پربازدیدترین ها

کد خبر: 239104 ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶

شمارش معکوس کرمانشاهیان برای میزبانی؛

مقدمات آغاز راهیان نور در بازی‌دراز فراهم است

بازی دراز ۱۴۰۴ : سیزدهم و چهاردهم اردیبهشت‌ماه سالروز عملیات بازی‌دراز و آغاز اردوهای راهیان نور است که از مدت‌ها قبل برای میزبانی زائران مناطق عملیاتی آماده شده است.

مقدمات آغاز راهیان نور در بازی‌دراز فراهم است

عملیات غرورآفرین بازی‌دراز یکی از عملیات‌های مهم غرب کشور است که در منطقه سرپل‌ذهاب و ارتفاعات استراتژیک بازی‌دراز انجام گرفت.   

این عملیات در تاریخ اول اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۰ آغاز و به مدت هشت روز ادامه یافت و قله‌های مهمی از این ارتفاعات تصرف و از اشغال دشمن بعثی خارج شد. 

  ۵۴ تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، دو فروند چرخ‌بال و دو دستگاه ادوات مهندسی دشمن منهدم شده و ۱۲ دستگاه تانک و نفربر، پنج دستگاه ادوات مهندسی به غنیمت گرفته شد همچنین در این عملیات یک هزار و ۵۰۰ نفر از لشکر دشمن کشته و زخمی شده و ۷۰۰ نفر هم اسیر شد.  

 این عملیات اولین عملیاتی بود که به‌صورت مشترک بین ارتش و سپاه انجام می‌گرفت و حاصل سه ماه طرح و نقشه دلاوران سپاه در قرارگاه نجف اشرف و جان بر کفان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. 

  ارتفاعات بازی‌دراز در جبهه غرب بسیار حائز اهمیت بود و در ابتدای جنگ دشمن از آن برای دیده‌بانی استفاده می‌کرد اما به تدریج و با احداث جاده آسفالت برای اجرای آتش نیز از آن استفاده می‌شد.   این ارتفاعات بر سه شهرستان گیلانغرب، قصرشیرین و سرپل‌ذهاب و همچنین بر پادگان ابوذر مهم‌ترین پادگان مرزی غرب کشور و راه‌های مواصلاتی آن تسلط داشت. 

  موفقیت در عملیات بازی‌دراز علاوه بر اینکه باعث آزادسازی بخش وسیعی از قله‌های آن در نتیجه امنیت مرزهای غربی کشور شد در جبهه جنوبی نیز تأثیرگذار بود و از آن جمله باعث نجات آبادان شد. 

  هوانیروز ارتش در این عملیات نقش بسیار مهمی داشت و خلبانان و تیزپروازان آن در پشتیبانی از نیروها و انهدام تانک‌های دشمن بسیار موفق عمل کردند، روز آخر عملیات با شهادت یکی از بهترین خلبانان هوانیروز ارتش یعنی علی‌اکبر شیرودی همراه بود کسی که بالاترین ساعت پروازی در جهان را داشت.

   سالروز  این عملیات غرور آفرین در دو دهه اخیر با حضور عاشقان و رهروان شهدا در این ارتفاعات گرامی داشته می‌شود و شهرستان سرپل‌ذهاب در این ایام مهیای میزبانی از رهروان شهدا و کاروان‌های راهیان نور از سراسر کشور می‌شود که قدم در مسیر شهدا گذاشته و با رمز مبارک یا زهرا (س) به ارتفاعات عشق و عرفان صعود می‌کنند.   

خبرنگار بازی دراز به همین مناسبت برای پیگیری اقدامات انجام شده به منظور گرامیداشت سالروز عملیات غرورآفرین بازی‌دراز با تعدادی از مسئولان شهرستان به گفتگو پرداخته است.   

آمادگی کرمانشاه برای میزبانی کاروان‌های راهیان نور  مجتبی کاکایی؛ فرمانده سپاه ناحیه سرپل‌ذهاب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز؛ اظهار داشت: بازی‌دراز فقط یک ارتفاع نیست بلکه به گفته شهید بهشتی خانقاه واقعی عرفان است و شهدای بسیاری از این ارتفاعات به سوی حضرت عشق عروج کردند. 

  وی افزود: عملیات بازی‌دراز یکی از عملیات‌های بسیار مهم در دوران دفاع مقدس بوده است به‌طوری که نه تنها در جبهه شمالی و میانی بلکه در جبهه جنوبی هم تاثیرگذار بوده و باعث تقویت روحیه رزمندگان اسلام و تضعیف قوای دشمنان شده است.  

 کاکایی تصریح کرد: سالروز این عملیات غرورآفرین هرساله با شکوه خاصی با حضور ایثارگران، خانواده‌های معظم شاهد و ایثارگر، اقشار مختلف مردم و بسیجیان در شهرستان سرپل‌ذهاب گرامی داشته می‌شود.   

وی با اشاره به مراسمات پیش‌بینی شده برای این ایام ادامه داد: مراسم یادواره شهید شیرودی عصر روز پنج‌شنبه سیزدهم اردیبهشت در محل یادمان این شهید برگزار می‌شود همچنین مراسم یادواره شهدای عملیات بازی‌دراز بعد از نماز مغرب و عشاء همان روز پنج‌شنبه در جوار بقعه متبرکه احمدابن اسحاق (ره) برگزار خواهد شد.  

 کاکایی افزود: مراسم صعود سراسری به ارتفاعات بازی‌دراز و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در مسیر و در محل یادمان در روز جمعه چهاردهم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. 

