکان داوود حَجاری شود و به عنوان یک سند تاریخی در تاریخ سرپل ذهاب ثبت و ضبط شود.

فرزادی پور تصریح کرد: مشخصات این کتیبه دربرگیرنده اطلاعات تاریخ وقوع زلزله تاریخ اتمام بازسازی و میزان خسارت وارده به مردم از حیث جانی و مالی است و به نوعی اطلاعات کاملی را از حادثه زلزله سال ۹۶ را در خود ثبت و ضبط خواهد نمود و امیدوارم انشالله هیچ وقت شاهد وقوع اتفاقات خسارت بار برای مردم عزیز و شریف و نجیب منطقه نباشیم و این کتیبه هم در واقع به عنوان یک مدرک و سندی گویا از اقدامات صورت گرفته از مشارکت و همراهی مردم عزیز و نجیب سرپل ذهاب و مشارکت ستاد مدیریت بحران کشور و استان کرمانشاه و مدیران نظام جمهوری اسلامی از مقام معظم رهبری با هیئت دولت و مسئولین و مدیران زحمتکش استان کرمانشاه شهرستان سرپل ذهاب در بیان و انعکاس این خدمات ان شالله موثر باشد.