پربازدیدترین ها

کد خبر: 236718 ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۲

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در سرپل ذهاب برگزار شد

بازی دراز ۱۴۰۴ : مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) با حضور امام جمعه ،‌ فرماندار و محبین اهل بیت(ع) شهرستان سرپلذهاب در حرم مطهر حضرت احمد ابن اسحاق (ره) برگزار و مردم سرپل ذهاب با سوگواری و سینه زنی ارادت خاصه خود را به اهل بیت عصمت و طهارت ابراز کردند.

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در سرپل ذهاب برگزار شد

حجت الاسلام سیدمحمدعلی ساداتی امام جمعه سرپلذهاب در این مراسم ضمن تسلیت شهادت امام حسن عسکری(ع) اظهار داشت: امام حسن عسکری (ع) عابدترین فرد زمان خود بود و بیش از همه به اطاعت خداوند و انجام دستورات الهی می پرداخت.  

  وی به اخلاق والای امام حسن عسکری (ع) اشاره کرد و گفت: امام حسن عسکری تمامی کمالات اخلاقی پدران و اجداد گرامی خود را به ارث برده و با ذات خود عجین ساخته بود. والاترین جلوه های عالی اخلاق را در حرکات و سکنات خود نمایان می ساخت و مردم را بهره مند می کرد.   

 امام جمعه شهرستان اشاره کرد: مورخان و تذکره نویسان زندگانی حضرت امام عسکری(ع)، ایشان را داناترین فرد زمان خود معرفی کرده اند و بر این نکته اتفاق نظر دارند که ایشان نه تنها در احکام دین متخصص بود بلکه در تمام علوم و در عرصه های مختلف دانش چه عقلی و چه نقلی یگانه ی عصر خود به شمار می رفت.

    لازم‌به ذکر است در پایان حاضرین مهمان سفره کریمه اهل بیت(ع) در جوار حرم احمدابن اسحاق(ره) بودند.   

  امام حسن عسکری علیه السلام در روز جمعه هشتم ربیع الثانی سال 232 هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود. 

پدر بزرگوار آن حضرت امام هادی علیه السلام و مادر مکرمه اش بانوی عارفه ایست که به نام های «سلیل » ، «حدیثه » و «سوسن » خوانده می شود.   مدت امامت امام حسن عسکری علیه السلام شش سال بود که از سال 254 هجری قمری شروع و در سال 260 با شهادت آن حضرت پایان یافت. 

امام حسن عسکری علیه السلام در طول مدت زندگانی و به ویژه در دوران امامت خویش به واسطه مبارزه با طاغوت های زمان در تبعید و زندان و تحت نظر به سر می برد و سرانجام در هشتم ربیع الثانی سال 260 و در 28 سالگی در شهر سامراء و توسط احمد معتمد، پانزدهمین خلیفه عباسی به طرز مرموزی مسموم و به شهادت رسید.

   شهرستان سرپلذهاب در غرب استان کرمانشاه دارای ۹۰ هزارتن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.