پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 235884 ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

افزایش قیمت نان توسط نانوایان‌ تخلف است‌

بازی دراز 1404:سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچگونه افزایشی در قیمت نان و آرد اعمال نشده است، گفت:‌ مردم گران‌فروشی نان را به سامانه 124 اطلاع دهند تا با نانوایان متخلف برخورد جدی شود.

افزایش قیمت نان توسط نانوایان‌ تخلف است‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به تازگی برخی نانوایی‌ها ‌افزایش قیمت‌ و درواقع گران‌فروشی نان را در دستور کار قرار داده‌اند و در پاسخ به اعتراض مشتری‌ها مدعی‌ می‌شوند که‌ مجوز این افزایش قیمت را از اتحادیه‌های خود دریافت کرده‌اند.

از سوی دیگر ‌شنیده شده است ‌‌اتحادیه نانوایان درخواستی به سازمان حمایت‌‌ مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ‌برای افزایش‌ قیمت نان داده و با استدلال به اینکه‌ قیمت نان حدود 2 سال افزایش نیافته است، مطالبه افزایش قیمت دارند‌ اما چون قیمت جدید تاکنون به صنوف ابلاغ نشده است به همین دلیل برخی از نانوایان در سطح استان تهران و سایر شهرستان‌‌ها نرخ مصوب را رعایت نمی‌کنند و زیر پوستی قیمت را افزایش داده‌اند.

در راستای بررسی صحت و سقم این موضوع با مسعود امرالهی، سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی، گفت وگو کردیم.

* فروش نان بیش از نرخ مصوب گرانفروشی است

امرالهی در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در پاسخ به این سؤال که آیا تغییر جدیدی در قیمت نان وجود داشته است؟ گفت:‌ هیچ گونه تغییر در قیمت نان و آرد وجود نداشته و هر‌گونه فروش نان بیش از نرخ مصوب گرانفروشی به حساب می‌آید و بخش بازرسی و تعزیرات برخورد خواهد کرد.

سرپرست دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه آیا‌ اتحادیه‌‌ها درخواستی به سازمان حمایت برای افزایش قیمت نان داده‌اند؟ گفت: از وجود چنین درخواستی اطلاع ندارم اما با اطمینان می‌گویم که هیچ افزایش قیمتی در نان و آرد وجود نداشته است.

امرالهی تاکید کرد: مردم هر گونه گرانفروشی بیش از نرخ مصوب را به شماره 124 اطلاع د‌هند و مطمئن باشند که در کوتاه ترین زمان برخورد خواهد شد.

امرالهی ادامه داد:‌ دولت یارانه آرد را خود‌ پرداخت می‌کند و به همین دلیل نانوایان را موظف کرده است که برای رفاه مردم به قیمت مصوب به مردم بفروشند وحتی با افزایش قیمت گندم در سال جاری هم دولت سهم یارانه پرداختی خود را افزایش می‌دهد تا نان گران نشود.

وی ادامه داد:‌ دولت برای تشویق نانوایان و جبران هزینه‌های آنها پایان هر روز 15 تا 30 درصد نان پخت شده را در قالب مشوق به حساب آنها واریز می‌کند.

‌به تازگی برخی از نانوایان اراقم بالاتری نسبت به نرخ مصوب برای تحویل هر قرص نان از خریدار می‌گیرند، قبلا این گرانفروشی‌ ها به بها‌نه نان کنجدی، کنجدی یک رو و دو رو بود، اما مدتی است که برای نان معمولی هم رقم بیشتری معادل یک نان کنجدی + نایلون دریافت می‌کنند؛ البته در نانوایی هایی که کارت هوشمند وجود ندارد این مسئله رایج تر است و خیلی از مردم به قول خودشان به خاطر چند هزار تومان حاضر نیستند با این نانواها دهان به دهان شوند و این فرصتی برای گران‌فروشی نانوایی‌ها است.