پربازدیدترین ها

سرویس: تازه های خبر کد خبر: 239338 ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۳

نمره صفر برای غیبت در امتحانات خرداد

بازی دراز 1404:برای غیبت غیرموجه در امتحانات نهایی نمره صفر لحاظ می‌شود و چنانچه دانش‌آموزی در امتحانات نهایی غیبت موجه داشته باشد آن درس از درس‌های او حذف خواهد شد.

نمره صفر برای غیبت در امتحانات خرداد

درهای حوزه امتحان نیم ساعت قبل از شروع آزمون بسته خواهد شد

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم باید در امتحانات نهایی که از 30 اردیبهشت 1403 آغاز می‌شود، شرکت کنند.سال 1403 برای پذیرش دانشگاه‌ها، کنکور سهم 50 درصدی و سوابق تحصیلی نیز سهم 50 درصدی دارد که به‌ تدریج تا سال 1406، سهم سوابق تحصیلی نسبت به کنکور افزایش می‌یابد و به 60 درصد می‌رسد. در کنکور 1403 فقط نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم سهم 50 درصدی دارد.امتحانات نهایی در حوزه‌های آزمون برگزار خواهد شد و هر حوزه آزمون مختص یک رشته تحصیلی است؛ درهای حوزه امتحان نیم ساعت قبل از شروع آزمون بسته خواهد شد.ممکن است دانش‌آموز در دبیرستان خود امتحان نهایی بدهد در این صورت عوامل اجرایی امتحان افرادی غیر از کادر مدرسه هستند. البته دانش‌آموز ممکن است برای امتحان نهایی به مدرسه دیگری در همان ناحیه خود برود.

هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید

دانش‌آموزان برای مطالعه به تمام بخش‌های تشکیل‌دهنده کتاب درسی توجه کنند، هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید، کتاب درسی را با دقت بخوانید و به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید.خواندن دقیق کتاب درسی را با خواندن هیچ جزوه یا کتاب کمک درسی جایگزین نسازید.همه چیزها را در درجه اول درک کنید و بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سؤالات نهایی جواب نمی‌دهد. به ترکیب و ادغام سؤالات کتاب درسی توجه کنید.معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد، این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند.تنها روی قالب‌های تکراری سؤالات سال‌های قبل تمرکز نداشته باشید. با انواع قالب‌های سؤال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سؤال هم باشید. منتظر یک یا دو سؤال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سؤالات حجم زیادی از سؤالات را تشکیل نخواهند داد.اغلب سؤالات در سطح متوسط و چند سؤال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سؤال) طرح می‌شوند. سؤالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

رمز سوالات دقایقی قبل از امتحان به رؤسای حوزه‌های اجرا ارسال می‌شود

پس از طراحی سؤالات، فایل رمزنگاری شده برای رؤسای حوزه‌های امتحانی ارسال می شود. کد و رمز سؤالات دقایقی قبل از امتحان به رؤسای حوزه‌های اجرا ارسال می‌شود و تا زمان تکثیر سؤالات برای جلوگیری از افشای سؤالات، اتاقی با عنوان قرنطینه تکثیر نیم ساعت قبل از شروع آزمون در نظر گرفته می‌شود که یک از نفر از عوامل امتحانات در آنجا حضور دارد و در این مدت به هیچ وسیله ارتباطی دسترسی نخواهد داشت.سؤالات امتحانات نهایی توسط این فرد به تعداد شرکت‌کنندگان تکثیر، داخل پاکت قرار گرفته و پلمب می‌شود و به سالن امتحان می‌رود؛ پاکت‌های پلمب شده باید در مقابل دید دانش‌آموزان حاضر در سالن امتحانات بازگشایی شود.

نمره صفر برای غیبت در امتحانات خرداد

برای غیبت غیرموجه در امتحانات نهایی نمره صفر لحاظ می‌شود و چنانچه دانش‌آموزی در امتحانات نهایی غیبت موجه داشته باشد آن درس از درس‌های او حذف خواهد شد. غیبت در امتحانات نهایی خرداد ماه به صورت موجه یا غیرموجه به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.دانش‌آموزان دارای غیبت موجه یا غیرموجه باید با رعایت سایر شرایط مجدد آن درس یا درس‌ها را انتخاب کنند و به صورت نهایی امتحان بدهند، باید توجه داشت که تنها نمره خرداد ماه به عنوان سابقه تحصیلی محسوب خواهد شد.

یکبار فرصت ترمیم نمره

متقاضیان می‌توانند برای ایجاد سابقه و ترمیم نمره دروس مورد نظر خود را صرفاً در نوبت خرداد ماه انتخاب و در آزمون مربوطه شرکت کنند. هر فرد صرفاً یکبار مجاز به ایجاد سابقه تحصیلی و یکبار ترمیم نمره برای هر عنوان درسی است. برای داوطلبانی که در آزمون ترمیم نمره دروس سوابق تحصیلی شرکت می‌کنند (در یک درس دارای چند نمره هستند) بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود.