پربازدیدترین ها

کد خبر: 232001 ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

واکنش تعدادی از نمایندگان به فوت مهسا امینی

بازی دراز 1404:به دنبال انتشار خبر بستری شدن مهسا امینی در بیمارستان و فوت او، تعدادی نمایندگان به این حادثه واکنش نشان دادند؛ از لزوم عذرخواهی مسوولان تا وعده پیگیری در مجلس.

واکنش تعدادی از نمایندگان به فوت مهسا امینی

به گزارش ایسنا، مهسا امینی دختر ۲۲ساله‌ای بود که چهارشنبه هفته گذشته (۲۳ شهریور) از سوی نیروهای گشت امنیت اخلاقی (ارشاد) بازداشت شد. او در همان روز دستگیری در بازداشتگاه وزرای تهران سکته کرد و در حالت کما در بیمارستان کسری بستری شد

پلیس تهران روز پنجشنبه (۲۴ شهریور)، سکته قلبی مهسا امینی پس از دستگیری توسط یکی از گشت‌های پلیس را تائید کرد و توضیح داد: «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد.»

مهسا امینی بعدازظهر جمعه (۲۵ شهریور) درگذشت که واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ جمعه شب در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «بر اساس نتایج به‌دست‌آمده و بازبینی دوربین‌های مداربسته نامبرده روز سه‌شنبه مورخ ۲۲ شهریورماه جاری به همراه تعدادی از افراد به‌ دلیل پوشش نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و به منظور اخذ تعهد و توجیه به یکی از مقرهای پلیس هدایت شدند که وی در جمع سایر مراجعه‌کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل شده که متاسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد. لازم به ذکر است تصاویر ضبط‌شده دوربین‌های مداربسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رویت خانواده وی رسیده است. توضیح اینکه بر اساس رسیدگی دقیق به‌عمل‌آمده از زمان انتقال وی به خودرو و همچنین در مکان مزبور هیچگونه برخورد فیزیکی با ایشان انجام نشده است.»

همچنین رئیس جمهور که برای شرکت در اجلاس سران شانگهای در ازبکستان به سر می برد به وزیر کشور برای بررسی حادثه تلخ پیش آمده برای "مهسا امینی" دستور پی گیری و بررسی صادر کرد. رییس مجلس شورای اسلامی نیز به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ماموریت داد تا همه ابعاد حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

پیکر مهسا امینی دیروز (۲۶ شهریور) در سقز به خاک سپرده شد. در آیین تشییع پیکر و خاکسپاری او، علاوه بر خانواده و بستگان مرحومه، جمع زیادی از مردم و تعدادی از مسئولان شهرستان سقز نیز حضور داشتند.

از لحظه انتشار خبر بستری شدن مهسا امینی تا فوت وی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتشار مطالبی در صفحه توییتر خود به این موضوع واکنش نشان دادند که در زیر می خوانید:

غلامرضا نوری قزلچه نماینده بستان آباد و عضو کمیسیون کشاورزی:

«اوضاع چنان تأسف بار و در هر شکل آن غیر قابل دفاع  است که مسئؤلین مرتبط هیچ راهی جز عذرخواهی رسمی از خانواده محترم ⁧‫مهسا امینی‬⁩ و مردم شریف ایران و همچنین پایان دادن به چنین رفتارهای غیر قانونی، پیش روی خود ندارند.»

مصطفی میرسلیم نماینده تهران و عضو کمیسیون اصل نود:

«بانوان‬⁩ مبارز و ⁧‫پاکدامن‬⁩ از ارکان پیروزی نظام مقدس ما بوده و هستند. کسانی که امروز می‌خواهند با ابزار ترویج فحشا و لاابالی‌گری باعث اختلاف‌افکنی و آبروریزی و تضعیف کشور شوند، به زودی مفتضح خواهند شد.

