پربازدیدترین ها

کد خبر: 236857 ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۰۶

جولان سگهای ولگرد در سطح شهر سرپل‌ذهاب

بازی دراز ۱۴۰۴ : جولان سگهای ولگرد و بی صاحب در سطح خیابانهای شهر سرپل‌ذهاب معضلی است که علاوه بر خراب نمودن سیمای شهر باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای شهروندان شده است .

جولان سگهای ولگرد در سطح شهر سرپل‌ذهاب

پرسه زدن سگهای ولگرد و بی صاحب بخصوص در ساعات شبانه در خیابانها و محلات مختلف شهر و جستجو در میان زباله ها برای یافتن چیزی که شکم خود و توله هایشان را سیر کند این روزها به تابلوی مشترک چشمان شهروندان سرپلذهابی در نقاط مختلف شهر تبدیل شده است . 

یکی از مشکلاتی که با وجود این بی زبانان برای شهر بوجود آمده برهم خوردن و خراب شدن سیمای زیبای شهر است و هر بیننده ای با دیدن این تصاویر نازیبا در خیابانها و محلات مختلف قطعا برای لحظه ای دچار بهت شده و برای مسئولین و دست اندرکاران مربوطه تاسف خواهد خورد .

 اما معضل بزرگی که وجود سگهای ولگرد در خیابانها بوجود می آورد خطراتی است که این زبان بسته برای سلامت شهروندان ایجاد می کند حمله سگهای ولگرد به عابرین پیاده را اگر بخشی از مردم ندیده باشند اما قطعا تمام مردم آنرا شنیده اند و هر چند وقت یکبار اخبار این حملات شبانه در صدر اخبار و وقایع روزانه منتشر می شود و لذا باید با برنامه ریزی مناسب و انجام اقدامات پیشگیرانه از وقوع چنین حوادث تلخی که گاهی به قیمت ازدست رفتن جان یک انسان تمام می شود جلوگیری کرد . 

یارمرادی یکی از شهروندان سرپلذهابی است که در گفتگو با خبرنگار ما اظهارداشت : سگهای ولگرد شبها در سطح شهر پرسه می زنند و ما که هرشب برای پیاده روی با خانواده اقدام می کنیم با آن مواجه می شویم . 

وی افزود : وجود این سگهای ولگرد در سطح شهر توجیهی ندارد و سلامت ما را به خطر می اندازد که لازم است برای جمع کردن آنها اقدام شود تا مردم بتوانند در ساعات شبانه به راحتی برنامه های سلامت خودرا دنبال کنند .

  قطعا وجود سگهای ولگرد در خیابانهای شهر امنیت روانی جامعه را به هم می ریزد و درکنار این تأثیرگذاری روانی باید تعطیلی برنامه های حوزه سلامت همگانی جامعه را بخاطر این سگهای ولگرد مدنظر قرار داد که تا چه حد وجود این سگهای ولگرد و گاها وحشی می تواند بر سلامت جسم و روان جامعه تاثیرگذار باشد . 

 رئیس اداره محیط زیست سرپل‌ذهاب درایت رابطه به خبرنگار ما گفت : معضل وجود سگهای بلاصاحب یک مشکل کشوری است و در تمام استانهای کشور وجود دارد و فقط مختص به شهرستان سرپل ذهاب نیست .

 کیانوش احسانی پور افزود : ساماندهی سگهای بلاصاحب طبق قانون از وظایف شهرداری ها می باشد که با حمایت از افرادی که شرایط نگهداری از سگهای بلاصاحب را دارند این مشکل را برطرف نماید . 

وی تصریح کرد : در سرپل‌ذهاب دو نفر برای انجام این امورات اعلام آمادگی کردند که جلساتی هم در فرمانداری شهرستان برگزار گردید ولی منتج به نتیجه خاصی نشد و این مشکل همچنان وجوددارد .

 رئیس محیط زیست شهرستان خاطرنشان کرد : برای ساماندهی سگهای بلاصاحب تنها راه آن زنده گیری بااستفاده از نیروهای متخصص و انجام واکسیناسیون و عقیم سازی و سپس قرنطینه کردن برای مدت ۲۰ روز و پس از آن واگذاری به یک مرکز نگهداری و یا رهاسازی در همان محل زنده گیری می باشد . 

وی افزود : سگهای بلاصاحب پس از واکسیناسیون و عقیم سازی و پلاک کوبی اگر مرکز خاصی برای نگهداری آنها نباشد باید در همان محلی که زنده گیری شده اند رها شوند چون اگر به شهر دیگر یا نقاط دیگری منتقل گردند قطعا با خروج این سگها قلمرو برای ورود سگهای دیگری باز خواهد بود و سگهای بلاصاحب از سایر نقاط و شهرها به این محلات ورود می کنند و معضل دوچندان خواهد شد اما باحضور سگهای واکسینه شده و عقیم سازی شده قلمرو آنها حفظ شده و سگهای بلاصاحب دیگری به آن محلات ورود نخواهند کرد  . 

  وجود سگهای بلاصاحب و پرسه زدن آنها در سطح شهر یک معضلی است که وجود دارد و شهروندان بااین خطر مواجه هستند که می توانند مورد هجوم این سگهای بلاصاحب قرار گیرند حال اگر داشتن بیماریهایی نظیر هاری را هم به این معضل اضافه کنیم می بینیم که معضل بسیار بزرگتر خواهد شد  اگر یک سگ عادی شما را مورد حمله قرار دهد شاید خطر کمتری سلامت جانی شما را تهدید کند اما اگر این سگ حمله کننده هاری داشته باشد و ویروس این بیماری از طریق گاز گرفتن به بدن شما منتقل شود قطعا تهدیدی که برای سلامتی شما دارد بیشتر می شود و حتی ممکن است به جان یک انسان را هم از او بگیرد .

 معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری سرپل‌ذهاب در این رابطه به خبرنگار ما اظهارداشت : وجود سگهای بلاصاحب در سطح شهر یکی از معضلاتی است که باعث نارضایتی شهروندان شده و سیمای شهر را نیز برهم زده است و باتوجه به اینکه یکی از مطالبات مردمی از فرمانداری بود رسیدگی به این موضوع در دستور کار فرمانداری قرار گرفت .

 

بساطی افزود : درایت رابطه جلساتی باحضور دستگاههای متولی شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد و تصمیمات مناسبی برای جمع آوری سگهای بلاصاحب اتخاذ گردید و شهرداری شهرستان ملزم به ساماندهی آن گردید .

 وی تصریح کرد : مشکلی که در این رابطه وجود دارد این است که تعداد سگهای بلاصاحب و ولگرد در شهرستان آمار بسیار بالایی دارد بطوریکه در ماه‌های اخیر تعداد ۲۰۰ قلاده سگ بلاصاحب توسط شهرداری زنده گیری شده و به محلی در مرکز استان برای نگهداری منتقل شده است اما باوجود این جمع آوری بازهم می بینیم که همچنان این معضل در شهرستان وجوددارد .

 معاون فرمانداری شهرستان درادامه گفت : انجمن حمایت از حیوانات در این زمینه مواظبت و مراقبت لازم را بعمل می آورد که از کشتن و آذار و اذیت سگهای بلاصاحب جلوگیری شود و اقدامات زنده گیری و واکسیناسیون و عقیم سازی آنها بادقت انجام شود . 

بساطی خاطرنشان کرد : جمع آوری و نگهداری سگهای بلاصاحب و انجام اقدامات واکسیناسیون و عقیم سازی و حتی نگهداری از آنها نیازمند وجود مراکز نگهداری ، تجهیزات پزشکی مناسب و وجود پزشکان و نیروهای متخصص است در کنار این موارد باید اعتبارات  مالی لازم هم برای هزینه های جاری این مراکز نگهداری وجود داشته باشد که بتوان سگهای بلاصاحب را از سطح شهرها جمع آوری کرد و این موضوع نیازمند برنامه ریزی مناسب است .

 شهرداری براساس قانون وظیفه ساماندهی سگهای ولگرد را برعهده دارد لذا خبرنگار ما به سراغ شهردار سرپل‌ذهاب رفت و اقدامات شهرداری را در این زمینه جویا شد . 

شهردار سرپل‌ذهاب در گفتگو با خبرنگار ما اظهارداشت :بیش از ۲۰۰ قلاده سگ بلا صاحب به صورت زنده از سطح شهرستان جمع‌آوری شده که موجب رفع نگرانی و آسایش شهروندان برای عبور در سطح شهر می‌شود.

  علیرضا قطره ای افزود: طرح جمع‌آوری سگ‌های بلا صاحب آغاز شده و زنده‌گیری با سرعت در سطح شهر در حال پیگیری است و تعداد یکصد قلاده سگ از سطح شهر تاکنون جمع‌آوری شده است.  وی تصریح کرد: کانون تولید و زیستگاه سگ‌های بدون صاحب در حاشیه شهر و نزدیکی و مجاورت با روستا‌ها قرار دارد. 

 شهردار شهرستان خاطر نشان کرد :  شناسایی کانون‌های حضور سگ‌های ولگرد در اطراف زمین‌های خالی و مناطق خارج از محدوده کاری در دست اجراست که اخیراً این کانون‌ها شناسایی شده‌اند.

   قطره ای افزود: افزایش جمعیت سگ‌ها مشکلات زیادی برای مدیریت شهری به وجود آورده که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در نقاط مختلف شهر، اکیپ‌های جمع‌آوری سگ‌های بدون صاحب فعال شده است.  وی ادامه داد: ملاک شهرداری برای جمع‌آوری سگ‌های بدون صاحب، امنیت شهروندان است و براساس وظایف قانونی خود اقدام به جمع‌آوری سگ‌های بدون صاحب می‌کند. 

 وی تصریح کرد: سگ‌هایی که توسط مأموران زنده‌گیری می‌شوند، به پناهگاه این حیوانات منتقل و در آن‌جا اقدامات برای عقیم‌سازی، واکسیناسیون و پاکسازی آن‌ها انجام می‌شود. 

 شهردار سرپل‌ذهاب در پایان گفت: از شهروندان درخواست می‌شود با  معرفی محل تجمع این حیوانات با شهرداری همکاری لازم را داشته باشند تا با اجرای مداوم این طرح بتوانیم محیط شهر را در مقابل شیوع بیماری ھای قابل انتقال از سگ به انسان ایمن نموده و بستر لازم جهت سلامتی شهروندان را فراهم نماییم.  

آنچه که مهم است باید سگهای بلاصاحب از سطح محلات و کوچه ها جمع آوری شده و با رعایت موارد انجمنهای حامی حیوانات انجام گیرد و از کشتن آنها خودداری کرد برای جمع آوری حیوانات هم علاقمندانی وجود دارند که با جان و دل وقت خود را در این راه می گذرانند ولی توان کافی مالی برای این کار را ندارند و کمکهای مالی حیوان دوستان نیز به اندازه ای نیست که بتواند مخارج مراکز نگهداری را پرداخت نماید و لذا این افراد نیازمند حمایت ارگانهای دولتی هستند و شهرداری‌ها بعنوان متولیان این امر می توانند فقط با تامین اعتبار لازم این کار بزرگ را به این افراد واگذار کرده و این معضل شهری را مرتفع کنند .