پربازدیدترین ها

سرویس: اقتصادی کد خبر: 239372 ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵

مدیریت جهادکشاورزی سرپل‌ذهاب:

برداشت خیار از ۱۰۰ هکتار از مزارع شهرستان آغاز شد

بازی دراز 1404:مدیریت جهادکشاورزی سرپل‌ذهاب گفت: امسال ۱۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان به کشت خیار سبز بهاره اختصاص یافته است.

برداشت خیار از ۱۰۰ هکتار از مزارع شهرستان آغاز شد

ایرج بهرامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بازی دراز گفت: سرپل‌ذهاب یکی از شهرستان‌های گرمسیری استان کرمانشاه از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مناسب کشاورزی برخوردار است و یکی از پتانسیل خوب در زمینه تولید صیفی‌جات تونلی است و چندین سال کشت این محصولات مرسوم است و کشاورزان مبادرت به کشت این محصولات می‌کنند.

وی افزود: کشت این محصولات در اواخر دی ماه و اوایل بهمن ماه صورت می‌گیرد و به تناسب نوع محصول، تونل نایلونی باعث حفاظت آن محصول در برابر مخاطرات تگرگ و سرما و یخبندان می شود و همچنین باعث رشد سریع بوته می‌گردد.

ایشان بیان کرد: زودرسی و نوبرانه بودن این محصول در اوایل اردیبهشت ماه باعث می‌شود با قیمت خوبی به فروش برسد و در آمدزایی خوبی برای کشاورزان به همراه دارد.

ایرج بهرامی گفت: با توجه به عملکرد بسیار خوب پیش‌بینی می‌شود صدتن در هکتار خیار امسال برداشت شود و حتی اگر اصول کارشناسان به کار ببندد به فروش خوبی خواهند رسید و چون کشت و برداشت بصورت درستی است اشتغالزایی خوبی برای جوانان ایجاد می‌شود.

ایشان تصریح کرد: به واسطه شرایط اقلیمی شهرستان و در نظر گرفتن کشت خیار و تونل‌های پلاستیکی، مدیریت بهتر و کنترل محیط و جلوگیری از خسارت تگرگ و طوفان و سرما صورت می‌گیرد و این عوامل باعث تولید و عملکرد خوب این محصول و در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود چون بیشتر نیاز آبی آن از نزولات باران فراهم می‌شود.

بهرامی گفت: برداشت خیار حدود سه چین در یک هکتار طول می‌کشد و هر چین دو روز طول می‌کشد و پیش‌بینی می‌شود در هر هکتار خیار ۶۰۰ نفر در روز کار برداشت انجام دهند و اشتغال خوبی برای شهرستان به همراه دارد.

وی در پایان گفت: در دهستان‌های دشت‌ذهاب، قلعه شاهین و بشیوه بالغ بر صدهکتار زیرکشت خیار تونلی رفته و در اوایل اردیبهشت ماه عملیات برداشت آغاز شده و با توجه به درآمد خوب ، سطح زیر کشت در سال آینده بیشتر می‌شود.