این خصلت بی‌آبرویی ⁧‫منافقان‬⁩ است که سعی می‌کنند به هر بهانه‌ای با سوء استقاده از لجام گسیختگی ⁧‫فضای مجازی‬⁩، دست به آبروریزی از جمهوری اسلامی بزنند.»

ابراهیم رضایی نماینده دشستان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

«فوت مهسا امینی برای همه تأثرانگیز بود الا برای غربگرایان خارجی و داخلی که در مرگ او جشن گرفتند. آرزوی غربگرایان مرگ مهسا بود تا مجالی پیدا کنند عقده‌های خود را علیه مردم و انقلاب بیرون بریزند. آنها قبلاً هم از جنازه ندا آقاسلطان کاسبی کرده بودند.»

فریدون عباسی نماینده کازرون و عضو کمیسیون انرژی:

«زنان مومنه و پاکدامن ایرانی با حفظ هویت ملی در طول تاریخ در حفظ تمدن ایرانی اسلامی در هجمه اهریمنان ثابت قدم و مادرانه جامعه را حفظ کرده اند. امروز نیز نخواهند گذاشت لشکر شیطان حماسه اربعین حسینی که بستر ساز آزادی فلسطین از شر رژیم صهیونیستی است را خدشه دار سازد.»

محسن پیرهادی نماینده تهران و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور:

«خود را مکلف به پیگیری علت‌ فوت ⁧‫مهسا امینی‬⁩ می‌دانم، اطلاع از چرایی و چگونگی بروز این ضایعه،⁧‫ حق مردم‬⁩ است. پیگیری این خسران نباید محدود به آخرین حلقه زنجیره یعنی نیروی انتظامی شود بلکه باید ریشه‌ها و ارکان این مسئله موشکافی و مورد بررسی قرار گیرد.»

محمدرضا احمدی نماینده رشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

«حادثه رخ داده در مقر پلیس امنیت اخلاقی متاثرکننده بود اما اقدام به موقع و هماهنگ دولت، پلیس و رسانه ملی در پیگیری، آگاه‌سازی و بیان واقعیت هم نمونه مناسب جهاد تبیین بود و هم از فتنه برنامه‌ریزی شده دشمن پیشگیری کرد.»

علیرضا عباسی نماینده کرج و عضو کمیسیون کشاورزی:

«اگر در سال‌های گذشته ارگان‌هایی مانند وزارتخانه‌های فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی،  آموزش‌ و پرورش، علوم، کشور، ورزش‌ و جوانان و سازمان‌هایی مانند صداوسیما و تبلیغات و... به وظایف خود در رابطه با عفاف‌ و حجاب به درستی عمل می‌کردند و دچار ترک‌ فعل‌های فاحش نمی‌شدند و همچنین مدعیان کنونی نیز با این ترک‌فعل‌ها همراهی و یا به نشانه رضایت، سکوت نمی‌کردند، نیازی به ورود پلیس نبود!

‏در حالیکه پلیس به جرم انجام وظیفه و یا نادر موارد اشتباه عملکردی از سوی دشمن به صورت هدفمند و برخی دوستان از روی ناآگاهی، ناجوانمردانه مورد هجمه قرار می‌گیرد، سوالاتی ایجاد می‌شود که آیا فعالان سیاسی، فرهنگی‌ اجتماعی و رسانه‌ای، نهادهای مرتبط را به دلیل عدم انجام وظیفه و ترک‌فعل‌های صورت گرفته مورد انتقاد و مطالبه قرار داده‌اند؟ و آیا می‌دانند مطالبه توام ایجابی و سلبی در زمینه عفاف‌ و حجاب می تواند به سلامت اخلاقی جامعه کمک و از موج سواری معاندین جلوگیری نمایند!

به عنوان‌ نماینده ‌مردم از دستگاه‌های متولی، عمل به وظایف قانونی را مطالبه نموده و می خواهیم در صورت داشتن فعالیت‌های‌ مثبت در زمینه عفاف‌ و حجاب اقدامات تبیینی و آموزشی خود را بصورت شفاف به مردم گزارش دهند. موضوع رعایت حجاب باید بصورت ریشه‌ای و فرهنگ مبنا حل و فصل گردد.»

