پربازدیدترین ها

کد خبر: 230870 ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷

برگزاری فراخوان عمومی مبارزه با لورانتوس در جنگلهای بلوط شهرستان سرپل ذهاب

بازی دراز 1404:فراخوان عمومی مبارزه با آفت نیمه انگلی لورانتوس در جنگل‌های بلوط شهرستان سرپل ذهاب منطقه میرحصار پشت تنگ ذهاب اجرا شد.

برگزاری فراخوان عمومی مبارزه با  لورانتوس در جنگلهای بلوط شهرستان سرپل ذهاب

شکوفه ریزوندی مدیرعامل انجمن بازی دراز و بانی این فعالیت در گعتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: حفاظت از جنگل های بلوط کار سختی نیست اما نیازمند همت و تلاش است.

وی در ادامه افزود: این عملیات با حمایت ادارات منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان سرپل ذهاب و اعضای انجمن با هدف حمایت از درختان بلوط و مبارزه با لورانتوس در جنگلهای پشت تنگ  شهرستان سرپل ذهاب انجام شد.

در ادامه دارابی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرپل ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما ضمن حمایت و قدردانی از فعالیت های انجمن زیست محیطی بازی دراز  عنوان کرد: وجود جنگل‌های انبوه بلوط در پهنه کوه‌ها و جنگل‌های زاگرس به عنوان سدی محکم در مقابل این ریزگردها مقابله کرده و عامل بسیار مهم و تأثیرگذاری در تصفیه هواست. همچنین این جنگل‌ها زیبایی چشم‌نوازی در فصول مختلف سال دارند و سبب دلپذیرتر شدن این نقاط می‌شوند.

وی تصریح کرد: اما جای تأسف دارد که این درختان در چند سال گذشته به آفت و بیماری لورانتوس مبتلا شده‌اند. این آفت کسر وسیعی از جنگل‌های زاگرس را با خطر نابودی رو به رو کرده است.

وی ادامه داد: لورانتوس گیاهی نیمه انگلی وخسارت زا  است که بر روی درختان بلوط قرار دارد، در حال حاضر  لورانتوس مهمترین آفتی است که بر روی درختان جنگلی به ویژه درخت بلوط در جنگلهای زاگرس رشد می‌کند و با تشکیل غده بر روی آن سبب ضعیف شدن و در نهایت خشکیدن کامل آن می‌شود و تنها راه مبارزه با آن مبارزه مکانیکی شامل  قطع شاخه ها و تنه های آلوده  میباشد.