پربازدیدترین ها

سرویس: سیاسی کد خبر: 238484 ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۶

به‌ مناسبت سالروز حمله به پادگان ابوذر؛

۱۲۵۰ لاله‌ در دوکوهه غرب پرپر شدند

بازی دراز 1404:۱۶ اسفند سالروز حمله به پادگان ابوذر یادآور شهادت یک هزار و ۲۵۰ شهید گل‌گون کفنی است که در سرپل‌ذهاب به شهادت رسیدند‌.

۱۲۵۰ لاله‌ در دوکوهه غرب پرپر شدند

۱۶ اسفند بی‌شک یکی از روزهای مهم در تاریخ سراسر حماسه دفاع مقدس در سرپل‌ذهاب است روزی که یک لشکر و دو تیپ سپاه و چند یگان از ارتش آماده انجام عملیاتی در سومار بودند ولی اطلاعات ستون پنجم دشمن جنگنده‌های بعثی را بر فراز آسمان نیلگون پادگان آورد و عاشورایی دیگر را در پادگان ابوذر رقم زد. 

شمار شهدا و جانبازان در ۱۶ اسفند سال ۱۳۶۳ به بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر می‌رسید که بیشترین آمار شهدا در یک روز را به خود اختصاص داد. 

پادگان ابوذر در دوران مقدس به‌عنوان محل جمع شدن رزمندگان و پشتیبانی مورد استفاده قرار می‌گرفت و بارها توسط جنگنده‌های رژیم بعث عراق بمباران شد ولی در روز ۱۶ اسفند سال ۶۳ و در فاصله چند ساعت چهار بار مورد بمباران هوایی قرار گرفت. 

این پادگان در ۲۰ کیلومتری شهر سرپل‌ذهاب و در دهستان قلعه‌شاهین قرار دارد که مردمانی انقلابی و جوان‌مرد دارد که در روز ۱۶ اسفند در مرحله اول بمباران پادگان ابوذر پس از رفتن جنگنده‌ها برای کمک به مجروحان به داخل پادگان رفته بودند اما در مراحل بعدی بمباران مردم عادی نیز به شهادت رسیده یا مجروح شدند. 

سعید صفری از ساکنان قلعه‌شاهین در گفتگو با خبرنگار بازی دراز، اظهار داشت: روز ۱۶ اسفند هیچ‌وقت از یاد مردم قلعه‌شاهین پاک نمی‌شود که بسیاری از خانواده‌ها را داغدار کرد. 

وی افزود: جنگنده‌های بعثی علاوه بر بمباران پادگان اطراف آن را نیز بمباران کردند و روستای ما که نزدیک این پادگان است شهدا و جانبازان بسیاری را در اثر این حمله تقدیم کرد. 

سالگرد ۱۶ اسفند هرساله در سرپل‌ذهاب گرامی داشته می‌شود و مردم شهیدپرور سرپل‌ذهاب یاد و خاطره شهدای این روز را با برگزاری مراسم یادواره شهدای ۱۶ اسفند در بخش قلعه‌شاهین زنده می‌کنند. 

شهادت ۳۹ فرد غیرنظامی در حمله به پادگان ابوذر

بهرامی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز؛ اظهار داشت: مراسم یادبود شهدای ۱۶ اسفند پادگان ابوذر هرساله با شکوه خاصی برگزار می‌شود و امسال نیز در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مطرح شد که با استقبال اعضای شورا مواجه شد. 

مدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان سرپل‌ذهاب افزود: مراسم امسال در سطح استانی و کشوری برگزار می‌شود و میهمانان ویژه‌ای نیز در این مراسم حضور خواهند یافت. 

وی تصریح کرد: در هیچ جنگی در جهان به این شدت به افراد غیرنظامی حمله نشده است چه اینکه در این حمله ۳۹ نفر از اعضای  ۲۴ خانواده ساکن روستای همجوار پادگان به شهادت رسیدند که فقط چهار نفر آن‌ها مرد بوده و ۳۵ نفر آن‌ها زنان و کودکان بودند. 