  وی خاطرنشان کرد: شهرستان سرپل‌ذهاب آماده و مهیای برگزاری این مراسمات بوده و از بهمن‌ماه سال گذشته با برگزاری جلسات مختلف و تعیین کمیته‌های شش‌گانه در شهرستان مقدمات برگزاری مراسم گرامیداشت این عملیات غرورآفرین را فراهم کرده است. 

  فرمانده سپاه ناحیه سرپل‌ذهاب اذعان کرد: یکی از مشکلاتی که در سنوات گذشته موجب ترافیک خودرویی در جاده منتهی به یادمان می‌شدعدم وجود راهی مناسب برای تردد خودروها و باریک بودن جاده دسترسی بود که امسال با احداث جاده دسترسی دیگری موجب جدا شدن مسیر رفت و برگشت خودروها شده و امیدواریم امسال دیگر شاهد ترافیک خودرویی در مسیر نباشیم.  

 وی در پایان افزود: شهرستان سرپل‌ذهاب با پشتیبانی سپاه نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه کاملا آماده میزبانی از میهمانان و کاروان‌های راهیان نور سراسر کشور بوده و از همه عزیزان دعوت می‌کنم در این مراسم معنوی شرکت کنند. 

  سپاه ناحیه سرپل‌ذهاب به‌عنوان مجری این مراسمات نقش مهمی در تمهید مقدمات و برگزاری برنامه‌ها دارد و در سنوات گذشته نشان داده که توانایی برگزاری این مراسمات را دارد و امسال نیز با تمام توان پای کار بوده و نتیجه آن باعث ثبت خاطراتی شیرینی برای شرکت‌کنندگان خواهد شد. 

  خبرنگار ما در ادامه با شهردار سرپل‌ذهاب به گفتگو نشسته است؛   تلاش برای آماده‌سازی فضای شهری سرپل‌ذهاب برای میزبانی از زائران مناطق عملیاتی  علیرضا قطره‌ای در این باره گفت: شهرداری به‌عنوان یکی از اعضای کمیته‌های شش‌گانه نقش مهمی در تمهید مقدمات برگزاری مراسمات سالروز گرامیداشت بازی‌دراز دارد.  

 وی افزود: شهرداری در این مسیر نقش قائم‌مقام سپاه را دارد و  با همکاری، هماهنگی و همراهی سپاه شهرستان اقدامات خود را از سال گذشته شروع کرده و آمادگی کافی برای برگزاری مراسمات را دارد.  

 قطره‌ای در ادامه به اقدامات انجام گرفته اشاره کرد و گفت:  رنگ‌آمیزی تابلوها، دیوار ساختمان یادمان شهدا، خط‌کشی و ایجاد رمپ برای افراد ویلچری، راه‌اندازی سرویس‌های بهداشتی، نورپردازی فضا، نصب آب‌سرد کن، شیرآلات و تسطیح جایگاه بالگرد از مهمترین اقدامات انجام شده توسط شهرداری در یادمان شهدای بازی‌دراز است.  

 شهردار سرپل‌ذهاب اذعان داشت: کارگران خدمات شهری با تمام امکانات در رابطه با این موضوع به‌کار گرفته شده و تا پایان این مراسم با تجهیزات کامل برای هر چه باشکوه برگزار شدن این مراسم در کنار سپاه پاسداران خواهند بود.

   شهرداری سرپل‌ذهاب همواره با ماشین‌آلات، تجهیزات و نیروی انسانی خود به یاری سپاه پاسداران شهرستان آمده و نقش مهمی در تمهید مقدمات برگزاری مراسم گرامیداشت عملیات غرورآفرین بازی‌دراز داشته و امسال نیز اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است.  

 خبرنگار ما در ادامه با فرماندار سرپل‌ذهاب گفتگو کرده و آمادگی شهرستان برای این مراسم را جویا شده است. 

  سرپل‌ذهاب آماده میزبانی از کاروان‌های راهیان نور است  صدراله بابلی؛ فرماندار سرپل‌ذهاب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز؛ اظهار داشت: مراسم گرامیداشت عملیات غرور آفرین بازی‌دراز  و یادواره شهدای این عملیات هر سال در اردیبهشت‌ماه در شهرستان سرپل‌ذهاب برگزار می‌شود.  

 وی افزود: این مراسمات امسال با توجه به برنامه‌ریزی سپاه نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه در روزهای ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود و شهرستان آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.   

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای این مراسمات از سال گذشته آغاز شده و کمیته‌های شش‌گانه تشکیل و شرح وظایف آن‌ها مشخص و ابلاغ شد و با نظارت سپاه شهرستان تمام برنامه‌های مقدماتی اجرا شده و ما آماده میزبانی از رهروان شهدا هستیم. 

  نماینده عالی دولت در سرپل‌ذهاب گفت: از مجموعه دستگاه‌های اجرایی شهرستان که در فراهم کردن مقدمات برگزاری مراسمات تلاش کردند و همچنین از مردم شریف و مهمان‌نواز شهرستان که در این مراسمات همراه و همدل ما هستند تقدیر و تشکر می‌کنم. 

  وی در پایان افزود: در سال گذشته ۴۰ هزار نفر در این مراسمات شرکت کردند و امسال نیز از تمامی ایثارگران، خانواده‌های معظم شهدا و اقشار مختلف بسیج و مردم ولایت‌مدار کشور دعوت می‌کنیم که در این مراسم که مختص به شهدا است شرکت کنند.  

  امیدواریم امسال نیز همچون سنوات گذشته مراسم گرامیداشت عملیات غرورآفرین بازی‌دراز با شکوه خاصی برگزار شود و شرکت‌کنندگان در این مراسم با خاطره‌ای شیرین از شهرستان سرپل‌ذهاب این شهر مرزی را ترک کنند.