مهرداد ویس کرمی نماینده خرم آباد و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

«دشمن برای خنثی کردن ⁧‫راهپیمایی اربعین‬⁩ هدف قیام کربلا؛ ⁧‫امر به معروف و نهی از. منکر‬⁩ را هدف گرفته و با ایجاد جنجال کاذب می خواهد ما فرصت نکنیم بدانیم در قرآن حدود ۱۴۰ آیه با موضوع نفاق چه پیامی دارند؟ بد نیست به عنوان نمونه تعبیر «المرجفون فی المدینه» را در قرآن جستجو کنیم!»

مصطفی نخعی نماینده نهبندان و عضو کمیسیون انرژی:

«ضمن تسلیت به خانواده محترم ⁧‫مهسا امینی‬⁩، همانطور که رییس محترم مجلس اشاره کردند، موضوع با جدیت و ⁧‫منصفانه‬⁩ در مجلس شورای اسلامی پیگیری و گزارش آن به استحضار مردم عزیز خواهد رسید. قطعا بازنگری در روشها می بایست جزو محورهای مهم رسیدگی باشد.»

محمدرضا مبلغی نماینده کوهدشت و عضو کمیسیون فرهنگی:

«با ابراز تأسف و تأثر فراوان از درگذشت خانم مهسا امینی و اتفاقی که برای آن مرحوم افتاده است، به خانواده محترم و بازماندگان ایشان تسلیت و تعزیت عرض میکنم و همدردی خود را اعلام می نمایم. در این خصوص باید وظایفی به صورت جامع پیگیری شود که عبارت است از:

۱- ضرورت پیگیری قضایی جامع و کامل نسبت به موضوع مرگ مهسا امینی. همچنین ضرورت بررسی و پیگیری این موضوع از سوی مجلس شورای اسلامی جهت روشن شدن کامل ابعاد این اتفاق و اعلام نتیجه آن به مردم عزیز

‏٢- لازم است در شیوه‌های امر به معروف و نهی از منکر تجدیدنظر شود و بازسازی صورت گیرد به گونه‌ای که خود شیوه‌ها، شیوه‌هایی «معروف» باشند، چه آنکه با «غیر معروف» نمی‌توان امر به معروف را که واجب مهمی است اقامه کرد. فاقد الشیء لا یعطیه

٣- افزون بر ضرورت بازسازی شیوه‌های اقامه معروف، تطبیق آن نیز باید به دست کسانی صورت گیرد که از اهلیت و آگاهی کافی برای رعایت همه چارچوب‌های امر معروف و نهی از منکر برخوردار باشند.باید نسبت به بسیاری از افراد که امر به معروف می‌کنند «امر به معروف» کرد تا معروف را به درستی انجام دهند.»

احمدحسین فلاحی نماینده همدان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

«نکته جالب، در مرگ ⁧‫مهسا امینی‬⁩، سینه چاکی ⁧‫اصلاح طلبان‬⁩ است که هرچند سال یکبار خودشان جزو ارکان نظام از مجلس گرفته تا دولت و سایر قوا می شوند ولی اکنون در جبهه مبارزه با نظام مانند منافقین و سلطنت طلبان چماق بر سرنظام می کوبند . گویی در تقسیم ⁧‫شرف‬⁩ اندکی هم به اینان نرسیده .»

بهروز محبی نجم آبادی نماینده سبزوار و عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

«مجلس نسبت به حقوق شهروندی و اجرای قانون اساسی حساس است. پرونده پزشکی خانم امینی با دقت بررسی می شود. بر اساس فیلم دوربین های مدار بسته ضرب و شتمی در کار نیست ولی کالبد شکافی سوابق بیماری را نشان خواهد داد.»

