پربازدیدترین ها

کد خبر: 238712 ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴

جلسه برداشت چغندر قند پائیزه در شهرستان سرپلذهاب برگزار شد

بازی دراز ۱۴۰۴ : جلسه برداشت چغندر قند پائیزه با حضور معاون عمرانی فرمانداری، مدیریت جهادکشاورزی،اعضای کمیته برداشت سرپلذهاب ، نمایندگان پنج کارخانه قند ، تعدادی کشاورزان و دستگاه داران و ادارات ذیربط سطح شهرستان در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

جلسه برداشت چغندر قند پائیزه در شهرستان سرپلذهاب برگزار شد

ایرج بهرامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب در این جلسه اظهار داشت: چغندرقند پائیزه از محصولاتی است که در سالهای اخیر با ترویج صحیح و اصولی کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان در تناوب غلات قرار گرفته است.   وی افزود: کشاورزان سرپلذهابی با برنامه ریزی دقیق و رعایت اصول صحیح کاشت تا برداشت  می توانند هم از نظر مالی و هم از نظر حفاظت خاک بهره  خوبی از این کشت ببرند.   ایشان گفت: در سال زراعی ۱۴۰۲_۱۴۰۳ حدود ۳۶۰۰ هکتار چغندر قند در سطح شهرستان کشت شده است که بیش از ۲۵۰۰ هکتار آن طرف قرارداد پنج کارخانه قند بیستون ، اسلام آباد غرب ، قزوین ، اصفهان و چهارمحال و بختیاری ( شهرکرد ) می باشد و حدود یک هزار هکتار نیز بدون قرارداد با کارخانه های قند توسط کشاورزان شهرستان کشت شده است.   بهرامی تاکید کرد: این پنج کارخانه با یک برنامه ریزی دقیق و با هماهنگی با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان تمام ۳۶۰۰ هکتار کشت  را تحویل گرفته تا کشاورزان شهرستان مشکلی جهت برداشت محصول نداشته باشند.

    وی با بیان اینکه چغندر قند در تناوب باغلات قرار می‌گیرد گفت : با توجه به مقاومت علف‌های هرز مزرعه غلات به سموم شیمیایی ، استفاده از نزولات جوی وحفظ آب های زیرزمینی، بیماری‌های قارچی ،جلوگیری از خروج ارز و تامین بخشی از شکر مورد نیاز کشور، کمک به بخش اشتغال دائم وفصلی در زمان کاشت تا برداشت، زنگ زرد جهت رعایت تناوب این گیاه بهترین کشت جایگزین با غلات و باعث حاصل خیزی و اصلاح بافت خاک می‌شود.  

  لازم به ذکر است، در این جلسه تمام مشکلات احتمالی از جمله رفع مشکل کمبود ست برداشت ، مشکل حمل و نقل و  تامین سوخت و کمبود احتمالی کامیون مد نظر قرار گرفت. 

  سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق، هشت دهستان و ۲۲۶ روستا دارد که تعدادی از روستاها در حریم مرز واقع هستند.