مدیر بنیاد شهید شهرستان در پایان از اقشار مختلف مردم و خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر شهرستان دعوت کرد در این مراسم شرکت کنند. 

پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب به دوکوهه غرب شهرت دارد و در دوران دفاع مقدس نقش مهمی در جبهه غرب داشته است و قدمگاه شهدای عظیم الشان بسیاری بوده که لازم است یاد و خاطره آن‌ها زنده نگهداشته شود. 

شهدای پادگان ابوذر با حمایت استکبار جهانی شهید شدند

صدراله بابلی نیز در گفتگو با خبرنگار بازی دراز ؛ اظهارداشت: رژیم بعث عراق با حمایت استکبار جهانی پادگان ابوذر را در روز ۱۶ اسفند سال ۶۳ بمباران کرد و جمعیت زیادی از رزمندگان سپاه و ارتش و مردم عادی را به شهادت رساند. 

فرماندار سرپل‌ذهاب با اشاره به سخن رهبر انقلاب که زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، افزود: مراسم یادبود این شهدا در پادگان ابوذر برگزار می‌شود تا فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ترویج یابد. 

وی تصریح کرد: امروز اگر نظام جمهوری اسلامی اقتدار و افتخارات بزرگی در دنیا دارد به برکت خون شهدا است و ما باید احیاگر و بسترساز ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشیم که قطعا فردای قیامت از سوی شهدا مورد سوال قرار می‌گیریم که چرا این فرهنگ را ترویج ندادیم. 

بابلی با بیان اینکه دشمنان امروز جنگ ترکیبی را علیه ما به راه انداخته است، اذعان داشت: دشمنان امروز جنگ ترکیبی و شناختی را به راه انداخته‌اند تا فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه کم‌رنگ کنند ولی کور خوانده‌اند چون جوانان و نوجوانان ما تاریخ را مطالعه کرده و ایثار و شجاعت و فداکاری شهدا را در دفاع مقدس مشاهده کرده‌اند. 

نماینده عالی دولت در شهرستان سرپل‌ذهاب گفت: مراسم یادواره شهدای ۱۶ اسفند امسال با شکوه هرچه بیشتر در پادگان ابوذر  برگزار خواهد شد و لازم است تمام دستگاه‌ها و اعضای شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در برگزاری باشکوه این مراسم تلاش کنند. 

 

به شهادت رسیدن ۱۲۵۰ نفر در یک روز توسط رژیم بعثی

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی ساداتی نیز در گفتگو با خبرنگار بازی دراز؛ اظهار داشت: برگزاری یادواره‌های شهدا نقش مهمی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد شهدا دارد که رهبر انقلاب آنرا همتراز شهادت می‌دانند. 

امام جمعه سرپل‌ذهاب افزود: در روز ۱۶ اسفند سال ۶۳، یک هزار و ۲۰۰ نفر در یک روز و در یک مکان توسط رژیم بعث عراق به شهادت رسیدند و قطعا همه ما در مراسم یادبود این شهدا در پادگان ابوذر شرکت خواهیم کرد. 

وی تصریح کرد: پادگان ابوذر یکی از مهمترین مکان‌هایی بود که مرکزیت مقاومت در غرب کشور را بر عهده داشت و مکانی برای جمع شدن رزمندگان ارتش، سپاه و بسیج و آماده شدن برای عملیات‌ها بود. 

۱۶ اسفند یک روز فراموش‌نشدنی در تاریخ سراسر حماسه دوران دفاع مقدس شهرستان سرپل‌ذهاب است که این روز بزرگ و یاد شهدای گل‌گون‌کفن آن باید برای همیشه زنده نگهداشته شود.

 

۱۲۵۰ لاله‌ در دوکوهه غرب پرپر شدند
۱۲۵۰ لاله‌ در دوکوهه غرب پرپر شدند