اقبال شاکری نماینده تهران و عضو کمیسیون عمران:

«فوت خانم ⁧‫مهسا امینی‬⁩ هموطن اهل سقز اتفاق تلخی بود. ضمن ابراز همدردی با خانواده محترمشان، وظیفه دیدم علت فوت را از مسؤولین مربوطه جویا شوم. مجلس، دادستانی و فراجا درحال تحقیق و تفحصند و اطمینان دادند درصورت قصور، با خاطی برخورد خواهدشد. مطالبه نمایندگان اطلاع رسانی شفاف و سریع است.»

کمال حسین پور نماینده پیرانشهر و عضو کمیسیون عمران:

«فصل الخطاب همه مسائل برای تمام سازمانها و ارگانهای کشور حاکمیتِ قانون است. ضمن تاکید بر برخورد جدی و بدون اغماض با هرگونه قصور و تقصیر احتمالی، نباید با بی تدبیری و دوقطبی سازی زمینه های سوء استفاده جریانهای غیرهمسو و معاند را فراهم آورد.
‏مجلس حتما به وظایف نظارتی خود عمل می کند.»

زهره الهیان نماینده تهران و رییس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

«خبردرگذشت ⁧‫مهسا امینی‬⁩ بسیار ناراحت کننده است.

‏ضمن تسلیت به خانواده محترم ایشان از نیروی انتظامی پیگیری صورت گرفته که مشخص شد، به دستور فرماندهی نیروی انتظامی فورا تیم بازرسی تشکیل شده تا اگر تخلفی صورت گرفته باشد با خاطی برخورد جدی و درخور صورت گیرد.

از آنجا که خاطر مردم عزیز از این اتفاق تأثر بار جریحه دار شده تیم بازرسی و قوه قضاییه در اعلام نتیجه پرونده به افکار عمومی تسریع کنند. کمیسیون امنیت مجلس بر این پرونده تا پایان نظارت خواهد داشت.

ضمنا پزشکی قانونی اعلام کرده هیچگونه آثار برخورد فیزیکی و ضرب و جرح مشاهده نشده و همچنین در سوابق پزشکی ⁧‫مهسا امینی‬⁩ زمینه بیماری قلبی و صرع از کودکی وجود داشته است.»

سمیه رفیعی نماینده تهران و عضو کمیسیون کشاورزی:

«به عنوان عضو کوچکی از قشر عظیم زنان جامعه به مردم عزیز و بانوان سرزمینم قول می‌دهم از تمام ابزار های نظارتی مجلس برای پیگیری ماجرای دختر ایران، ⁧‫مهسا امینی‬⁩ استفاده خواهم کرد.

مقصران این حادثه باید سخت مجازات شوند چرا که قصور فرد یا افرادی نباید به پای انقلاب و نظام گذاشته شود... به قول ⁧‫سردار دلها‬⁩ اینها دختران ما هستند...»

فاطمه محمدبیگی‌ نماینده قزوین و عضو کمیسیون بهداشت و درمان:

«اتفاق ناراحت کننده ای که برای خانم ⁧‫مهسا امینی‬⁩ افتاد، موجب تاثر بسیار شد. قطعاً این موضوع را از طریق مجلس و فراکسیون زنان مورد پیگیری قرار می دهیم. بی شک قصور در این زمینه پذیرفتنی نیست. همانگونه که رعایت قانون بر همگان الزامی است، حفظ کرامت بانوان نیز باید در اولویت باشد.»

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تایباد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

«موضوع ⁧‫مهسا امینی‬⁩ و حادثه رخ داده را باید ⁧‫مجلس‬⁩ به دقت مورد بررسی و هرگونه تخلف،قصور یا جنایت احتمالی را با قاطعیت پیگیری نماید. اگر حقوق مردم از سوی نمایندگان ملت مورد حمایت قرار نگیرد، چه کسی باید پیگیر این حادثه تلخ باشد!؟ امنیت جانی مردم؛ مقدم بر هر ارشادی است.»