پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 238592 ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۲

فرمانده مرزبانی فراجا خبرداد

اختصاص ۳ میلیون یورو برای انسداد مرزی در کشور/ خنثی سازی ۴۰۰۰ اقدام تروریستی ازسوی مرزبانان

بازی دراز 1404:فرمانده مرزبانی فراجا از اختصاص سه میلیون یورو برای انسداد مرزی در کشور خبر داد.

اختصاص ۳ میلیون یورو برای انسداد مرزی در کشور/ خنثی سازی ۴۰۰۰ اقدام تروریستی ازسوی مرزبانان

به گزارش ایسنا، سردار احمدعلی گودرزی در نشست خبری که صبح امروز در ستاد مرزبانی فراجا برگزار شد، گفت: ما بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار مرزنشین در کشور داریم که این عزیزان حقیقتا در تامین امنیت مشارکت دارند.

وی با بیان اینکه تامین نظم و امنیت در دریاها برعهده دریابانی است، اظهارکرد: نظارت بر شناورها و ... نیز بر عهده پلیس خواهد بود. همچنین ما یک مرکز آموزش برای ایجاد امنیت دریا ایجاد کردیم که در آن به ناخداها و افراد حاضر در لنج‌ها و ... نیز آموزش داده می‌شود.

فرمانده مرزبانی فراجا از تامین سه میلیون یورو برای انسداد مرزها طی سه سال آینده خبر داد و گفت: این مبلغ با اولویت انسداد در مرزهای جنوب شرقی، شمال‌غربی و غربی هزینه خواهد شد. همچنین افزایش نظارت بر مرزها با استفاده از تجهیزات اپتیکی و ... نیز در دستور کار است.

گودرزی گفت: مرکز آموزش تفنگدار دریایی را برای نخستین بار افتتاح کرده‌ایم تا ناخداها و ملوانان شناورها آموزش‌های لازم را ببینند. همچنین قرار است تا برجک‌ها و پاسگاه‌ها به فیبر نوری، انواع پرنده‌ها و دیگر تجهیزات رصدی مجهز شوند.

وی با بیان اینکه در اکثر پاسگاه برق‌کشی انجام شده است، گفت: طرح خوشایندسازی محیط خدمت در ۶۰۰ واحد مرزی اجرا شده است تا هم محیط خدمت برای مرزنشینان خوشایند شود و هم اقتدار مرزبانان بالاتر رود.

گودرزی با بیان اینکه ۶۱۰ کیلومتر از جاده‌های مرزی مرمت و بازسازی شده است، گفت: تعداد زیادی رادار در دریا و سیستم‌های الکترونیکی ایجاد کردیم تا قبل از اینکه حریف به مرزهای ایران ورود کند شناسایی و رهگیری شود.

فرمانده مرزبانی گفت: تلاش داریم تا دوربین‌های اپتیکی را در داخل کشور تولید کنیم و برای تجهیزات مرزی به توان داخلی تکیه کنیم و تا جایی که امکان داشته باشد تجهیزاتی از خارج از کشور وارد نکنیم.

وی با بیان اینکه مرزبانان تلاش دارند تا محیطی امن برای فعالیت سرمایه‌گذاران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: در ظرف ۲ ماه که به سامانه وزارت نفت متصل شدیم از قاچاق بیش از ۲۷ میلیون سوخت جلوگیری شد.

گودرزی با بیان اینکه در سال جاری توقیف محموله‌های قاچاق در اولویت مرزبانان بوده است، گفت: از ابتدای سال تا کنون رشد ۹۵ درصدی توقیف شناورهای فاقد هویت و رشد ۱۱ درصدی شناسایی شناورهای خارجی را شاهد بودیم.

فرمانده مرزبانی فراجا گفت: در گذشته هر مرز نشین باید حضوری برای دریافت "پروانه گذر" مراجعه می‌کرد که امسال این امکان را در سامانه "پلیس من" ایجاد کردیم و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.

وی درباره کشفیات کالای قاچاق نیز گفت: مرزبانی امسال ۲۱ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف و توقیف و ۱۳ هزار و ۵۲۹ پرونده قاچاق را برای این کالاها تشکیل دادند؛ همچنین ۲۷ هزار و ۵۷۷ فقره پرونده اقتصادی را مرزبانان به محاکم قضایی ارجاع داده اند.

گودرزی گفت: تعداد زیادی از گروهک‌ها تلاش کردند به مرزهای ایران نزدیک شوند که مرزبانان به آنها اجازه عرض اندام ندادند و تعداد زیادی سلاح و مهمات، جلیقه انتحاری و ریموت بمب از آنان کشف شده است.همین اخیرا یک گروه تروریستی با تجهیزات در منطقه هامون شناسایی و تعدادی از اعضای آن دستگیر شدند.

فرمانده مرزبانی فراجا ادامه داد: بیش از ۲۶ هزار تلفن همراه سرقتی که قصد خارج کردن آن از کشور را داشتند و همچنین و بیش از ۲۰۰ خودروی سرقتی که از آن برای قاچاق سوخت و ... در مرزها استفاده شده بود، کشف و ضبط شد.

وی گفت: پنج میلیون و ۷۰۰ هزار عدد انواع مواد محترقه و بیش از ۷۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده است که نسبت به سال گذشته کشف مواد مخدر ۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه این ۷۰ تن مواد مخدر اغلب با درگیری مسلحانه کشف شده است، تصریح کرد: ۷۱۸ نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر و ۳۲ نفر از اشرار به هلاکت رسیدند.

گودرزی با بیان اینکه ۳۱ میلیون لیتر قاچاق کشف شده که نسبت به سال گذشته سه درصد افزایش داشته است، گفت: ۱۲۵ میلیون نخ انواع سیگار کشف شده است که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته کشف داشته‌است. همچنین با ساماندهی و اجرای طرح کنترل بر لنج‌ها و شناورها از خروج بیش از۲۷ میلیون لیتر سوخت از کشور نیز جلوگیری شد.

فرمانده مرزبانی ادامه داد: ۱۰ میلیون قلم انواع داروی قاچاق کشف شده است که این داروها عمدتا آموکسی‌سیلین، آنتی‌بیوتیک و داروهای سرماخوردگی بوده است که قاچاقچیان سعی داشتند این داروها را از کشور خارج کنند.

وی گفت: همچنین ۱۳۹ دستگاه موتورسیکلت و خودروی قاچاق را سعی داشتند وارد کشور کنند کشف کردند و ۲۸ هزار رأس انواع دام سبک و سنگین کشف شده است.

گودرزی با بیان اینکه مرزبانان سر خود را می‌دهند اما یک وجب خاک را به دشمن نمی‌دهند، گفت: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۴ هزار اقدام تروریستی در نقاط صفر مرزی خنثی شده است. همچنین تعدادی از اعضای گروهک‌های تروریستی وابسته به داعش خراسان، جیش‌العدل و... نیز شناسایی و دستگیر شده‌اند که این‌ها در اختیاز نهادهای اطلاعاتی در مرزبانی قرار دارند.